Հայաստանի ու Իրանի հարաբերությունները միշտ կայուն վիճակում են եղել, ինչը եզակի երևույթ է․ իրանցի փորձագետ
Տարածաշրջանային, Կենտրոնական Ասիայի և կովկասյան ուսումնասիրությունների հարցերով իրանցի փորձագետ Վալի Քալեջին Հայաստանի ու Իրանի միջև հարաբերությունների ներկա բարձր մակարդակը եզակի ու կայուն է համարում՝ Թեհրանի ու վերջինիս մյուս հարևանների հարաբերությունների համեմատ։
Իրանցի փորձագետը նման կարծիք է արտահայտել «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում՝ գնահատելով Հայաստան-Իրան հարաբերությունների ներկա մակարդակն ու հետագա զարգացման հեռանկարները։
Փորձագետն իր խոսքում ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Հայաստանն Իրանի միակ քրիստոնյա հարևանն է, իսկ մյուս բոլոր հարևանները մուսուլմանական երկրներ են։
«Մեր հարևաններից մենք կայուն հարաբերություններ ունենք Հայաստանի հետ, և դա եզակի է այլ երկրների հետ մեր ունեցած հարաբերությունների տեսանկյունից։ Օրինակ՝ մեր հարաբերությունները Թուրքիայի, Թուրքմենստանի, Ադրբեջանի, արաբական երկրների, Պակիստանի հետ վերջին տասնամյակներում վերելքներ և անկումներ են ապրել, բայց Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունները միշտ կայուն վիճակում են գտնվել։ Եվ, քանի որ Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունները պատմական արմատներով են կապված, ընդհանուր մշակույթով և այլ կապերով»,-ընդգծել է իրանցի փորձագետը։
Նա մատնանշել է, որ Հայաստան-Իրան հարաբերությունների զարգացման ու կայունության տեսանկյունից շատ մեծ դերակատարություն ունի նաև Իրանի հայ համայնքը, որը շատ հարգված է իրանցի ժողովրդի կողմից։
«Այս պատմական և մշակութային հիմքի վրա մենք լավ հարաբերություններ ունենք, բայց դա բավարար չէ, և մենք պետք է բարելավենք և բարձրացնենք մեր հարաբերությունների մակարդակը: Բարեբախտաբար, երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը հասել է մոտ 1 միլիարդ դոլարի: Սա մեծ նվաճում է, քանի որ, օրինակ, հինգ տարի առաջ այն նույնիսկ կես միլիարդ դոլարից պակաս էր։ Իսկ հիմա երկու երկրների կառավարությունները որոշել են առևտրաշրջանառության ծավալը հասցնել 3 միլիարդ դոլարի: Սա շատ դժվար նպատակ է, բայց երկու կողմերն էլ փորձում են հասնել այս երկարաժամկետ և կարևոր հանգրվանին»,-շեշտել է Քալեջին:
Փորձագետը տնտեսական հարաբերությունների տեսանկյունից Իրանի համար կարևորել է նաև Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ լինելու հանգամանքը:
«Միության մյուս անդամները՝ Բելառուսը, Ռուսաստանը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը մեր ցամաքային հարևանները չեն, և Հայաստանն այս տեսանկյունից առավելություն է Իրանի համար։ Իրանի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև ազատ առևտրի համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել 2025 թվականի մայիսին, և հազարավոր ապրանքներ հեշտությամբ, առանց բարդությունների կարող են արտահանվել և ներմուծվել Հայաստանից Իրան։ Եվ դա ևս նպաստել է Իրանի և Հայաստանի միջև առևտրի և բիզնեսի ծավալների ավելացմանը»,-նկատել է իրանցի փորձագետը։
Վալի Քալեջիի բնորոշմամբ՝ երկու երկրների միջև հարաբերությունների ու գործընկերության զարգացման հեռանկարներ է ապահովում նաև այն փաստը, որ Հայաստանի ու Իրանի միջև գործում է ազատ վիզայի ռեժիմ։
Փորձագետի դիտարկմամբ՝ սա նաև ավելացնում է զբոսաշրջիկների առավել ազատ տեղաշարժմանը՝ ակտիվացնելով նաև տուրիզմի ոլորտը երկու երկրների միջև, ինչը, սակայն, երկու պետությունների սահմաններին հսկայական հերթերի գոյացման պատճառ է դառնում։
«Այս իրավիճակը կարգավորելու համար մենք պետք է արագացնենք Արաքս գետի վրա երկրորդ կամրջի կառուցումը՝ երթևեկությունը կրճատելու և մեր երկրների միջև բեռնափոխադրումները և տարանցիկ փոխադրումները հեշտացնելու համար։ Նորդուսի և Մեղրիի սահմանային կետերում մենք պետք է կառուցենք երկրորդ կամուրջը։ Մենք նույն փորձն ունենք Ադրբեջանի հետ Աստարայի սահմանին․ Իրանն Աստարայում կառուցեց երկրորդ կամուրջը, որը նպաստեց Ադրբեջանի հետ առևտրային գործունեության հեշտացմանը»,-նշել է փորձագետը՝ հույս հայտնելով, որ կամրջի կառուցումը հնարավորինս արագ կիրականացվի։
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի օգոստոսի 19-ին Երևանում Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանն ու Իրանը սահմանին երկրորդ կամուրջ կառուցելու համաձայնություն են ձեռք բերել:
«Հաշվի առնելով մեր պետությունների միջև օրեցօր աճող փոխադրումների ծավալը՝ համաձայնություն ենք ձեռք բերել Հայաստան-Իրան սահմանին երկրորդ կամուրջ կառուցելու վերաբերյալ»,-ասել էր Փաշինյանը:

Отношения между Арменией и Ираном всегда были стабильными, что является редким явлением: иранский эксперт
Иранский эксперт по региональным, центральноазиатским и кавказским исследованиям Вали Каледжи считает нынешний высокий уровень отношений между Арменией и Ираном уникальным и стабильным по сравнению с отношениями Тегерана с другими соседями.
