Ուկրաինացի պատգամավորը հրապարակել է ռուս-ուկրաինական կարգավորման ամերիկյան առաջարկի ենթադրյալ դրույթները
Ուկրաինացի ընդդիմադիր պատգամավոր Ալեքսեյ Գոնչարենկոն հրապարակել է տեքստ՝ նշելով, որ դա ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման՝ ԱՄՆ-ի՝ 28 կետից բաղկացած առաջարկն է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ էլեկտրոնային փաստաթղթի էջերը հրապարակվել են նրա Telegram ալիքում։
ԱՄՆ-ն առայժմ չի հաստատել այդ փաստաթղթի իսկությունը։
Ըստ ներկայացված փաստաթղթի՝ ամերիկյան ծրագիրը նախատեսում է Կիևի կողմից Ղրիմի, Դոնեցկի և Լուգանսկի փաստացի ճանաչում որպես ռուսական տարածքներ, որոշ տարածքների ապառազմականացված բուֆերային գոտու կարգավիճակի տրամադրում, սառեցված ռուսական ակտիվների մի մասի հատկացում Ուկրաինայի վերականգնմանը, իսկ մնացած սառեցված միջոցները կհատկացվեն ԱՄՆ-ի հետ համատեղ նախագծերին: Ծրագիրը նաև նախատեսում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների աստիճանական վերացում, Ուկրաինայի զինված ուժերի թվաքանակի սահմանափակում և Ուկրաինայի ոչ միջուկային և չեզոք կարգավիճակ՝ Միացյալ Նահանգների կողմից անվտանգության երաշխիքներով:
Ըստ հրապարակված տեքստի՝ 28 կետից բաղկացած փաստաթուղթը բաժանված է ինը բաժնի՝ «Ուկրաինայի անվտանգությունը և քաղաքական կարգավիճակը», «Տարածքային հարցեր», «Ռազմական պայմանավորվածություններ», «Տնտեսական բլոկը և Ուկրաինայի վերակառուցումը», «Ռուսաստանը գլոբալ համակարգում», «Մարդասիրական հարցեր», «Էներգետիկա և հատուկ օբյեկտներ», «Ներքին քաղաքական գործընթացներ Ուկրաինայում» և «Իրականացում և մոնիթորինգ»։
Առաջին բաժնում խոսվում է Ուկրաինայի ինքնիշխանության հաստատման և Կիևի կողմից ԱՄՆ-ից անվտանգության երաշխիքներ ստանալու մասին, սակայն երկրի ոչ դաշինքային կարգավիճակի ամրագրման և Սահմանադրության մեջ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուց հրաժարվելու մասին կետ ներառելու պայմանով։ ՆԱՏՕ-ն, իր հերթին, պետք է հաստատի, որ Ուկրաինան երբեք չի դառնա դաշինքի անդամ, իսկ Ուկրաինան պետք է համաձայնի երկրի ոչ միջուկային կարգավիճակին։
Երկրորդ բաժինը սահմանում է, որ Ղրիմը, Դոնեցկը և Լուգանսկը դե ֆակտո ճանաչվում են որպես ռուսական տարածքներ (այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգների կողմից), մինչդեռ Խերսոնը և Զապորոժիեն «սառեցվում են շփման գծում»։ Ըստ փաստաթղթի՝ Դոնեցկի մարզի մի մասը կդառնա ապառազմականացված բուֆերային գոտի՝ դե ֆակտո Ռուսաստանի վերահսկողության ներքո, և երկու կողմերն էլ պարտավորվում են չփոխել սահմանները ուժով։
«Ռազմական պայմանավորվածություններ» բաժինը ներառում է ՆԱՏՕ-ի կողմից Ուկրաինայում զորքերի տեղակայումից հրաժարվելը. ընդ որում, դաշինքի կործանիչները կտեղակայվեն Լեհաստանում: Բաժինը նաև անդրադառնում է ԱՄՆ-ի, ՆԱՏՕ-ի և Ռուսաստանի միջև անվտանգության շուրջ երկխոսությանը և ԱՄՆ-Ռուսաստան աշխատանքային խմբի ստեղծմանը:
«Ռուսաստանը իրավաբանորեն ամրագրում է Ուկրաինայի և Եվրոպայի դեմ չհարձակվելու իր քաղաքականությունը», - ասվում է բաժնի վերջին կետում:
ԱՄՆ-ի ծրագիրը, ըստ պատգամավորի հրապարակած տեքստի, նաև նախատեսում է, որ ԱՄՆ-ն և Եվրոպան կմեկնարկեն Ուկրաինայի վերակառուցման համար խոշոր ներդրումային փաթեթ, որի շրջանակում արտասահմանում գտնվող ռուսական ակտիվներից կբռնագրավվի 100 միլիարդ դոլար, որի եկամտի 50%-ը կստանա ԱՄՆ-ն: Եվրոպան կներդնի նույնքան գումար, իսկ մնացած ռուսական արգելափակված միջոցները կուղղվեն ԱՄՆ-Ռուսաստան համատեղ նախագծերին: Բացի այդ, կստեղծվի Ուկրաինայի զարգացման հիմնադրամ, և կկազմակերպվեն ներդրումներ ենթակառուցվածքների, ռեսուրսների և տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Փաստաթուղթը նաև նախատեսում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների աստիճանական վերացում, երկրի վերադարձ «Մեծ ութնյակ» և ՌԴ-ի երկարաժամկետ տնտեսական համագործակցություն ԱՄՆ-ի հետ: Բացի այդ, ծրագիրը նախատեսում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակում, քաղաքացիական անձանց և երեխաների վերադարձ, մարդասիրական ծրագրեր և ընտանիքների վերամիավորում, ինչպես նաև հանդուրժողականության վերաբերյալ կրթական ծրագրերի մեկնարկ։
«Զապորոժիեի ԱԷԿ-ը կգործարկվի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հսկողության ներքո, իսկ էլեկտրաէներգիան կբաշխվի Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև 50/50 համամասնությամբ: Միացյալ Նահանգները կօգնի Ուկրաինայի գազային ենթակառուցվածքների վերականգնմանը», - նշված է 7-րդ բաժնում:
Բացի այդ, համաձայնագրի ստորագրումից 100 օր անց Ուկրաինայում պետք է անցկացվեն ընտրություններ, ինչպես նաև լիակատար համաներում հայտարարվի հակամարտության բոլոր կողմերի համար։ Ծրագիրը նաև ներառում է մի բաժին, որտեղ նշվում է, որ համաձայնագիրն իրավաբանորեն պարտադիր է և կհսկվի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գլխավորած «Խաղաղության խորհրդի» կողմից։ Դրույթների խախտման համար նախատեսված են պատժամիջոցներ, իսկ ստորագրմանը պետք է հաջորդի անհապաղ հրադադար և զորքերի հետքաշում համաձայնեցված դիրքեր։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու գրասենյակը հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն Կիևին է ներկայացրել իր նոր ծրագրի նախագիծը։ Ուկրաինայի վարչակազմը չի մանրամասնել դրա բովանդակությունը, միայն հայտնել է այն քննարկելու պատրաստակամության մասին։

