Սևանա լճի մակարդակը նախորդ տարվա նոյեմբերի վերջի համեմատ նվազել է 17 սանտիմետրով
2025 թվականի նոյեմբերի 28-ի դրությամբ Սևանա լճի մակարդակը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 17 սանտիմետրով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ տեղեկագրից, 2025 թվականի նոյեմբերի 28-ի դրությամբ Սևանա լիճը ծովի մակերևույթից գտնվել է 1900 մետր 26 սանտիմետր բարձրության վրա՝ նախորդ տարվա նույն օրը գրանցված նիշի դիմաց։
2025 թվականի անցած 11 ամսվա ընթացքում Արփա-Սևան թունելային ջրատարով Սևանա լիճ է հոսել 114 միլիոն 84 հազար խմ ջուր։ Իսկ այս տարվա հունիս-սեպտեմբեր ամիսներին ոռոգման նպատակներով Սևանա լճից բաց է թողնվել 180 միլիոն 965 հազար խմ ջուր։

Уровень воды в озере Севан снизился на 17 сантиметров по сравнению с концом ноября прошлого года
По состоянию на 28 ноября 2025 года уровень воды в озере Севан снизился на 17 сантиметров по сравнению с тем же периодом прошлого года.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на данные бюллетеня Центра гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды по состоянию на 28 ноября 2025 года уровень воды в озере находился на отметке 1900 метров 26 сантиметров над уровнем моря.
За 11 месяцев 2025 года по тоннельному каналу Арпа-Севан в озеро Севан поступило 114 миллионов 84 тысячи кубометров воды. В июне-сентябре текущего года из озера Севан для орошения было сброшено 180 миллионов 965 000 кубометров воды.