ՀՀ վարչապետն այցելել է «Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյան» կրթահամալիր. քննարկվել է Վարդենիսում նմանօրինակ նախագիծ իրականացնելու հարցը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է «Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյան» դպրոց-կրթահամալիր, որը գտնվում է Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում: Ուսումնական հաստատությունը հիմնադրել է Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության AMAA բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի և AMAA-ի Հայաստանի գրասենյակի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել դպրոցում, ծանոթացել կրթական գործընթացին և ստեղծված պայմաններին:
Նշվել է, որ Ավետիսյան մասնավոր կրթահամալիրն իր մեջ ներառում է մանկապարտեզ և դպրոց, որն ապահովում է 12-ամյա համակողմանի և անվճար կրթություն՝ պետական կրթական ծրագրով, ինչպես նաև հավելյալ կրթական դասընթացների հնարավորությամբ, ինչպիսիք են արհեստական բանականության ուսուցումը և այլ արդի ուղղություններով դասընթացներ: Դպրոցում ուսանում է շուրջ 900 աշակերտ։
Դպրոցը գործում է 7 մասնաշենքից բաղկացած նորակառույց, էներգախնայող և բնապահպանական համալիրում, որն արժանացել է LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) միջազգային հավաստագրի։ Համալիրը հագեցած է արևային վահանակներով, վերամշակվող անձրևաջրերի համակարգով, կանաչ տանիքներով։
Դպրոցում գործում է նաև ժամանակակից ջերմատուն, որտեղ երեխաները հնարավորություն ունեն ուսանելու խելացի գյուղատնտեսություն։
Հաջորդիվ անցկացվել է քննարկում, որի ընթացքում վարչապետին ներկայացվել է կազմակերպության կողմից 2026 թ.-ին Վարդենիսում նախատեսվող նմանօրինակ կրթահամալիրի նախագիծը։ Նշվել է, որ այն նախատեսված է լինելու 300 աշակերտի համար։
Հաշվի առնելով Վարդենիսում Կառավարության կողմից ևս նախատեսվող դպրոցի կառուցման նախագծի առկայությունը՝ վարչապետն առաջարկել է պետական և մասնավոր ծրագրերը համադրել միմյանց՝ կառուցելով 600 աշակերտի համար նախատեսված մեկ ուսումնական հաստատություն, որն իր հզորությամբ կբավարարի առկա պահանջարկը։
Առաջարկն AMAA-ի ներկայացուցիչների կողմից ընդունվել է։
Երկրի ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարել է առաջիկայում շարունակել քննարկումները և մշակել համագործակցության սխեմա։
Միաժամանակ տեղեկացվել է, որ առաջիկա տարիներին AMAA բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը նախատեսում է նմանօրինակ կրթահամալիրներ կառուցել նաև Սյունիքի, Շիրակի և Լոռու մարզերում։

Премьер-министр посетил образовательный комплекс «Хорен и Шушаник Аветисян»: обсужден вопрос строительства аналогичного проекта в Варденисе
Премьер-министр Никол Пашинян посетил образовательный комплекс «Хорен и Шушаник Аветисян» в административном районе Малатия-Себастия города Еревана. Учебное заведение основано благотворительной общественной организацией «Армянская миссионерская ассоциация Америки» (AMAA).
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян в сопровождении министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян, главного уполномоченного по делам диаспоры Заре Синаняна и представителей офиса AMAA в Армении совершил экскурсию по учебному заведению, ознакомился с учебным процессом и созданными условиями.
Было отмечено, что частный образовательный комплекс включает в себя детский сад и школу, которая обеспечивает 12-летнее комплексное и бесплатное образование по государственной образовательной программе, а также возможность дополнительных образовательных курсов, таких как обучение искусственному интеллекту и курсы по другим современным направлениям. В школе обучается около 900 учеников.
Образовательный комплекс из 7 новых, энергоэффективных и экологичных комплексов, получивших международный сертификат LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Комплекс оснащен солнечными батареями, системой переработки дождевой воды и зелеными крышами. В школе также есть современная теплица, где дети могут изучать принципы умного сельского хозяйства.
Затем состоялось обсуждение, в ходе которого премьер-министру был представлен проект аналогичного образовательного комплекса, который AMAA планирует построить в Варденисе в 2026 году. Было отмечено, что он будет рассчитан на 300 учащихся. Учитывая тот факт, что правительство также запланировало построить школу в Варденисе, премьер-министр предложил объединить государственные и частные проекты, построив одно учебное заведение на 600 мест, что покроет существующий спрос. Предложение было принято представителями АМАА. Глава государства поручил ответственным лицам продолжить обсуждения и в ближайшее время разработать схему сотрудничества.
Было также отмечено, что в ближайшие годы благотворительная неправительственная организация АМАА планирует построить аналогичные образовательные комплексы в Сюникской, Ширакской и Лорийской областях.