ԱՄՆ-ն մտադիր է ևս մեկ բանկի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառել՝ Իրանի հետ գործարքների համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը նախատեսում է այս շաբաթ պատժամիջոցներ կիրառել ևս մեկ բանկի նկատմամբ՝ Իրանի տնտեսական մեկուսացման ջանքերն ուժեղացնելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին օգոստոսի 30-ին The Associated Press գործակալությանն ասել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը։
«Սա ֆինանսական բռնություն է լինելու, եթե անհրաժեշտ լինի, - հարցազրույցում ասել է Բեսենթը։ - Մենք մարդկանց ցույց ենք տալիս, որ գիտենք, թե ովքեր եք դուք, դուք գիտեք, թե ովքեր եք, և սա պետք է դադարեցվի»։
Բեսենթը AP-ի հետ զրուցել է Հյուսիսային Կարոլինայի Էշվիլ քաղաքում կայանալիք Մեծ քսանյակի ֆինանսների նախարարների գագաթնաժողովից առաջ, որտեղ նա առանձին կհանդիպի աշխարհի խոշոր և զարգացող տնտեսությունների իր գործընկերների հետ՝ Իրանի դեմ համագործակցությունը խրախուսելու համար։
Բեսենթը չի նշել, թե կոնկրետ որ բանկի նկատմամբ այս շաբաթ պատժամիջոցներ կսահմանվեն։
Նա միևնույն ժամանակ նա անդրադարձել է Պեկինի նկատմամբ հնարավոր պատժամիջոցներին՝ հաշվի առնելով, որ Չինաստանն իրանական նավթի հիմնական գնորդն է։ Պաշտոնյան նշել է, որ գագաթնաժողովի ընթացքում կխոսի նաև իր չինացի պաշտոնակցի հետ, և որ «բոլոր տարբերակները սեղանին են»։ Բեսենթի պնդմամբ՝ Վաշինգտոնը և Պեկինը համակարծիք են այն հարցում, որ Հորմուզի նեղուցը պետք է վերաբացվի, իսկ Իրանը չպետք է միջուկային զենք ունենա։
Օգոստոսի 28-ին ԱՄՆ-ն միջոցներ է կիրառել Եգիպտոսի Banque Misr բանկի Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մասնաճյուղերի նկատմամբ՝ Իրանի հետ ենթադրյալ ֆինանսական կապերի համար։ Բեսենթն ասել է, որ հաջորդ քայլը կարող է լինել հաստատության ամբողջական անջատումը դոլարի վրա հիմնված ֆինանսական համակարգից։
Բեսենթն օգոստոսի 30-ին Reuters-ի հայտնել է, որ Իրանի վրա ճնշում գործադրելու նպատակով ամեն շաբաթ, հավանաբար, կհրապարակվեն նոր երկրորդային պատժամիջոցներ, որոնք առաջին հերթին կկենտրոնանան բանկերի վրա։
Միևնույն ժամանակ, շուրջ մեկ ամսվա դադարից հետո ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հարվածները վերսկսվել են։ Օգոստոսի 30-ի ուշ երեկոյան ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը հայտնել էր, որ ԻՀՊԿ-ն պատրաստվում էր ծովային ականներով հրթիռներ արձակել դեպի Հորմուզի նեղուց, և ամերիկյան ուժերը «սահմանափակ և ճշգրիտ գործողություն» են իրականացրել Հորմուզի նեղուցում ականներ տեղադրող ուժերի դեմ՝ թիրախավորելով հրթիռների արձակման կայանքներ։ Իրանական կողմը հայտնել է, որ պայթյուններ են տեղի ունեցել Լարակ կղզում։ Կան զոհեր և վիրավորներ։ Թեհրանն էլ պատասխան հարվածներ է հասցրել Հորդանանում ամերիկյան երկու ռազմաբազայի ուղղությամբ։
Իրանը նաև հայտնել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ուղղությամբ ԱԹՍ-ներ արձակելու մասին։ ԱՄԷ-ն հայտնել է, որ մեկ անօդաչու է կալանել։

США намерены ввести ограничения в отношении еще одного банка за операции, связанные с Ираном
Администрация президента США Дональда Трампа намерена на этой неделе ввести санкции против еще одного банка в попытке усилить меры по экономической изоляции Ирана. Как передает “Арменпресс”, об этом агентству Associated Press 30 августа заявил министр финансов США Скотт Бессент:
“Если придется, это будет финансовое насилие”, — сказал Бессент, - “Мы показываем людям, что мы знаем, кто вы, и вы знаете, кто вы есть, и это должно прекратиться”.
Бессент дал интервью AP накануне саммита министров финансов G20 в Эшвилле, Северная Каролина, где он встретится со своими коллегами из крупнейших и развивающихся экономик мира, чтобы призвать к сотрудничеству в борьбе против Ирана.
Бессент не уточнил, какой именно банк будет подвергнут санкциям на этой неделе.
В то же время он затронул вопрос о возможных санкциях против Пекина, учитывая, что Китай является крупным покупателем иранской нефти. Чиновник сказал, что он поговорит и со своим китайским коллегой во время саммита и что “все варианты рассматриваются”. Бессент настаивал на том, чтобы Вашингтон и Пекин едины во мнении, что Ормузский пролив должен быть вновь открыт, а Иран не должен обладать ядерным оружием.
28 августа США ввели санкции против филиалов египетского банка Banque Misr в Объединенных Арабских Эмиратах за предполагаемые финансовые транзакции с Ираном. Бессент заявил, что следующим шагом может стать полное отключение этого учреждения от долларовой финансовой системы.
30 августа Бессент сообщил Reuters, что с целью оказания давления на Иран каждую неделю, вероятно, будут объявляться новые вторичные санкции, которые в первую очередь будут направлены на банки.
Между тем, после почти месячного перерыва удары между США и Ираном возобновились. Поздним вечером 30 августа Центральное командование США сообщило, что КСИР готовится к запуску ракет с морскими минами в сторону Ормузского пролива, и американские силы провели “ограниченную и точную операцию” против сил, устанавливающих мины в Ормузском проливе, нацелившись на ракетные пусковые установки. Иранская сторона сообщила о взрывах на острове Ларак. Были жертвы и раненые. Тегеран ответил ударами по двум американским военным авиабазам в Иордании.
Иран также сообщил о запуске беспилотников в направлении Объединенных Арабских Эмиратов. ОАЭ сообщили о захвате одного беспилотника.