Украинский депутат опубликовал предполагаемые положения предложения США по российско-украинскому урегулированию
Украинский оппозиционный депутат Алексей Гончаренко опубликовал текст, отметив, что это предложение США по российско-украинскому урегулированию из 28 пунктов. Как сообщает Арменпресс, страницы электронного документа были опубликованы в его Telegram-канале.
США пока не подтвердили подлинность документа.
Согласно представленному документу, американский план предусматривает фактическое признание Киевом Крыма, Донецка и Луганска российскими территориями, предоставление некоторым территориям статуса демилитаризованной буферной зоны, выделение части замороженных российских активов на восстановление Украины, а оставшиеся замороженные средства будут направлены на совместные проекты с США.
План также предусматривает постепенное снятие санкций с России, ограничение численности украинских вооружённых сил, безъядерный и нейтральный статус Украины с гарантиями безопасности со стороны США.
Согласно опубликованному тексту, документ из 28 пунктов разделён на девять разделов: «Безопасность и политический статус Украины», «Территориальные вопросы», «Военные договоренности», «Экономический блок и восстановление Украины», «Россия в мировой системе», «Гуманитарные вопросы», «Энергетика и специальные объекты», «Внутриполитические процессы в Украине» и «Реализация и мониторинг».
В первом разделе говорится об установлении суверенитета Украины и получении Киевом гарантий безопасности от США, но при условии фиксации внеблокового статуса страны и включения в Конституцию положения об отказе от вступления в НАТО. НАТО, в свою очередь, должно подтвердить, что Украина никогда не станет членом альянса, а Украина должна согласиться с безъядерным статусом страны.
Во втором разделе говорится, что Крым, Донецк и Луганск де-факто признаются российскими территориями (в том числе Соединёнными Штатами), а Херсон и Запорожье «заморожены на линии соприкосновения». Согласно документу, часть Донецкой области станет демилитаризованной буферной зоной под фактическим контролем России, и обе стороны обязуются не менять границы силой.
Раздел «Военные договоренности» включает отказ НАТО от размещения войск в Украине; кроме того, истребители альянса будут размещены в Польше. В разделе также затрагиваются вопросы диалога по вопросам безопасности между США, НАТО и Россией и создания рабочей группы США-Россия.
«Россия юридически закрепляет свою политику ненападения на Украину и Европу», — говорится в последнем абзаце раздела.
Согласно тексту, опубликованному парламентарием, план США также предусматривает запуск США и Европой крупного инвестиционного пакета для восстановления Украины, в рамках которого будет изъято 100 миллиардов долларов из российских активов за рубежом, 50% дохода от которых получат США. Европа вложит такую же сумму, а оставшиеся заблокированные российские средства будут направлены на совместные американо-российские проекты. Кроме того, будет создан фонд развития Украины и организованы инвестиции в сферу инфраструктуры, ресурсов и технологий.
Документ также предусматривает постепенное снятие санкций с России, возвращение страны в «Большую восьмёрку» и долгосрочное экономическое сотрудничество России с США.
Кроме того, план предусматривает обмен между Россией и Украиной по принципу «всех на всех», возвращение мирных жителей и детей, гуманитарные проекты и воссоединение семей, а также запуск образовательных программ по толерантности.
«Запорожская АЭС будет эксплуатироваться под надзором Международного агентства по атомной энергии, а электроэнергия будет распределяться 50/50 между Украиной и Россией. США окажут содействие в восстановлении газовой инфраструктуры Украины», — говорится в разделе 7.
Кроме того, через 100 дней после подписания соглашения в Украине должны состояться выборы, а также должна быть объявлена полная амнистия для всех сторон конфликта.
В план также включен раздел, в котором говорится, что соглашение является юридически обязывающим и будет контролироваться «Советом мира» во главе с президентом США Дональдом Трампом. За нарушение положений предусмотрены санкции, а подписание должно сопровождаться немедленным прекращением огня и отводом войск на согласованные позиции.
Ранее в офисе президента Украины Владимира Зеленского подтвердили, что США представили Киеву новый проект плана. В украинской администрации не стали вдаваться в подробности, выразив лишь готовность к его обсуждению.