Կարգավորման գործընթացում ՌԴ-ի հիմնական զիջումը ռազմական գործողությունների դադարեցումն է. Թրամփ
Ուկրաինան կարող է Ռուսաստանին տարածքներ զիջել, քանի որ հակառակ դեպքում ​​ռիսկի է դիմում կորցնել դրանք մարտական ​​գործողությունների ընթացքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ֆլորիդա մեկնելիս նախագահական ինքնաթիռում լրագրողների հետ զրույցում, որի տեսանյութը տարածել է Սպիտակ տունը։
«Դուք տեսնում եք, որ ճակատային գիծն ակնհայտորեն տեղաշարժվում է մեկ ուղղությամբ։ Այնպես որ, կարող է պատահել այնպես, որ այդ տարածքները ցանկացած դեպքում մի քանի ամսից հայտնվեն Ռուսաստանի մոտ», - ասել է նա։
Թրամփի խոսքով՝ այս իրավիճակում Ուկրաինան պետք է որոշի՝ «արդյոք շարունակել կռվել և ևս 50 000 կամ 60 000 մարդու կորցնել, թե համաձայնության գալ հիմա»։
Թրամփին նաև հարց են ուղղել՝ արդյոք Ռուսաստանը որևէ զիջումների է գնում կարգավորման գործընթացում։
«Նրանք զիջումների գնում են։ Նրանց հիմնական զիջումն այն է, որ նրանք համաձայն են դադարեցնել ռազմական գործողությունները և դրանից հետո այլևս հող չգրավեն», - նշել է ԱՄՆ նախագահը։
Նա կրկին հավաստիացրել է, որ կարգավորման գործընթացում «ընդհանուր առմամբ, մենք առաջընթացի ենք հասնում», և ինքը կցանկանար, որ հակամարտությունն ավարտվեր։

Главной уступкой России в процессе урегулирования является прекращение боевых действий: Трамп
Украина может уступить территории России, поскольку в противном случае рискует их потерять в ходе боевых действий. Как сообщает “Арменпресс”, президент США Дональд Трамп заявил об этом в беседе с журналистами в президентском самолете по пути во Флориду, видеозапись которой была опубликована Белым домом.
“Вы видите, что линия фронта явно смещается в одну сторону. Так что может случиться так, что эти территории через пару месяцев в любом случае окажутся у России”, — сказал он.
По словам Трампа, в этой ситуации Украина должна решить, “сражаться ли дальше и потерять еще 50 или 60 тыс. человек, или же - договориться сейчас”.
Трампа также спросили, идёт ли Россия на какие-либо уступки в процессе урегулирования.
“Они идут на уступки. Их главные уступки заключаются в том, что они согласны прекратить военные действия и затем больше не будут захватывать земли”, — отметил президент США.
Он вновь повторил: “в общем мы добиваемся прогресса” и ему хотелось бы, чтобы конфликт был завершён.