Հայաստանը վստահորեն ընտրել է կայուն առաջընթացի ուղին. Տոկաևը՝ Փաշինյանին «Ոսկե արծիվ» շքանշան շնորհելու արարողությանը
Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմը մանրամասներ է հայտնել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի կողմից Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Ղազախստանի բարձրագույն պետական պարգևով պարգևատրելու արարողության մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պարգևատրել է Ղազախստանի պետական բարձրագույն պարգևով՝ «Ոսկե արծիվ» շքանշանով:
Ղազախստանի նախագահը նշել է, որ պարգևատրման արարողությունը տեղի է ունենում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Վովայի Փաշինյանի նշանակալի ձեռքբերումների գնահատման առիթով։
«Ղազախստանում Ձեզ ճանաչում և հարգում են՝ որպես Հայաստանի համազգային առաջնորդ, ով կարողացել է նոր էներգիա ներարկել իր երկրի զարգացմանը և հզոր խթան հաղորդել պետականաշինության բոլոր ոլորտներում բարեփոխումներին։ Դուք ունեք ամուր հեղինակություն՝ որպես Հայաստանի ազգային շահերն առաջ մղելու գործում ռազմավարական տեսլականով և անսասան կամքով օժտված ականավոր պետական ​​գործիչ։
Ես այսօր արդեն նշեցի, որ դուք «Իրական Հայաստան» հայեցակարգի հեղինակն ու հիմնադիրն եք։ Ես կարծում եմ, որ սա չափազանց կարևոր է այսօրվա պայմաններում», - ասել է Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը՝ հավելելով, որ ՀՀ վարչապետի հեռատես ղեկավարության ներքո Հայաստանը վստահորեն ընտրել է կայուն առաջընթացի ուղին, ամրապնդել իր դիրքերը միջազգային ասպարեզում և օրինակ է ծառայել մտածված և պատասխանատու քաղաքականության՝ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության մեջ։
«Բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում Դուք դրսևորել եք ոչ ավանդական, վճռական որոշումներ կայացնելու արժեքավոր կարողություն, որոնք անկասկած օգուտ կբերեն ամբողջ հայ ժողովրդին։
Սա անկասկած ցույց է տալիս, որ բարեկամական, եղբայրական Հայաստանը ընտրել է խաղաղ, կայուն զարգացման ուղին, և սա է Ձեր պատմական ներդրումը։ Հատկապես կցանկանայի ընդգծել Ձեր նշանակալի դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի առաջխաղացման և Վաշինգտոնում համապատասխան եզրափակիչ փաստաթղթի ստորագրման գործում», - ասել է Ղազախստանի նախագահը՝ վստահություն հայտնելով, որ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարությամբ Հայաստանը նոր հաջողությունների կհասնի իր միջազգային դիրքերի ամրապնդման, տնտեսական զարգացման և համապարփակ արդիականացման գործում։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է արժանանալ եղբայրական Ղազախստանի Հանրապետության բարձրագույն պարգևին և անձամբ ստանալ այն Ղազախստանի նախագահից։ «Դուք մեծ փորձառություն ունեցող քաղաքական գործիչ, պետական ​​գործիչ և դիվանագետ եք։ Ձեր գնահատանքը շատ բան է նշանակում, և ես վստահ եմ, որ մեր հարաբերությունները կշարունակեն խորանալ։
Այս պարգևը կնպաստի ոչ միայն մեր երկկողմ հարաբերությունների, այլև մեր տարածաշրջանի և մեր ավելի լայն տարածաշրջանի հետագա զարգացմանը։ Ես արդեն ասել եմ, թե որքան եմ գնահատում Ձեր անձնական աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում։ Դուք շատ եք հետաքրքրված եղել և շարունակում եք հետաքրքրված լինել մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության հաստատմամբ։
Ես արդեն ասել եմ, որ Ղազախստանը մեզ համար ունի շատ կարևոր, ոչ միայն գործնական, այլև խորհրդանշական նշանակություն արտաքին և տարածաշրջանային քաղաքականության առումով, քանի որ մեր արտաքին և տարածաշրջանային հարաբերություններում մենք հենվում ենք Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա՝ որպես մեր արտաքին հարաբերությունների գաղափարախոսության հիմք։ Եվ, ի դեպ, Ալմա-Աթայի հռչակագիրը նույնպես շատ կարևոր է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության համար», - ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին նման բարձր գնահատականի, հյուրընկալության և ընդունելության համար։

Армения уверенно выбрала путь устойчивого прогресса: Токаев на церемонии награждения Пашиняна орденом «Золотой Орёл»
Аппарат премьер-министра Армении представил подробную информацию о церемонии вручения президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым премьер-министру Армении Николу Пашиняну высшей государственной награды Казахстана.
Как сообщает Арменпресс, в сообщении аппарата премьер-министра говорится, что президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев наградил премьер-министра Никола Пашиняна высшей государственной наградой Казахстана – орденом «Золотой Орёл».
Президент Казахстана отметил, что церемония награждения проходит в знак признания значительных заслуг премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
«В Казахстане Вас признают и уважают как общенационального лидера Армении, сумевшего придать новый импульс развитию своей страны и дать мощный импульс реформам во всех сферах государственного строительства. Вы имеете прочный авторитет выдающегося государственного деятеля, наделенного стратегическим видением и непоколебимой волей в продвижении национальных интересов Армении. Я уже упоминал сегодня, что Вы являетесь автором и основоположником концепции «Реальная Армения». Считаю это крайне важным в современных условиях», – сказал Касым-Жомарт Токаев, добавив, что под дальновидным руководством премьер-министра РА Армения уверенно встала на путь устойчивого прогресса, укрепила свои позиции на международной арене и продемонстрировала пример продуманной и ответственной политики как во внутренней, так и во внешней политике.
«В сложной геополитической ситуации Вы продемонстрировали ценную способность принимать нестандартные, решительные решения, которые, несомненно, принесут пользу всему армянскому народу. Это, несомненно, свидетельствует о том, что дружественная, братская Армения избрала путь мирного, устойчивого развития, и в этом Ваш исторический вклад. Особо хочу подчеркнуть Вашу значимую роль в продвижении мирного процесса между Арменией и Азербайджаном и подписании соответствующего итогового документа в Вашингтоне», — сказал президент Казахстана, выразив уверенность, что под руководством Никола Пашиняна Армения добьется новых успехов в укреплении своих международных позиций, экономическом развитии и всесторонней модернизации.
Премьер-министр Пашинян отметил, что для него большая честь быть удостоенным высшей награды братской Республики Казахстан и получить её лично из рук президента Казахстана.
«Вы политик, государственный деятель и дипломат с богатым опытом. Ваша оценка очень важна, и я уверен, что наши отношения будут и дальше углубляться. Эта награда будет способствовать дальнейшему развитию не только наших двусторонних отношений, но и нашего региона и всего региона в целом. Я уже говорил, как высоко ценю Вашу личную поддержку мирного процесса между Арменией и Азербайджаном. Вы были и продолжаете быть очень заинтересованы в установлении долгосрочной стабильности в нашем регионе.
Я уже говорил, что Казахстан имеет для нас очень важное не только практическое, но и символическое значение с точки зрения внешней и региональной политики, поскольку в наших внешних и региональных отношениях мы опираемся на Алма-Атинскую декларацию как на основу идеологии наших внешних отношений. И, кстати, Алма-Атинская декларация также очень важна для идеологии Реальной Армении», — сказал премьер-министр Армении.