Միջազգային իրավունքի մշակումն ու զարգացումը չեն հաջողել ցեղասպանությունների արդյունավետ կանխարգելման գործում. Աբիսողոմոնյան
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը, Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա տասնամյակին նվիրված ՄԱԿ բարձրաստիճան հանդիպման շրջանակներում, Նյու Յորքում ելույթ է ունեցել «Ցեղասպանության և զանգվածային ոճրագործության կանխարգելման վաղ նախազգուշացում և վաղ արձագանք. համաշխարհային գործընկերությունների ամրապնդում» խորագրով հարակից միջոցառմանը։
Միջոցառումը կազմակերպվել է Հայաստանի կողմից՝ ՄԱԿ Ցեղասպանությունների կանխարգելման գրասենյակի հետ համատեղ։
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն իր ելույթում նշել է, որ միջազգային իրավունքի, գլոբալ և տարածաշրջանային բազմակողմ համակարգերի և մարդու իրավունքների պաշտպանության գործիքակազմի մշակումն ու զարգացումը չեն հաջողել ցեղասպանությունների և զանգվածային ոճրագործությունների արդյունավետ կանխարգելման գործում, իսկ տեխնոլոգիական առաջընթացը և պատերազմի միջոցների և զենքերի զարգացումը չեն նվազեցրել քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի թիվը։
Մարդածին աղետների կանխարգելման համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է ժամանակին և համախմբված արձագանքի ապահովման կարևորությունը։ Նշել է, որ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների բացահայտումն ու վերացումը, հատկապես՝ խոցելի խմբերի նկատմամբ, պետք է լինեն վաղ նախազգուշացման համակարգի հիմքը:
Իր խոսքում ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է վաղ նախազգուշացման և արձագանքման մեխանիզմների հայեցակարգային խնդիրներին՝ կարևորելով գործառնական ու քաղաքական բաղադրիչների համահունչ աշխատանքի ապահովումը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև 2024թ. Հայաստանում անցկացված «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» հինգերորդ Գլոբալ ֆորումի նշանակությունը:
Անդրադառնալով ՄԱԿ80 բարեփոխումների շրջանակներում համակարգային փոփոխություններին՝ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը նշել է, որ դրանք պայմանավորված են բազմաթիվ գործոններով, այդ թվում՝ գլոբալ և տարածաշրջանային պայմանավորվածությունների խախտումների և պետությունների քաղաքականության ու առաջնահերթությունների անվտանգային բաղադրիչի ավելացման ֆոնին ՄԱԿ-ի համակարգի շարունակական կենսունակության ապահովման անհրաժեշտությամբ:
Ամփոփելով՝ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը վերահաստատել է ՀՀ հանձնառությունը՝ ուղղված ՄԱԿ-ի կանխարգելման և ռիսկերի գնահատման կարողությունների ամրապնդմանը, ինչպես նաև մարդկության դեմ իրականացվող հանցագործությունների հարցում հաշվետվողականության ապահովման մեխանիզմների զարգացմանը։
2025թ. սեպտեմբերի 5-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի լիագումար նիստի շրջանակներում միաձայն ընդունվել է Հայաստանի կողմից ներկայացված «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա տասնամյակ» խորագրով բանաձևը։
2025թ. դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի լիագումար նիստի շրջանակներում Հայաստանի նախաձեռնությամբ տեղի կունենա Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա տասնամյակին նվիրված բարձրաստիճան հանդիպումը։

Разработка и применение международного права не привели к эффективному предотвращению геноцидов з замминистра иностранных дел Армении
В рамках заседания высокого уровня ООН, посвященного 10-й годовщине Международного дня памяти жертв преступления геноцида, заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян выступил в Нью-Йорке на мероприятии «Раннее предупреждение и раннее реагирование на предотвращение геноцида и массовых преступлений: укрепление глобального партнерства».
Мероприятие было организовано Арменией совместно с департаментом ООН по предупреждению геноцида.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, Роберт Абисогомонян в своем выступлении отметил, что разработка и применение международного права, глобальных и региональных многосторонних систем и инструментов защиты прав человека не привели к эффективному предотвращению геноцидов и массовых преступлений, а технологический прогресс и развитие средств ведения войны и вооружений не привели к сокращению числа жертв среди мирного населения.
В контексте предотвращения техногенных катастроф заместитель министра иностранных дел подчеркнул важность обеспечения своевременного и скоординированного реагирования. Он отметил, что выявление и устранение грубых нарушений прав человека, особенно в отношении уязвимых групп, должны быть основой системы раннего оповещения.
В своем выступлении заместитель министра иностранных дел затронул концептуальные вопросы механизмов раннего оповещения и реагирования, подчеркнув важность обеспечения слаженной работы оперативного и политического компонентов. В этом контексте также была отмечена значимость проведения в Армении в 2024 году V глобального форума «Против преступления геноцида».
Касаясь системных изменений в рамках реформ ООН-80, Роберт Абисогомонян отметил, что они обусловлены многочисленными факторами, включая нарушения глобальных и региональных соглашений и необходимость обеспечения дальнейшей жизнеспособности системы ООН на фоне усиления компонента безопасности в государственной политике и приоритетах.
В заключение заместитель министра иностранных дел Роберт Абисогомонян подтвердил приверженность Армении укреплению потенциала ООН в области предотвращения и оценки рисков, а также разработке механизмов обеспечения ответственности за преступления против человечности.
5 сентября 2025 года в рамках пленарного заседания Генеральной Ассамблеи ООН была единогласно принята представленная Арменией резолюция «Десятилетие Международного дня памяти жертв преступления геноцида и чествования их достоинства и предупреждения этого преступления».
9 декабря 2025 года в рамках пленарного заседания Генеральной Ассамблеи ООН по инициативе Армении состоится заседание высокого уровня, посвященное десятилетию Международного дня памяти жертв преступления геноцида и чествования их достоинства и предупреждения этого преступления.