Տիգրան Բալայանը ԵՄ դիվանագիտական ակադեմիայի ունկնդիրներին ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
Բելգիայի Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, Եվրոպական Միությունում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչության ղեկավար Տիգրան Բալայանը դասախոսությամբ է հանդես եկել Եվրոպական Միության դիվանագիտական ակադեմիայի 2025-26թթ. ունկնդիրների համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
Դեսպանն անդրադարձել է օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան համաձայնագրերին, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին, ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումներին ու այդ համատեքստում Եվրոպական Միությունից ակնկալիքներին:
Տիգրան Բալայանը, մասնավորապես, ընդգծել է հարատև խաղաղության կարևորությունը` այդ համատեքստում շեշտելով Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ պատանդների անհապաղ վերադարձի հրամայականը։
Դասախոսությունից հետո ԵՄ անդամ և թեկնածու երկրների մի շարք դիվանագետներ, ԵՄ կառույցների ներկայացուցիչներ իրենց հարցերն են ուղղել դեսպանին` Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, հարևան երկրների հետ փոխգործակցության, ՀՀ բնակչության եվրոպական հավակնությունների վերաբերյալ:

Тигран Балаян представил студентам Дипломатической академии ЕС проект «Перекрёсток мира»
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Королевстве Бельгия, глава Представительства Республики Армения при Европейском Союзе Тигран Балаян прочитал лекцию студентам Дипломатической академии Европейского Союза 2025-2026 учебного года.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Представительство Армении при ЕС.
Посол коснулся Вашингтонских соглашений от 8 августа, повестки дня партнерства РА-ЕС, проекта правительства РА «Перекрёсток мира», а также региональных событий и ожиданий от Европейского союза в этом контексте.
Тигран Балаян, в частности, подчеркнул важность прочного мира, особо отметив в этом контексте необходимость немедленного возвращения армянских заложников, незаконно удерживаемых в Баку.
После лекции ряд дипломатов из стран-членов и стран-кандидатов ЕС, а также представители институтов ЕС задали послу вопросы, касающиеся внешней политики Армении, сотрудничества с соседними странами и европейских устремлений армянского населения.