Տիգրան Բալայանը ԵՄ դիվանագիտական ակադեմիայի ունկնդիրներին ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
Բելգիայի Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, Եվրոպական Միությունում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչության ղեկավար Տիգրան Բալայանը դասախոսությամբ է հանդես եկել Եվրոպական Միության դիվանագիտական ակադեմիայի 2025-26թթ. ունկնդիրների համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
Դեսպանն անդրադարձել է օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան համաձայնագրերին, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին, ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումներին ու այդ համատեքստում Եվրոպական Միությունից ակնկալիքներին:
Տիգրան Բալայանը, մասնավորապես, ընդգծել է հարատև խաղաղության կարևորությունը` այդ համատեքստում շեշտելով Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ պատանդների անհապաղ վերադարձի հրամայականը։
Դասախոսությունից հետո ԵՄ անդամ և թեկնածու երկրների մի շարք դիվանագետներ, ԵՄ կառույցների ներկայացուցիչներ իրենց հարցերն են ուղղել դեսպանին` Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, հարևան երկրների հետ փոխգործակցության, ՀՀ բնակչության եվրոպական հավակնությունների վերաբերյալ:

Armenia's Crossroads of Peace presented at European Union Diplomatic Academy
Armenian Ambassador to Belgium and Head of the Mission of Armenia to the EU Tigran Balayan delivered a lecture to the 2025–26 cohort of the European Union Diplomatic Academy.
In his introductory remarks, the Ambassador touched upon the Washington agreements of August 8, the Armenia–EU partnership agenda, the Armenian government’s “Crossroads of Peace” project, as well as regional developments and, in that context, Armenia’s expectations from the European Union, the embassy said in a press release.
“The Ambassador particularly emphasized the importance of lasting peace, underscoring the imperative of the immediate return of the Armenian hostages being unlawfully held in Baku. Following the lecture, a number of diplomats from EU member states and candidate countries, as well as representatives of EU institutions, addressed their questions to the Ambassador regarding Armenia’s foreign policy, cooperation with neighboring countries, and the European aspirations of Armenia’s population,” the embassy reported.