Նորվեգիան 300 միլիոն դոլար կհատկացնի Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության կարիքների համար
Նորվեգիայի իշխանությունները հայտարարել են 3 միլիարդ նորվեգական կրոն (մոտավորապես 306 միլիոն ԱՄՆ դոլար) հատկացնելու մասին՝ Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության կարիքների, մասնավորապես՝ բալիստիկ հրթիռներից պաշտպանության համար։
Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ն։
«Ուկրաինայի ինքնապաշտպանության պայքարը նաև մեր պայքարն է։ Ուկրաինան ամենօրյա հարձակումների է ենթարկվում Ռուսաստանի կողմից։ Ռուսաստանը շարունակում է օդային հարվածներ հասցնել խաղաղ բնակչությանը, ուկրաինական քաղաքներին և էներգետիկ կարևորագույն ենթակառուցվածքներին։ Թեև Ուկրաինային հաջողվում է խոցել անօդաչու թռչող սարքերի և թևավոր հրթիռների մեծ մասը, այն պետք է ուժեղացնի իր պաշտպանությունը բալիստիկ հրթիռների դեմ։ Սա Ուկրաինայի ամենահրատապ առաջնահերթություններից մեկն է», - հայտարարել է Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գահր Ստյորեն, ով Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում հանդիպել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ։
Նորվեգիայի կառավարության հայտարարության համաձայն՝ «Patriot» հակաօդային պաշտպանության համակարգի համար նախատեսված նոր հրթիռները կպատվիրվեն անմիջապես ամերիկյան արտադրողից։

Норвегия выделит 300 млн долларов на нужды украинской ПВО
Власти Норвегии объявили о выделении 3 млрд норвежских крон (около 306 млн долларов) на нужды противовоздушной обороны Украины, в частности для защиты от баллистических ракет.
«Борьба Украины за свою защиту — это и наша борьба. Украина ежедневно подвергается нападениям со стороны России. Россия продолжает наносить авиаудары по мирному населению, украинским городам и важнейшим объектам энергетической инфраструктуры. Украине удается сбивать большинство дронов и крылатых ракет, но ей необходимо усилить свою защиту от баллистических ракет. Это один из самых неотложных приоритетов Украины», — как сообщает Арменпресс со ссылкой на Би-Би-Си, заявил премьер-министр страны Йонас Гар Стёре, который во вторник встретился с президентом Украины Владимиром Зеленским на полях саммита НАТО в Анкаре.
Как говорится в сообщении правительства Норвегии, новые ракеты для системы ПВО Patriot будут заказаны напрямую у производителя в США совместно с Данией, Германией и Канадой.