ԵԽ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ամրապնդելու ջանքերում. Մաքսիմ Լոնգանգե
Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ամրապնդելու իր ջանքերում՝ փորձագիտության և համագործակցության ծրագրերի միջոցով, որոնք հիմնված են համատեղ գործողությունների ծրագրի հիմքում ընկած երկարատև գործընկերության վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային մեխանիզմի թվային գործիքի (AI-NEMRA) մեկնարկին նվիրված միջոցառման ընթացքում հայտարարեց Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն:
Նրա խոսքով՝ այս նախաձեռնությունը կարևոր քայլ է, որն ապահովում է, որ առաջարկությունները համակարգված կերպով կատարվեն:
«Թվային գործիքի այսօրվա մեկնարկը ցույց է տալիս հայկական հաստատությունների վճռականությունը՝ ամրապնդելու այդ գործընթացը և ավելի ամուր կերպով ամրագրելու մարդու իրավունքների հետ կապված աշխատանքները կառավարության բոլոր մակարդակներում։ Եվրոպայի խորհուրդը շատ ուրախ է տեսնել, որ մեր մի քանի մոնիթորինգային մարմինների առաջարկությունները ևս ներառված են հարթակում՝ մասնավորապես, առաջարկությունները, որոնք բխում են ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության շրջանակային կոնվենցիայից և մի շարք այլ զեկույցներից»,-ասաց ԵԽ գրասենյակի ղեկավարը։
Նրա բնորոշմամբ՝ բոլոր այդ զեկույցներն ու առաջարկությունները գտնվում են Եվրոպայի խորհրդի հետ Հայաստանի երկխոսության կենտրոնում և նաև նպաստում են ազգային օրենսդրության, ինստիտուտների և պրակտիկայի շարունակական կատարելագործմանը:
«Միավորելով Հայաստանի մարդու իրավունքների հանձնառությունների տարբեր ուղղությունները՝ այս նախաձեռնությունը կարող է նպաստել ավելի մեծ պարզության, համակարգման և շարունակականության, ինչպես նաև թափանցիկության և հաշվետվողականության, երբ խոսքը վերաբերում է այս առաջարկությունների և պարտավորությունների վերաբերյալ հանրային իրազեկվածությանը: Այն կարող է օգնել ազգային հաստատություններին աշխատել ավելի ուժեղ պատասխանատվությամբ և կարող է նպաստել ավելի տեղեկացված երկխոսությանը միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի մոնիթորինգի մարմինների հետ: Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանին մարդու իրավունքների պաշտպանությունը ամրապնդելու իր շարունակական ջանքերում՝ փորձագիտության և համագործակցության ծրագրերի միջոցով, որոնք հիմնված են մեր համատեղ գործողությունների ծրագրի հիմքում ընկած երկարատև գործընկերության վրա»,-իր ելույթում ընդգծեց Մաքսիմ Լոնգանգեն:
ԱԻ-ՆԵՄՐԱ մոնիտորինգային ցանցը (Armenia’s Institutional Network for Monitoring and Reporting) Հայաստանի՝ մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային հաշվետվողականության ամրապնդման և դրանից բխող հետագա քայլերի ապահովման ազգային մեխանիզմն է, որը ձևավորվել է՝ հաշվի առնելով Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից մշակված առաջարկությունները՝ մարդու իրավունքների ոլորտում ազգային զեկույցներ ներկայացնելու կարողություններն ամրապնդելու նպատակով:
ՀՀ վարչապետի՝ 2024թ. նոյեմբերի 18-ի 1031-Ա որոշմամբ ստեղծված այս մեխանիզմը համախմբում է պետական կառավարման մարմինների ոլորտային համակարգողների ցանցը՝ թվային միասնական հարթակի համակցությամբ: Վերջինս ապահովում է մարդու իրավունքների ոլորտում Հայաստանին ուղղված հանձնարարականների կենտրոնացված մեկտեղումը՝ հեշտ որոնելի և մատչելի ձևաչափով։
ԱԻ-ՆԵՄՐԱ հարթակի գործառույթներն են. դասակարգել և խմբավորել մարդու իրավունքների ոլորտին վերաբերող հանձնարարականները, որոնք Հայաստանին են ուղղվել ՄԱԿ պայմանագրային մարմինների և հատուկ ընթացակարգերի կողմից, ՄԱԿ Համընդհանուր Պարբերական Դիտարկման գործընթացի շրջանակներում և Եվրոպայի Խորհրդի մոնիտորինգային մարմինների կողմից, դյուրացնել միջգերատեսչական համակարգումը՝ թվային միասնական հարթակի միջոցով տեղեկատվության հետ աշխատանքը ավելի արդյունավետ դարձնելու միջոցով, նպաստել թափանցիկությանը՝ տեղեկատվությունը հանրության համար բաց և հասանելի դարձնելով և քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը խրախուսելով, խթանել բաց կառավարումն ու հաշվետվողականությունը՝ նորարարական գործիքներ կիրառելով՝ ի նպաստ մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի հանձնառության ամրապնդման:

