Էստոնիան Հայաստանում դեսպանություն կբացի
Էստոնիան 2026 թվականին Հայաստանում դեսպանություն կբացի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հայտնում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը, այս մասին Էստոնիայի արտգործնախարար Մարգուս Ցահքնայը հայտնել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հեռախոսազրույցում։
Նախարար Միրզոյանն իր գոհունակությունն է արտահայտել Էստոնիայի կողմից կայացված այդ կարևոր որոշման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ այն հիրավի արտահայտում է երկու երկրների միջև ձևավորված ամուր գործընկերությունն ու դրա հետագա խորացման հարցում երկուստեք արտահայտված շահագրգռվածությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ հավակնոտ օրակարգի առաջմղմանը միտված կոնկրետ ծրագրերի կյանքի կոչման հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել առաջիկա անելիքների շուրջ: Ի թիվս այլ ուղղությունների, անդրադարձ է կատարվել հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարում փոխգործակցության հարցերի:
Տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում անդրադարձ է կատարվել «ԹՐԻՓ ուղի» հաղորդակցությունների ծրագրի կյանքի կոչմամբ ընձեռնվող հնարավորություններին:

Estonia to open embassy in Armenia in 2026
Estonia will open an embassy in Armenia in 2026, Estonian Foreign Minister Margus Tsahkna said during a telephone conversation with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
Minister Mirzoyan expressed his satisfaction with this important decision, emphasizing that "it reflects the strong partnership formed between the two countries and their mutual interest in further deepening cooperation''.
The sides discussed bilateral issues, as well as specific programs aimed at advancing the ambitious Armenia–EU agenda. They also exchanged views on upcoming activities, including cooperation in combating hybrid threats.
In the context of regional development, they discussed the opportunities expected to emerge from the implementation of the TRIPP project.