Հայաստանն ու Ղազախստանը համագործակցությունը կբարձրացնեն ռազմավարական գործընկերության մակարդակի
Ղազախստանն ու Հայաստանն ակտիվորեն համագործակցում են տարբեր ոլորտներում և առաջիկայում երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը կլինի նոր մակարդակի վրա։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցն Աստանայից, այս մասին նշել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպմանը։
«Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր այցը։ Եղած նախաձեռնությունները վկայում են, որ մեր բարեկամությունն ամուր է։ Ցանկանում եմ ընդգծել, որ առկա է փոխադարձ հարգանք Հայաստանի ու Ղազախստանի ժողովուրդների միջև։ Մեր երկրների միջև բաց հարաբերություններ են՝ հիմնված փոխվստահության վրա»,-ասաց Ղազախստանի նախագահը։
Նա ընդգծեց, որ երկու երկրների փոխադարձ համագործակցությունը սերտ է թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ միջազգային հարթակներում։ Նա հավելեց, որ տնտեսական, առևտրային, կրթական, մշակութային և այլ ոլորտներում Հայաստանն ու Ղազախստանը սերտորեն համագործակցում են ու այդ գործընթացն ակտիվորեն զարգանում է։
«Ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ մեր միջպետական հարաբերություններն առանձնահատուկ են, և մենք ունենք մեծ հնարավորություններ բազմակողմանիորեն զարգացնելու համագործակցությունը։ Այսօր մենք կստորագրենք պատմական փաստաթղթեր, ներառյալ փաստաթուղթ, որ մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունները դարձնենք ռազմավարական»,-հավելեց Տոկաևը։

Armenia and Kazakhstan to sign strategic partnership deal
The “historic” documents to be signed between Armenia and Kazakhstan include an agreement to elevate the bilateral relationship to a strategic level, Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev said during a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Astana.
Kazakhstan and Armenia are actively cooperating in various fields, and soon, their cooperation will reach a new level, he said.
“We highly appreciate your visit. The initiatives undertaken demonstrate that our friendship is strong. I want to emphasize that there is mutual respect between the peoples of Armenia and Kazakhstan. Our countries have open relations based on mutual trust,” said the President of Kazakhstan.
He emphasized that the bilateral cooperation between the two countries is close both on regional and international platforms. He added that Armenia and Kazakhstan work closely in economic, trade, educational, cultural, and other sectors, and this process is actively developing.
“I want to emphasize that our interstate relations are special, and we have great opportunities to develop our cooperation in a multifaceted way. Today, we will sign historic documents, including one that will elevate the relations between our two countries to a strategic level,” Tokayev added.