Զելենսկին պատրաստ է աշխատել ամերիկյան առաջարկի շուրջ՝ ուղղված ՌԴ-ի հետ պատերազմի ավարտին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին նոյեմբերի 20-ի երեկոյան ամերիկյան պատվիրակության հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Կիևը պատրաստ է աշխատել ամերիկյան նոր առաջարկների շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Telegram ալիքում։
Ուկրաինայի նախագահը նշել է, որ շատ «լուրջ զրույց» է ունեցել Պենտագոնի պատվիրակության հետ, և ամերիկյան կողմը ներկայացրել է Ռուսաստանի հետ պատերազմն ավարտելու իր առաջարկները։ Նրա խոսքով՝ Ուկրաինային անհրաժեշտ է խաղաղության համաձայնագիր, որը չի խաթարի երկրի ինքնիշխանությունը և չի ստեղծի նախադրյալներ ռուսական նոր ներխուժման համար։
«Ես ուրվագծել եմ մեր առանցքային սկզբունքները, և մենք պայմանավորվել ենք, որ մեր թիմերը կաշխատեն այդ առաջարկների շուրջ՝ համոզվելու, որ այդ ամենն անկեղծ է։ Մենք որևէ կոշտ հայտարարություն չենք անելու։ Մենք պատրաստ ենք հստակ և ազնիվ աշխատանքի՝ Ուկրաինան, Միացյալ Նահանգները և մեր բարեկամներն ու գործընկերները Եվրոպայում և ամբողջ աշխարհում», - նշել է Զելենսկին։
Նա հավելել է, որ առաջիկա օրերին ակնկալում է խոսել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։
«Մենք լիովին գիտակցում ենք, որ Ամերիկայի ուժը և Ամերիկայի աջակցությունը կարող են իսկապես մոտեցնել խաղաղությունը, և մենք չենք ուզում կորցնել դա», - նշել է Զելենսկին։
Նա հավելել է, որ ըստ տարբեր գնահատումների, որոնք «լիովին անաչառ են», Ռուսաստանն ամբողջ տարվա ընթացքում փորձել է հետաձգել իր դեմ նոր պատժամիջոցների կիրառումը և ժամանակ շահել՝ շարունակելով պատերազմը։
Զելենսկին հավաստիացրել է, որ ամբողջ ուժով կլծվի պատերազմն ավարտելու գործին։
Օրերս արևմտյան մի շարք ԶԼՄ-ներ իրենց աղբյուրներին հղումով գրել են, որ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը 28 կետից բաղկացած ծրագիր է մշակել, որի համաձայն Ուկրաինան պետք է հրաժարվի իր արևելյան շրջաններից՝ Վաշինգտոնի կողմից ռուսական հետագա ագրեսիայից Ուկրաինային և Եվրոպային անվտանգության երաշխիքների տրամադրման դիմաց: Ըստ լրատվամիջոցների աղբյուրների՝ Վաշինգտոնը, ի թիվս այլ զիջումների, Կիևին առաջարկում է հրաժարվել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու գաղափարից առնվազն մի քանի տարով։

Зеленский готов работать над американскими предложениями, направленными на прекращение войны с Россией
Президент Украины Владимир Зеленский вечером 20 ноября после встречи с американской делегацией заявил, что Киев готов работать над новыми американскими предложениями. Как сообщает Арменпресс, об этом он написал в своем Telegram-канале.
Президент Украины отметил, что у него состоялся «очень серьезный разговор» с делегацией Пентагона, в ходе которого американская сторона представила свои предложения по прекращению войны с Россией. По его словам, Украине необходимо мирное соглашение, которое не нарушит суверенитет страны и не создаст предпосылок для нового российского вторжения.
«Я обозначил наши ключевые принципы, и мы договорились, что наши команды будут работать над этими предложениями, чтобы убедиться, что все они искренни. Мы не будем делать резких заявлений. Мы готовы к четкой и честной работе: Украина, США, наши друзья и партнеры в Европе и во всем мире», — отметил Зеленский.
Он добавил, что рассчитывает на разговор с президентом США Дональдом Трампом в ближайшие дни. «Мы полностью понимаем, что американская сила и американская поддержка действительно могут приблизить мир, и мы не хотим этого терять», — отметил Зеленский.
Он добавил, что, согласно различным оценкам, которые «совершенно беспристрастны», Россия целый год пытается оттянуть введение новых санкций против себя и выиграть время, продолжая войну.
Зеленский заверил, что приложит все усилия для прекращения войны.
Недавно ряд западных СМИ со ссылкой на свои источники написали, что администрация президента США разработала план из 28 пунктов, согласно которому Украина должна отказаться от своих восточных регионов в обмен на предоставление Вашингтоном гарантий безопасности Украине и Европе от дальнейшей российской агрессии. По данным СМИ, Вашингтон, среди прочих уступок, предлагает Киеву отказаться от идеи вступления в НАТО как минимум на несколько лет.