ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացը Հայաստանի համար խթան է՝ ժողովրդավարական բարեփոխումները շարունակելու․ Փաշինյան
Եվրոպական միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկը առաջին հերթին պարտավորեցնում է շարունակել ինստիտուցիոնալ և ժողովրդավարական փոփոխությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բեռլինում կայացած «Հայաստանի տեսլականը խաղաղության ինստիտուցիոնալացման, տարածաշրջանային կապակցվածության և ԵՄ ինտեգրման շուրջ» թեմայով պանելային քննարկման ընթացքում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ այս տարվա մարտին Ազգային ժողովը ընդունեց օրենք՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու վերաբերյալ։
«Շատերը հարցնում են, թե երբ է Հայաստանը դառնալու Եվրոպական միության անդամ և որքանով է իրատեսական այդ նպատակը։ ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքը նախ և առաջ խթան է մեզ համար՝ հետևողականորեն իրականացնելու ժողովրդավարական բարեփոխումներ։ Մեր նպատակն է ինստիտուցիոնալ առումով և գործնականում համապատասխանել եվրոպական չափանիշներին, քանի որ առանց դրանց պահպանման անհնար է անդամակցել Եվրամիությանը»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ երբ Հայաստանը օբյեկտիվորեն համապատասխանի այդ չափանիշներին, երկրի առջև երկու ճանապարհ կբացվի․ կամ կընդունվի որպես ԵՄ անդամ երկիր, կամ՝ ոչ։ Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի նախընտրած սցենարն առաջինն է, սակայն նույնիսկ անդամակցության բացակայության դեպքում պետությունը կհասնի կարևոր հանգրվանի՝ դառնալով ավելի զարգացած և ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանող երկիր։
Փաշինյանը շեշտեց, որ Եվրամիության չափանիշներին համապատասխանելու՝ Հայաստանի ձգտումը թելադրված է ոչ թե աշխարհաքաղաքականությամբ, այլ ժողովրդավարական ընտրությամբ։
«2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանը ռազմավարական մակարդակով հավատարիմ է ժողովրդավարությանը, օրենքի գերակայությանը, մարդու իրավունքներին և անկախ դատական համակարգին»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ Հայաստանը և ԵՄ-ն հաստատել են Հայաստան–ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը, որը լրացնում է առկա համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։
Վարչապետի խոսքով՝ ներկայումս ուսումնասիրվում են արդյունաբերական ինտեգրման հնարավորությունները՝ թվային տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության և կապի ոլորտներում։
Փաշինյանը նաև կարևորեց Գերմանիա կատարած իր այցի տնտեսական բաղադրիչը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի և Գերմանիայի գործարար շրջանակների միջև կապերի ամրապնդումն անհրաժեշտ է շարունակական դարձնել։
«Մեր կառավարությունը պետք է նպաստի մեր գործարար մարդկանց շարժունակությանը, և ուրախ եմ նշել, որ մենք հաջողությամբ սկսել ենք վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը ԵՄ-ի հետ»,- ասաց նա։
Վարչապետը տեղեկացրեց, որ Հայաստանը ստացել է մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման գործողությունների ծրագիր, որտեղ ներկայացված են կառավարության հիմնական ուղենիշներն ու պարտավորությունները։ Նրա խոսքով՝ ծրագրի հաջող իրականացման դեպքում կսահմանվի առանց վիզայի ռեժիմ, որը կնպաստի Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ավելի ակտիվ փոխանակմանը։
ՀՀ վարչապետը վստահություն հայտնեց, որ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացումը շարունակվելու է։
«Եվրոպական քաղաքական հանրության 8-րդ գագաթնաժողովը և Հայաստան–ԵՄ գագաթնաժողովը, որոնք տեղի կունենան Երևանում հաջորդ տարվա մայիսին, նոր հնարավորություն կընձեռեն՝ գնահատելու մեր հարաբերությունների առաջընթացը և նոր նպատակներ դնելու»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը հատուկ շեշտեց նաև ԵՄ անդամ երկրների հետ երկկողմ կապերի խորացման անհրաժեշտությունը՝ առանձնացնելով Գերմանիայի դերը։
«Գերմանիան մեր համար կենտրոնական գործընկեր է, և ռազմավարական օրակարգի ընդունումը մեր հարաբերությունները բարձրացնում է նոր մակարդակի՝ ստեղծելով նոր պայմաններ ռազմավարական գործընկերության համար»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

The launch of Armenia’s accession process to the European Union obliges the country to continue institutional and democratic reforms, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a panel discussion on “Armenia’s Vision for Peace Institutionalization, Regional Connectivity and EU Integration” held in Berlin, Armenpress correspondent has reported.
The Prime Minister recalled that in March this year, the National Assembly adopted the law “On the Launch of the Process of Armenia’s Accession to the European Union.”
“We are frequently asked when Armenia will become a member of the European Union and how realistic that goal is. The law on the launch of the EU accession process is, first and foremost, an incentive for us to consistently implement democratic reforms. We are committed to complying with European standards institutionally and in practice to prepare for possible EU membership,” Pashinyan noted.
According to the Prime Minister, when Armenia meets these standards objectively, two paths will open: either Armenia will be accepted as an EU member state, or it will not. He stressed that the country prefers the first scenario, but even if membership is not achieved, Armenia will become a more developed state that meets modern standards.
Pashinyan said that Armenia's aspiration to meet EU standards is driven not by geopolitics but by democratic choice. "Since the Velvet Revolution of 2018, Armenia has been strategically committed to democracy, the rule of law, human rights, and an independent judiciary," he said.
The Prime Minister noted that just a week ago, Armenia and the EU approved the Armenia–EU Strategic Partnership Agenda, complementing the existing Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
Pashinyan also highlighted the economic component of his visit to Germany. “Our government must promote the mobility of our business community, and I am pleased to note that we have successfully launched a dialogue with the EU on visa liberalization,” he said. The Prime Minister reported that Armenia has received an action plan for visa liberalization. If successfully implemented, the plan will allow a visa-free regime, contributing to increased exchange between Armenia and the EU.
The Prime Minister expressed confidence that the deepening of Armenia–EU relations will continue. “The 8th Summit of the European Political Community and the Armenia–EU Summit, which will be held in Yerevan in May next year, will provide a new opportunity to assess the progress of our relations and set new goals,” Pashinyan said.
He also emphasized the need to deepen bilateral ties with EU member states, highlighting the role of Germany. “Germany is a central partner for us, and the adoption of the Strategic Partnership Agenda elevates our relations to a new level, creating new conditions for strategic partnership,” the Prime Minister concluded.