Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ նոր քրեական հետապնդում է հարուցվել դատական ակտը չկատարելու մեղադրանքով
Դատախազությունը 2024 թվականի հունիսի 5-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում 2025 թվականի հոկտեմբերի 27-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 507-րդ հոդվածի 1-ին մասով (դատական ակտը չկատարելը):
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան այս մասին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող գույքի առնչությամբ իրականացված ուսումնասիրության նախնական արդյունքների ամփոփումից հետո՝ 2023 թվականի օգոստոսի 4-ին, Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացրել «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցի հարուցման կապակցությամբ հայցի նախնական ապահովման միջոցներ կիրառելու մասին» դիմում:
Նշված դիմումով Գլխավոր դատախազությունը, ի թիվս այլնի, խնդրել է դատարանին արգելել Գագիկ Ծառուկյանին և նրա կնոջը՝ Բուլղարիայի Հանրապետությունում գրանցված «Գոռնա բանյա շշալցման ընկերություն» ՍՊ ընկերության 98.03 տոկոս բաժնեմասի տնօրինման հետ կապված որևէ գործողության կատարումը:
Դատարանը բավարարել է Դատախազության դիմումը՝ արգելելով նշված ընկերության 98.03 տոկոս բաժնեմասի տնօրինման հետ կապված որևէ գործողության կատարումը: Ծանուցումը 2023 թվականի օգոստոսի 24-ին առձեռն հանձնվել է Գագիկ Ծառուկյանին:
Իրավասու մարմնի կողմից իրավական օգնություն տրամադրելու մասին հարցում է ուղարկվել Բուլղարիայի Հանրապետություն: Ի պատասխան իրավական օգնություն տրամադրելու մասին հարցման՝ տրամադրվել է Սոֆիայի շրջանային դատարանի դատական ակտը, որով, ի թիվս այլնի, նշվել է, որ «Գոռնա բանյա շշալցման ընկերություն» ՍՊ ընկերության բաժնեմասերը 2024 թվականի մարտի 15-ին (Բուլղարիայի Հանրապետության իրավասու դատախազի կողմից Սոֆիայի շրջանային դատարան դիմելուց 10 օր առաջ) Գագիկ Ծառուկյանը և նրա կինը, իրենց կողմից լիազորված անձի միջոցով, 23 միլիոն 850 հազար եվրոյով վաճառել են: Այսինքն, Գագիկ Ծառուկյանը և նրա կինն օտարել են այնպիսի գույք, որի օտարումն արգելված է եղել Հակակոռուպցիոն դատարանի թիվ ՀԿԴ/0041/03/23 գործով 2023 թվականի օգոստոսի 10-ին կայացված որոշմամբ:

Против Гагика Царукяна возбуждено новое уголовное дело по обвинению в неисполнении судебного акта
Прокуратура в рамках возбужденного 5 июня 2024 года уголовного производства 27 октября 2025 года возбудила публичное уголовное преследование в отношении Гагика Царукяна по части 1 статьи 507 Уголовного кодекса (неисполнение судебного акта).
Об этом в ответ на запрос Арменпресс сообщила Генеральная прокуратура Республики Армения.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения генеральной прокуратуры 4 августа 2023 года подало в Антикоррупционный суд ходатайство «О применении предварительных мер безопасности в связи с возбуждением дела о конфискации незаконно приобретенного имущества».
В указанном ходатайстве генеральная прокуратура, среди прочего, просила суд запретить Гагику Царукяну и его супруге совершать какие-либо действия, связанные с распоряжением 98,03% акций ООО «Bottling Company - Gorna Banya», зарегистрированного в Республике Болгария.
Суд удовлетворил ходатайство прокуратуры, запретив осуществление каких-либо действий, связанных с отчуждением 98,03% акций указанной компании. Уведомление было лично вручено Гагику Царукяну 24 августа 2023 года.
Компетентным органом был направлен запрос в Республику Болгария о предоставлении правовой помощи. В ответ на запрос был предоставлен судебный акт Софийского окружного суда, в котором, среди прочего, указывалось, что акции ООО  «Bottling Company - Gorna Banya» были проданы Гагиком Царукяном и его супругой через уполномоченное ими лицо за 23 млн 850 тыс евро 15 марта 2024 года (за 10 дней до обращения компетентного прокурора Республики Болгария в Софийский окружной суд). Иными словами, Гагик Царукян и его супруга продали имущество, отчуждение которого было запрещено решением Антикоррупционного суда по делу № ՀԿԴ/0041/03/23 от 10 августа 2023 года.