Совет Европы готов поддержать Армению в её усилиях по укреплению защиты прав человека - Максим Лонганж
Совет Европы готов и впредь поддерживать Республику Армения в её усилиях по укреплению защиты прав человека посредством экспертных знаний и проектов сотрудничества, основанных на давнем партнёрстве, лежащем в основе Совместного плана действий.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил глава офиса Совета Европы в Армении Максим Лонганж на мероприятии, посвящённом запуску цифрового инструмента Национального механизма (AI-NEMRA).
По его словам, эта инициатива является важным шагом, обеспечивающим систематическое выполнение рекомендаций.
«Сегодняшний запуск цифрового инструмента демонстрирует решимость армянских институтов укреплять этот процесс и более прочно закреплять работу в области прав человека на всех уровнях государственного управления. Совет Европы очень рад, что рекомендации ряда наших мониторинговых органов также включены в платформу, в частности, рекомендации, вытекающие из Рамочной конвенции о защите национальных меньшинств и ряда других докладов», — заявил глава офиса Совета Европы.
По его словам, все эти доклады и рекомендации лежат в основе диалога Армении с Советом Европы и способствуют постоянному совершенствованию национального законодательства, институтов и практики.
«Объединяя различные аспекты обязательств Армении в области прав человека, эта инициатива может способствовать большей ясности, координации и преемственности, а также прозрачности и подотчётности в вопросах информирования общественности об этих рекомендациях и обязательствах. Она может помочь национальным институтам работать с большей подотчётностью и может способствовать более содержательному диалогу с международными партнёрами, включая мониторинговые органы Совета Европы. Совет Европы готов продолжать поддерживать Армению в её постоянных усилиях по укреплению защиты прав человека посредством экспертных программ и программ сотрудничества, опираясь на давнее партнёрство, лежащее в основе нашего Совместного плана действий», — подчеркнул Максим Лонганж в своём выступлении.
Сеть мониторинга AI-NEMRA (Институциональная сеть мониторинга и отчетности Армении) – это национальный механизм Армении по укреплению международной ответственности в области прав человека и обеспечению последующих мер, сформированный с учетом рекомендаций, разработанных Организацией Объединенных Наций для укрепления потенциала по представлению национальных докладов в области прав человека.
Этот механизм, созданный Постановлением Премьер-министра Республики Армения № 1031-А от 18 ноября 2024 года, объединяет сеть отраслевых координаторов органов государственного управления, объединенных единой цифровой платформой. Последняя представляет собой централизованный сборник рекомендаций, адресованных Армении в области прав человека, в удобном для поиска и доступном формате. Функциями платформы AI-NEMRA являются: классификация и группировка рекомендаций в области прав человека, адресованных Армении договорными органами ООН и специальными процедурами в рамках процесса Универсального периодического обзора ООН, а также мониторинговыми органами Совета Европы; содействие межведомственной координации путем повышения эффективности работы с информацией посредством единой цифровой платформы; содействие прозрачности путем обеспечения открытости и доступности информации для общественности и поощрения участия гражданского общества; содействие открытому управлению и подотчетности путем использования инновационных инструментов для укрепления приверженности Армении защите прав человека.