Շտայնմայերը հանդես է եկել Գերմանիայի և Բրիտանիայի հարաբերություններին նոր շունչ հաղորդելու օգտին
Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հանդես է եկել Գերմանիայի և Մեծ Բրիտանիայի միջև գործընկերային հարաբերությունների զարգացման համար նոր հիմք ստեղծելու օգտին։
«Մենք ցանկանում ենք մեր գործընկերությունը դնել նոր հիմքի վրա։ Մենք ցանկանում ենք, այսպես ասած, ամրապնդել մեր հարաբերությունների ենթակառուցվածքները», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Շտայնմայերը՝ ելույթ ունենալով Վինձորի ամրոցում կայացած հանդիսավոր ընդունելության ժամանակ։
«Brexit-ը դարձավ կարևորագույն շրջադարձային հանգամանք։ Սակայն մենք այդ որոշմանը թույլ չտվեցինք խախտել մեր բարեկամությունը», - հայտարարել է նա։ Գերմանիան և Մեծ Բրիտանիան, նրա խոսքով, համատեղ աշխատում են անվտանգության և համագործակցության, էներգետիկ քաղաքականության և կլիմայի պաշտպանության, ինչպես նաև Ուկրաինայի աջակցության հարցերով։
Գերմանիայի նախագահը և նրա կինը՝ Էլկե Բյուդենբենդերը, Չարլզ III թագավորի հրավերով եռօրյա պետական այցով գտնվում են Մեծ Բրիտանիայում։
2023 թվականին բրիտանական միապետը թագադրվելուց հետո իր առաջին պետական այցը կատարել է ենց Գերմանիա։ Մինչ այդ, Ուելսի արքայազնի կարգավիճակով նա ավելի քան 40 անգամ այցելել էր Գերմանիա։ Շտայնմայերը վերջին անգամ Մեծ Բրիտանիա է այցելել 2023 թվականին՝ Չարլզ III-ի թագադրման արարողությանը։ Բուքինգհեմյան պալատի տվյալներով՝ նա դարձել է 27 տարվա ընթացքում Գերմանիայի առաջին նախագահը, որը պետական այց է կատարել Միացյալ Թագավորություն։

Штайнмайер выступает за возрождение германо-британских отношений
Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер выступил за создание новой основы для развития партнёрских отношений между Германией и Соединённым Королевством.
«Мы хотим поставить наше партнёрство на новую основу. Мы хотим, так сказать, укрепить инфраструктуру наших отношений», — заявил Штайнмайер во время торжественного приёма в Виндзорском замке, сообщает Арменпресс.
«Brexit стал важным поворотным моментом. Но мы не позволили этому решению подорвать нашу дружбу», — сказал он. По его словам, Германия и Соединённое Королевство совместно работают в области безопасности и сотрудничества, энергетической политики и защиты климата, а также поддержки Украины.
Президент Германии и его супруга Эльке Бюденбендер находятся с трёхдневным государственным визитом в Соединённом Королевстве по приглашению короля Карла III.
Британский монарх совершил свой первый государственный визит в Германию после своей коронации в 2023 году. До этого он посещал Германию более 40 раз, будучи принцем Уэльским.
В последний раз Штайнмайер посещал Великобританию в 2023 году, на коронации Карла III. По данным Букингемского дворца, он стал первым президентом Германии, посетившим Соединённое Королевство с государственным визитом за 27 лет.