Մակրոնն ու Զելենսկին հանդիպում են անցկացնում Փարիզում
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ժամանել է Փարիզ՝ Ֆրանսիայի իր պաշտոնակից Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպման: Երկու ղեկավարները Ելիսեյան պալատի դիմաց միմյանց ձեռք են սեղմել և ներս մտել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Ավելի վաղ Մակրոնը հայտարարել էր, որ Զելենսկու հետ կքննարկի Ուկրաինայում «արդար և տևական խաղաղության պայմանները»:
Ֆրանսիայում Զելենսկին նաև կայցելի Dassault Aviation ավիատիեզերական ընկերության ձեռնարկություն, որն արտադրում է Rafale կործանիչներ:
Փարիզ այցից առաջ Զելենսկին շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին և անձամբ նախագահ Դոնալդ Թրամփին պատերազմն ավարտելու գործում ինտենսիվ կերպով ներգրավվելու համար:
Ֆլորիդայում ուկրաինական և ամերիկյան պատվիրակությունների հանդիպման ավարտից հետո Զելենսկին զրուցել է Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբի հետ, տեղեկացրել նրան բանակցությունների մասին:
«Կան դժվար հարցեր, որոնց վրա դեռ պետք է աշխատել», - գրել է Զելենսկին իր Telegram ալիքում:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահը զրուցել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ:
Նոյեմբերի 30-ին Միացյալ Նահանգների և Ուկրաինայի պաշտոնյաները Ֆլորիդայում բանակցությունների ժամանակ քննարկել են ռուս-ուկրաինական հակամարտության ավարտի ամերիկյան ծրագիրը: Բանակցություններից հետո պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ հանդիպումն արդյունավետ էր, բայց դեռ շատ աշխատանք կա անելու: Ռուբիոյի խոսքով՝ հարցը միայն պատերազմի ավարտը չէ, այլև Ուկրաինայի ապագայի ապահովումը: Ուկրաինական պատվիրակության ղեկավար, Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովն իր հերթին հանդիպումը որակել է արդյունավետ և հաջող՝ նշելով, որ Միացյալ Նահանգները մեծ աջակցություն է ցուցաբերում:

Макрон и Зеленский встретились в Париже
Президент Украины Владимир Зеленский прибыл в Париж для встречи со своим французским коллегой Эммануэлем Макроном. Лидеры пожали друг другу руки перед Елисейским дворцом и вошли внутрь. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
Ранее Макрон заявил, что обсудит с Зеленским «условия справедливого и прочного мира» на Украине.
Во Франции Зеленский также посетит аэрокосмическую компанию Dassault Aviation, производящую истребители Rafale.
Перед визитом в Париж Зеленский поблагодарил США и лично президента Дональда Трампа за их активное участие в прекращении войны.
После встречи украинской и американской делегаций во Флориде Зеленский пообщался с президентом Финляндии Александром Стаббсом и проинформировал его о ходе переговоров.
«Есть сложные вопросы, над которыми ещё нужно поработать», — написал Зеленский в своём Telegram-канале.
Ранее президент Украины провел беседу с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен и генеральным секретарем НАТО Марком Рютте.
30 ноября официальные лица США и Украины обсудили американский план урегулирования российско-украинского конфликта на переговорах во Флориде. После переговоров госсекретарь Марко Рубио заявил, что встреча была продуктивной, но предстоит еще многое сделать. По словам Рубио, речь идет не только о прекращении войны, но и об обеспечении будущего Украины. Глава украинской делегации, секретарь Совета национальной безопасности Рустем Умеров, в свою очередь, назвал встречу продуктивной и успешной, отметив большую поддержку со стороны США.