Թրամփի և Աշ-Շարաայի հանդիպումից հետո ԱՄՆ նախագահի հատուկ դեսպանորդը բացահայտել է «ճանապարհային քարտեզը»
Սիրիայի և Լիբանանի հարցերով ԱՄՆ հատուկ դեսպանորդ Թոմ Բարաքը նշել է, որ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի այցը Վաշինգտոն և Սպիտակ տանը նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ նրա հանդիպումը վճռորոշ և շրջադարձային պահ են արձանագրում Մերձավոր Արևելքի ժամանակակից պատմության մեջ, ինչը ենթադրում է Սիրիայի աննախադեպ վերափոխում մեկուսացումից գործընկերության։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
«Աշ-Շարաան դարձավ Սիրիայի պետության առաջին ղեկավարը, ով այցելեց ԱՄՆ-ի նախագահի նստավայր 1946 թվականին Սիրիայի անկախություն ձեռք բերելուց ի վեր։ Հանդիպումը տեղի ունեցավ ի կատարումն Թրամփի մայիսի 13-ին տված խոստման՝ վերացնել Սիրիայի դեմ ԱՄՆ-ի բոլոր պատժամիջոցները՝ այդ երկրին իրական հնարավորություն տալու համար»,- հայտնել է Բարաքը։
Նա վերոհիշյալ հանդիպումն անվանել է ջերմ և իմաստալից՝ ընդգծելով, որ երկու կողմերն էլ վերահաստատել են իրենց համատեղ հանձնառությունն առ այն, որ ժամանակն է օտարացումը փոխարինել ներգրավվածությամբ և իրական հնարավորություն ընձեռել Սիրիայի վերականգնման ու նրա ժողովրդի բնականոն կենսագործունեության համար։

Специальный посланник США раскрыл "дорожную карту" после встречи Трампа с Аш-Шараа
Специальный посланник США в Сирии и Ливане Том Брэк заявил, что визит переходного президента Сирии Ахмада аш-Шараа в Вашингтон и его встреча с президентом Дональдом Трампом в Белом доме стали решающим поворотным моментом в современной истории Ближнего Востока и бесрецедентной трансформацией Сирии от изоляции к партнерству.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews, в подробном сообщении на платформе "X" Брэк написал, что аш-Шараа стал первым главой сирийского государства, посетившим резиденцию президента США с момента обретения Сирией независимости в 1946 году. Он отметил, что встреча состоялась во исполнение обещания, данного Трампом 13 мая, снять все санкции США с Сирии, "чтобы дать ей реальный шанс".
Брэк назвал встречу "теплой и содержательной". Он подчеркнул: обе стороны подтвердили свою общую приверженность тому, что пришло время заменить отчуждение на взаимодействие и предоставить реальную возможность для восстановления Сирии и её народа.
Брэк подтвердил, что во время встречи в Овальном кабинете с трампом и его командой Аш-Шараа взял на себя чёткое и документально подтверждённое обязательство активно противостоять остаткам сил ИГИЛ, КСИР, ХАМАС, "Хезболлах" и других организаций и группировок. Это обязательство, по словам Брэка, воплощает переход Сирии от государства, считающегося источником терроризма, к эффективному партнёру в борьбе с ним, и приверженность восстановлению, сотрудничеству и вкладу в стабильность всего региона.