ԵՄ ներկայացուցիչները չեն աշխատել Ուկրաինայի վերաբերյալ ԱՄՆ ծրագրի շուրջ. Կայա Կալաս
ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից հետո Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը հաստատել է, որ ԵՄ ոչ մի ներկայացուցիչ չի աշխատել ԱՄՆ-ի՝ Ուկրաինայում խաղաղություն հաստատելու ծրագրի վրա։
«Ոչ ոք չի հայտնել, որ մասնակցել է այս ծրագրին», - ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, նշել է Կալասը։
Ավելի վաղ NBC հեռուստաալիքը, հղում անելով ԱՄՆ վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյային, հաղորդել էր, որ ԱՄՆ հատուկ դեսպանորդ Սթիվ Ուիտկոֆը, փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փեսան՝ Ջարեդ Քուշները, մասնակցել են Ուկրաինայի հարցում ԱՄՆ նոր ծրագրի մշակմանը։

Представители ЕС не работали над планом США по российско-украинскому конфликту: Каллас
Глава евродипломатии Кая Каллас по итогам встречи глав МИД стран ЕС подтвердила, что ни один представитель ЕС не работал над мирным планом США по российско-украинскому конфликту.
"Никто не сообщил, что был вовлечен в этот план. Поэтому ответ - отрицательный", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, ответила она на вопрос, действительно ли ни один представитель ЕС не принимал участия в разработке данного плана.
Ранее телеканал NBC со ссылкой на высокопоставленного чиновника американской администрации сообщал, что спецпосланник США Стив Уиткофф, вице-президент Джей Ди Вэнс, госсекретарь Марко Рубио и зять американского президента Дональда Трампа Джаред Кушнер участвовали в разработке нового плана США по урегулированию российско-украинского конфликта.