Ուիթքոֆի՝ Մոսկվա այցը մնում է ուժի մեջ. Ռյաբկով
Մոսկվան կաշխատի այն ուղղությամբ, ինչը կներկայացնի  ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը. նրա այցը Ռուսաստանի մայրաքաղաք մնում է ուժի մեջ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այս մասին նոյեմբերի 27-ին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը։
«Այն ամենը, ինչ այս թեմայի հետ կապված կարելի էր և պետք է հաղորդվեր, երեկ արվել է նախագահի օգնականի և նախագահի մամուլի քարտուղարի միջոցով։ Սա պարոն Ուիթքոֆի առաջին այցը չէ Մոսկվա։ Ինչ հարցով նա կժամանի, դրա շուրջ էլ կաշխատենք», - Մոսկվայում լրագրողներին ասել է Ռյաբկովը՝ պատասխանելով այն հարցին՝ արդյոք ռուսական կողմը սպասում է, որ Ուիթքոֆն իր հետ կբերի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկի լրամշակված տարբերակը։
Նա ընդգծել է, որ Մոսկվան դեռ չունի «հստակություն այն բանի շուրջ, թե ինչպես են ավարտվել քննարկումները Ժնևում, և թե տեղի ունեցողի գործում ինչպիսին է ԵՄ-ի շուրջ խմբավորված ապակառուցողական ուժերի դերը, որոնք փորձել են և շարունակում են փորձել խափանել հետագա առաջընթացը»։
«Այնպես որ, կտեսնենք։ Ինչ նա կներկայացնի, դրա շուրջ էլ կաշխատենք», - ասել է փոխնախարարը։
Պատասխանելով հստակեցնող հարցին՝ արդյոք ուժի մեջ է մնում Ուիթքոֆի այցը Մոսկվա, Ռյաբկովն ասել է. «Ես որևէ պատճառ չունեմ դա հարցականի տակ դնելու համար»։
Նոյեմբերի 26-ին ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել էր, որ նախնական համաձայնություն է ձեռք բերվել հաջորդ շաբաթ Ուիթքոֆի՝ Մոսկվա այցի շուրջ։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնացի՝ Ռուսաստան այցի ստույգ ամսաթիվը դեռևս հայտնի չէ։

Визит Уиткоффа в Москву остаётся в силе - Рябков
Москва будет работать в том направлении, которое представит спецпредставитель президента США Стив Уиткофф. Его визит в российскую столицу остаётся в силе. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом 27 ноября заявил заместитель министра иностранных дел России Сергей Рябков.
«Всё, что можно и нужно было донести по этой теме, было сделано вчера через помощника президента и пресс-секретаря президента. Это не первый визит господина Уиткоффа в Москву. Мы будем работать над любым вопросом, с которым он приедет», — заявил Рябков журналистам в Москве, отвечая на вопрос, ожидает ли российская сторона, что Уиткофф привезёт с собой пересмотренную версию предложения президента США Дональда Трампа.
Он подчеркнул, что у Москвы до сих пор нет «ясности относительно того, чем завершились обсуждения в Женеве, и какова роль в происходящем деструктивных сил, группирующихся вокруг ЕС, которые пытались и продолжают пытаться помешать дальнейшему прогрессу».
«Посмотрим. Будем работать над тем, что он представит», — сказал замминистра.
Отвечая на уточняющий вопрос о том, остаётся ли визит Уиткоффа в Москву актуальным, Рябков сказал:
«У меня нет оснований сомневаться в нём».
26 ноября помощник президента России Юрий Ушаков сообщил о достижении предварительной договорённости о визите Уиткоффа в Москву на следующей неделе. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что точная дата визита спецпредставителя президента США в Россию пока неизвестна.