Такое мнение иранский эксперт высказал в интервью корреспонденту “Арменпресс”, оценивая нынешний уровень армяно-иранских отношений и перспективы их дальнейшего развития.
Эксперт обратил внимание на то, что Армения — единственный христианский сосед Ирана, в то время как все остальные соседи — мусульманские страны.
“Среди наших соседей стабильные отношения у ​​нас сложились  с Арменией, и это уникально с точки зрения сравнения наших отношений с другими странами. Например, наши отношения с Турцией, Туркменистаном, Азербайджаном, арабскими странами, Пакистаном в последние десятилетия переживали подъемы и падения, но отношения между Ираном и Арменией всегда оставались стабильными. Отношения между Ираном и Арменией основаны на исторических корнях, общей культуры и других связях”, — подчеркнул иранский эксперт.
Он отметил, что армянская община Ирана также играет очень важную роль в развитии и стабильности армяно-иранских отношений, она пользуется большим уважением у иранского народа.
“На этой исторической и культурной основе у нас сложились хорошие отношения, но этого недостаточно, и нам необходимо улучшать и повышать уровень наших отношений. К счастью, товарооборот между двумя странами достиг около 1 миллиарда долларов. Это большое достижение, поскольку, например, пять лет назад он был даже меньше полумиллиарда долларов. А теперь правительства двух стран приняли решение увеличить объём товарооборота до 3 миллиардов долларов. Это очень сложная цель, но обе стороны стремятся достичь этой долгосрочной и важной вехи”, — подчеркнул Каледжи.
Эксперт также подчеркнул важное значение для Ирана членства Армении в Евразийском экономическом союзе с точки зрения экономических отношений.
“Другие члены союза – Беларусь, Россия, Казахстан и Кыргызстан не являются нашими сухопутными соседями.  И с этой точки зрения Армения является преимуществом для Ирана. Соглашение о свободной торговле между Ираном и Евразийским экономическим союзом вступило в силу в мае 2025 года, и тысячи товаров могут быть легко и без проблем экспортированы и импортированы из Армении в Иран. И это также способствовало увеличению объемов торговли и бизнеса между Ираном и Арменией”, – отметил иранский эксперт.
По словам Вали Каледжи, наличие безвизового режима между Арменией и Ираном также создает перспективы для развития отношений и партнерства между двумя странами.
По словам эксперта, это также способствует свободному перемещению туристов, активизируя туристический сектор между двумя странами, что, однако, приводит к огромным очередям на границах двух государств.
“Для разрешения этой ситуации необходимо ускорить строительство второго моста через реку Аракс, чтобы уменьшить трафик и облегчить грузоперевозки и транзит между нашими странами. Необходимо построить второй мост на пограничных пунктах Нордус и Мегри. Такой же опыт у нас был и на границе Астары с Азербайджаном. Иран построил второй мост в Астаре, что облегчило торговлю с Азербайджаном”, — отметил эксперт, выразив надежду, что строительство моста будет завершено в кратчайшие сроки.
Напомним, что 19 августа 2025 года в ходе встречи с президентом Ирана Масудом Пезешкианом в Ереване премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил о достижении Арменией и Ираном соглашения о строительстве второго моста на границе.
“Учитывая растущий объём перевозок между нашими странами, мы достигли соглашения о строительстве второго моста на армяно-иранской границе”, — сказал Пашинян.