Ուկրաինական պատվիրակությունը մեկնել է ԱՄՆ. Նրանք կհանդիպեն Ռուբիոյի, Վիտկոֆի և Քուշների հետ
Ուկրաինական պատվիրակությունը մեկնել է Միացյալ Նահանգներ, որտեղ կշարունակվի Ժնևի կետերի հիման վրա երկխոսությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ինչպես գրում է Reuters-ը, այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Դիվանագիտությունը շարունակում է ակտիվ լինել։ Ամերիկյան կողմը ցուցաբերում է կառուցողականություն, և լրիվ հնարավոր է առաջիկա օրերին ավարտել քայլերը՝ որոշելու համար, թե ինչպես կարելի է արժանապատվորեն ավարտել պատերազմը», - ասել է Զելենսկին։
Reuters-ի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Ֆլորիդայում գտնվող ուկրաինական պատվիրակությանը կդիմավորեն ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, նախագահի հատուկ դեսպանորդ Սթիվ Վիտկոֆը և Դոնալդ Թրամփի փեսան՝ Ջարեդ Քուշները։
Ուկրաինական պատվիրակությունը գլխավորում է Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը, որը նշանակվել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակին փոխարինելու համար, ով հրաժարական էր տվել նոյեմբերի 28-ին։
Նոյեմբերի 23-ին ուկրաինական և ամերիկյան պատվիրակությունները հանդիպել են Ժնևում՝ քննարկելու ԱՄՆ 28 կետանոց խաղաղության ծրագիրը, որը մի քանի օր առաջ հայտնվել էր մամուլում։ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հանդիպումը անվանել էր «թերևս ամենաարդյունավետը» խաղաղության բանակցային ողջ գործընթացում։ Հանդիպումից հետո ծրագիրը վերանայվել և կրճատվել է՝ որոշ աղբյուրների համաձայն՝ մինչև 19 կետ, մյուսների համաձայն՝ մինչև 22։ Ռուսաստանը դեռևս չի մեկնաբանել խաղաղության ծրագրի թարմացված տարբերակը։ Նոյեմբերի 27-ին Ղրղզստան կատարած այցի ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ ԱՄՆ ծրագրի դրույթները կարող են «օգտագործվել որպես ապագա համաձայնագրերի հիմք»։ «Սակայն իմ կողմից անքաղաքավարի կլինի հիմա խոսել որևէ վերջնական տարբերակի մասին, քանի որ այն չկա», - հավելել է նա։

Украинская делегация отправилась в США. Она встретится с Рубио, Уиткоффом и Кушнером
«Дипломатия остается активной. Американская сторона проявляет конструктив и вполне реально в ближайшие дни доработать шаги, чтобы определить, как достойно закончить войну», — сказал Зеленский.
По данным источника Reuters, с украинской делегацией во Флориде встретятся госсекретарь США Марко Рубио, спецпосланник президента Стив Уиткофф и зять Дональда Трампа Джаред Кушнер.
Украинскую делегацию возглавляет секретарь Совета национальной безопасности и обороны Украины Рустем Умеров, назначенный вместо главы офиса президента Андрея Ермака, который ушел в отставку 28 ноября.
23 ноября украинская и американская делегация встретились в Женеве, чтобы обсудить мирный план США из 28 пунктов, появившийся в прессе за несколько дней до этого. Госсекретарь США Марко Рубио назвал эту встречу «возможно, самой продуктивной» во всем процессе мирных переговоров. По ее итогам план был переработан и сокращен — по одним данным, до 19 пунктов, по другим — до 22. Россия пока обновленную версию мирного плана не комментировала. Владимир Путин во время визита в Кыргызстан 27 ноября заявил, что положения из плана США могут быть «положены в основу будущих договоренностей». «Но было бы с моей стороны невежливо сейчас говорить о каких-то окончательных вариантах, поскольку их нет», — добавил он.