Թրամփի պաշտոնավարումից ի վեր ամենաբարձրաստիճան ամերիկյան զինվորական պատվիրակությունը ժամանել է Ուկրաինա
ԱՄՆ զինված ուժերը հայտնել են, որ Պենտագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյաները Ռուսաստանի հետ «պատերազմը դադարեցնելու ջանքերը քննարկելու նպատակով» ժամանել են Ուկրաինա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է BBC-ն։
ԱՄՆ բանակի նախարար Դեն Դրիսկոլի գլխավորած թիմը նոյեմբերի 20-ին Կիևում կհանդիպի Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ։
Ավելի վաղ հաղորդագրություններ էին տարածվել այն մասին, որ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը պատրաստել են նոր շրջանակային խաղաղության ծրագիր, որը պահանջում է Ուկրաինայից զգալի զիջումներ, այդ թվում՝ հրաժարում դեռևս վերահսկվող տարածքներից և զինված ուժերի թվաքանակի զգալի կրճատում։
Ո՛չ Վաշինգտոնը, ո՛չ էլ Մոսկվան պաշտոնապես չեն հաստատել ծրագրի առկայությունը։
Կիև ժամանած Դրիսկոլի թիմն ամենաբարձրաստիճան զինվորական պատվիրակությունն է, որ ժամանել է Ուկրաինա նախագահի պաշտոնում Թրամփի երկրորդ պաշտոնավարումից ի վեր։ Պատվիրակության կազմում են նաև բանակի շտաբի պետ, գեներալ Ռենդի Ջորջը, Եվրոպայում ամերիկյան զորքերի հրամանատար, գեներալ Քրիս Դոնահյուն և բանակի ավագ սերժանտ Մայքլ Վայմերը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն X-ում գրել է, որ «երկարատև խաղաղության հասնելը կպահանջի, որ երկու կողմերն էլ համաձայնվեն դժվար, բայց անհրաժեշտ զիջումների: Ահա թե ինչու մենք մշակում ենք և կշարունակենք մշակել այս պատերազմը դադարեցնելու հնարավոր գաղափարների ցանկ՝ հիմնվելով այս հակամարտության երկու կողմերի կարծիքների վրա»:
ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Կայա Կալլասը զգուշացրել է, որ ցանկացած ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ է ուկրաինացիների և եվրոպացիների մասնակցությունը, իսկ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն նշել է, որ «ուկրաինացիները չեն ցանկանում որևէ կապիտուլյացիա»։
Հղում անելով հարցին ծանոթ աղբյուրներին՝ Axios-ը, Financial Times-ը և Reuters-ը հայտնել են, որ ծրագրերը նախատեսում են, որ Կիևը հրաժարվի արևելյան Ուկրաինայի Դոնբասի այն տարածքներից, որոնք դեռևս վերահսկում է, զգալիորեն կրճատի իր զինված ուժերի չափը և կորցնի իր զենքի մեծ մասը։

В Украину прибыла самая высокопоставленная военная делегация США со времени второго президентского срока Трампа
Американские военные заявили, что высокопоставленные представители Пентагона прибыли в Украину, чтобы «обсудить усилия по прекращению войны» с Россией. Как передает Арменпресс, об этом сообщила BBC.
Делегация во главе с министром армии США Дэном Дрисколлом встретится с президентом Украины Владимиром Зеленским в Киеве 20 ноября.
Ранее сообщалось, что США и Россия подготовили новый рамочный мирный план, который требует от Украины значительных уступок, включая отказ от территорий, находящихся под её контролем, и значительное сокращение численности вооружённых сил.
Ни Вашингтон, ни Москва официально не подтвердили существование этого плана.
Команда Дрисколла, прибывшая в Киев, стала самой высокопоставленной военной делегацией, посетившей Украину со времени второго президентского срока Трампа. В состав делегации также входят начальник штаба армии генерал Рэнди Джордж, командующий силами США в Европе генерал Крис Донахью и старший сержант армии Майкл Ваймер.
Госсекретарь США Марко Рубио написал в X, что «достижение прочного мира потребует от обеих сторон согласия на трудные, но необходимые уступки. Именно поэтому мы разрабатываем и будем продолжать разрабатывать список возможных идей по прекращению этой войны, основанный на взглядах обеих сторон конфликта».
Глава внешнеполитического ведомства ЕС Кая Каллас предупредила, что любой план потребует участия украинцев и европейцев, а министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро заявил, что «украинцы не хотят никакой капитуляции».
Ссылаясь на источники, знакомые с ситуацией, Axios, Financial Times и Reuters сообщили, что эти планы предполагают отказ Киева от территорий, которые он всё ещё контролирует в Донбассе на востоке Украины, значительное сокращение численности его вооружённых сил и потерю большей части вооружения. Зеленский неоднократно исключал какие-либо территориальные уступки России.