Նորվեգիան 300 միլիոն դոլար կհատկացնի Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության կարիքների համար
Նորվեգիայի իշխանությունները հայտարարել են 3 միլիարդ նորվեգական կրոն (մոտավորապես 306 միլիոն ԱՄՆ դոլար) հատկացնելու մասին՝ Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության կարիքների, մասնավորապես՝ բալիստիկ հրթիռներից պաշտպանության համար։
Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ն։
«Ուկրաինայի ինքնապաշտպանության պայքարը նաև մեր պայքարն է։ Ուկրաինան ամենօրյա հարձակումների է ենթարկվում Ռուսաստանի կողմից։ Ռուսաստանը շարունակում է օդային հարվածներ հասցնել խաղաղ բնակչությանը, ուկրաինական քաղաքներին և էներգետիկ կարևորագույն ենթակառուցվածքներին։ Թեև Ուկրաինային հաջողվում է խոցել անօդաչու թռչող սարքերի և թևավոր հրթիռների մեծ մասը, այն պետք է ուժեղացնի իր պաշտպանությունը բալիստիկ հրթիռների դեմ։ Սա Ուկրաինայի ամենահրատապ առաջնահերթություններից մեկն է», - հայտարարել է Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գահր Ստյորեն, ով Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում հանդիպել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ։
Նորվեգիայի կառավարության հայտարարության համաձայն՝ «Patriot» հակաօդային պաշտպանության համակարգի համար նախատեսված նոր հրթիռները կպատվիրվեն անմիջապես ամերիկյան արտադրողից։

Norway to allocate $300 million for Ukraine’s air defence
“Ukraine’s fight for self-defence is also our fight. Ukraine faces daily attacks from Russia. Russia continues to strike civilians, Ukrainian cities and critical energy infrastructure.
Although Ukraine is successfully intercepting most drones and cruise missiles, it needs to strengthen its defence against ballistic missiles. This is one of Ukraine’s most urgent priorities,” Norwegian Prime Minister Jonas Gahr Støre said after meeting Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on the sidelines of the NATO summit in Ankara.
According to a statement by the Norwegian government, the new missiles for the Patriot air defence system will be ordered directly from the U.S. manufacturer.