Աստանայում հաջորդ տարի կբացվի Թումո կենտրոն
Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում 2026 թվականին կբացվի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցություններից հետո կայացած հայտարարության ժամանակ ասաց Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
Տոկաևի խոսքով՝ արհեստական բանականության և թվայնացման ոլորտները կարևոր ուղղություններ են երկու երկրների համագործակցության զարգացման համար։
«Ղազախստանում թվայնացումն արագ և դինամիկ է զարգանում։ Հայաստանը նույնպես էական հաջողությունների է հասել։ Այս ոլորտը հանդիսանում է նոր լոկոմոտիվ, որը հնարավորություն կտա խթանել երկու երկրների տնտեսությունների զարգացումը։ Մենք համաձայնության ենք եկել փոխանակել մեր փորձը արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների և թվայնացման ուղղությամբ»,-նշեց Ղազախստանի նախագահը։
Նա ընդգծեց, որ համագործակցության շրջանակում նախատեսվում է ստեղծել նոր կրթական և տեխնոլոգիական հարթակ։
«Մյուս տարի Alem.ai կառույցի հիման վրա կստեղծվի «Թումո» Աստանա կազմակերպությունը»,-հայտարարեց Տոկաևը։
Բանակցությունների ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև կրթական ու առողջապահական համագործակցությանը։
«Ուսանողների փոխանակման համար ստորագրել ենք միջկառավարական համաձայնագրեր։ Մեծ պոտենցիալ կա առողջապահության ոլորտում՝ համաձայնեցրել ենք անցկացնել Հայաստանում Ղազախստանի, իսկ Ղազախստանում՝ Հայաստանի բժշկության օրեր»,-ասաց Ղազախստանի նախագահը։
Տոկաևը նշեց նաև մշակութային և մարդասիրական կապերի զարգացումը երկու երկրների միջև։
«Անցած տարի Աստանայում անցկացվեցին հայկական մշակույթի օրեր, իսկ Երևանում կազմակերպվեցին ղազախական մշակույթի միջոցառումներ։ Երևանում բացվել է Աբայի անվան պուրակ, իսկ այսօր Աստանայում բացվել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան փողոց։ Սա արտահայտում է մեր ժողովուրդների հոգևոր սերտությունը»,- եզրափակեց Տոկաևը։

Центр «Тумо» откроется в Астане в следующем году
Центр креативных технологий «Тумо» откроется в столице Казахстана, Астане, в 2026 году. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в своем выступлении по итогам переговоров с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Астане.
По словам Токаева, сферы искусственного интеллекта и цифровизации являются важными направлениями развития сотрудничества между двумя странами.
«Цифровизация в Казахстане развивается быстрыми и динамичными темпами. Армения также добилась значительных успехов. Эта сфера — новый локомотив, который позволит стимулировать развитие экономик обеих стран. Мы договорились обмениваться опытом в области технологий искусственного интеллекта и цифровизации», — отметил президент Казахстана.
Он подчеркнул, что в рамках сотрудничества планируется создание новой образовательной и технологической платформы.
«В следующем году на базе структуры Alem.ai будет создана организация «Тумо Астана»», — сообщил Токаев.
В ходе переговоров также обсуждались вопросы сотрудничества в сфере образования и здравоохранения. «Мы подписали межправительственные соглашения о студенческом обмене. Большой потенциал имеется в сфере здравоохранения; мы договорились о проведении Дней медицины Казахстана в Армении и Дней медицины Армении в Казахстане», — сказал Президент Казахстана.
Токаев также отметил развитие культурно-гуманитарных связей между двумя странами.
«В прошлом году в Астане прошли Дни культуры Армении, а в Ереване были организованы мероприятия казахской культуры. В Ереване открылся парк имени Абая, а сегодня в Астане — улица имени святого Месропа Маштоца. Это выражает духовную близость наших народов», — заключил Токаев.