Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Թրամփին գերհամակարգչի կառուցման համար Nvidia-ի չիպերը ՀՀ արտահանելու որոշման համար
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ գերհամակարգչի կառուցման համար Nvidia-ի չիպերը ՀՀ արտահանելու ԱՄՆ կառավարության որոշման առիթով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում վարչապետը հայտնեց, որ այդ ծրագիրն իրականացվում է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված մտադրությունների հուշագրի շրջանակում:
«Ես վերջերս առիթ ունեցա նախագահ Թրամփի հետ խոսել այդ թեմայով, ընթացակարգերի հետ կապված որոշակի մտահոգություններ ունեին ներդրողները, ուրախ եմ և շնորհակալ եմ, որ Սպիտակ տունը պատշաճ և շատ արագ արձագանքեց և այդ ներդրումային ծրագիրն արդեն, ըստ էության, վստահաբար, կյանքի կկոչվի»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծեց, որ ներդրումային այդ ծրագիրը ծանրակշիռ նշանակություն ունի տեխնոլոգիական ոլորտի համար:
Արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներ մշակող Firebird ստարտափը ստացել է Nvidia-ի չիպերը Հայաստան արտահանելու ԱՄՆ կառավարության հավանությունը: Դա թույլ կտա կյանքի կոչել Հայաստանում գերհամակարգչի ստեղծման նախագիծը, որը արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների ընդլայնման գլոբալ նախաձեռնության մասն է:
Ջանքերը, որոնց մասին Nvidia-ն հայտարարել էր դեռ հունիսին, թույլ կտան ստեղծել տարածաշրջանում ԱԲ տվյալների մշակման առաջին խոշորամասշտաբ կենտրոնը: 100 մեգավատ հզորությամբ օբյեկտը, որի սկզբնական ներդրումների ծավալը կկազմի 500 մլն ԱՄՆ դոլար, օգտագործելու է Dell Technologies ընկերության ԱԲ սերվերներ ու Nvidia-ի Blackwell պրոցեսորներ: Առաջին փուլի մեկնարկը նախատեսված է հաջորդ տարվա երկրորդ եռամսյակին: Այս մասին հայտնել է Firebird-ի համահիմնադիր Ռազմիկ Հովակիմյանը:
Firebird-ի հզորությունների մոտ 20 տոկոսն օգտագործելու են հայաստանյան ընկերությունները, մնացած 80 տոկոսը կվաճառվեն տարածաշրջանում բիզնես վարող ամերիկյան ընկերություններին: Առաջին փուլը ֆինանսավորելու է Firebird-ի ներգրաված փոխառված միջոցների ու բաժնետիրական կապիտալի հաշվին: Հովակիմյանը հայտնել է, որ ընկերությանն աջակցում է նաև Moderna-ի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը:
Firebird-ը Nvidia-ի բազմաթիվ գործընկերներից է, որոնք ձգտում են տվյալների մշակման հզոր կենտրոններ ստեղծել այլ տարածաշրջաններում: Միացյալ Նահանգների կառավարության հաստատումը տեղի է ունեցել ԱԲ առաջադեմ չիպերի արտահանման սահմանափակումների թուլացման ֆոնին:

Пашинян поблагодарил Трампа за решение экспортировать чипы Nvidia в Армению для строительства суперкомпьютера
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян поблагодарил президента Соединённых Штатов Америки Дональда Трампа за решение правительства США экспортировать чипы Nvidia в Армению для строительства суперкомпьютера.
Как сообщает Арменпресс, на брифинге с журналистами премьер-министр заявил, что эта программа реализуется в рамках меморандума о намерениях, подписанного в Вашингтоне 8 августа.
«Недавно у меня была возможность поговорить с президентом Трампом на эту тему. У инвесторов были определённые опасения относительно процедур. Я рад и благодарен, что Белый дом отреагировал адекватно и очень быстро, и эта инвестиционная программа, по сути, уже будет претворена в жизнь», — сказал Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что эта инвестиционная программа имеет большое значение для технологической сферы.
Стартап Firebird, разрабатывающий технологии искусственного интеллекта, получил одобрение правительства США на экспорт чипов Nvidia в Армению. Это позволит создать в Армении суперкомпьютер, что является частью глобальной инициативы по расширению инфраструктуры искусственного интеллекта.
Эти усилия, о которых Nvidia объявила в июне, позволят создать первый в регионе крупномасштабный центр обработки данных ИИ. 100-мегаваттный центр с первоначальными инвестициями в 500 миллионов долларов будет использовать серверы ИИ Dell Technologies и процессоры Nvidia Blackwell. Запуск первой фазы запланирован на второй квартал следующего года, сообщил соучредитель Firebird Размик Овакимян.
Около 20% мощностей Firebird будут использоваться армянскими компаниями, а оставшиеся 80% будут проданы американским компаниям, ведущим бизнес в регионе. Первая фаза будет финансироваться за счет заемных средств и акционерного капитала, привлеченного Firebird. Овакимян отметил, что компанию также поддерживает соучредитель Moderna Нубар Афеян.
Firebird — один из многих партнеров Nvidia, стремящихся построить центры обработки данных в других регионах. Одобрение правительства США поступило на фоне ослабления экспортных ограничений на передовые чипы искусственного интеллекта.