Սիրիայի դեսպանատունը վերսկսել է աշխատանքը Լոնդոնում
Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ասաադ աշ-Շայբանին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպանատան աշխատանքի վերսկսման մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է սիրիական պետական ​​SANA լրատվական գործակալությունը։
«Ասադի ռեժիմի կողմից…. պարտադրված տարիներ տևած մեկուսացումից հետո մենք այսօր կրկին բացում ենք Սիրիայի դեսպանատունը Լոնդոնում։ Սիրիան վերադառնում է աշխարհ՝ իր ազատ ինքնությամբ», - գործակալությունը մեջբերում է ԱԳ նախարարի խոսքը։
Ավելի վաղ NBC News-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրին, հայտնել էր, որ Սիրիան կվերաբացի իր դեսպանատունը Վաշինգտոնում՝ ամրապնդելու անվտանգության և ահաբեկչության դեմ պայքարի գործում համագործակցությունը։ Ըստ հրապարակման՝ այս որոշումն ընդունվել է Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի՝ ԱՄՆ այցի ֆոնին։

Посольство Сирии возобновило работу в Лондоне
Министр иностранных дел Сирии Асад аш-Шайбани объявил о возобновлении работы посольства Сирийской Арабской Республики в Великобритании. Как передает Арменпресс, об этом сообщило сирийское государственное информационное агентство SANA.
«После многих лет изоляции, навязанной режимом Асада… сегодня мы вновь открываем посольство Сирии в Лондоне. Сирия возвращается в мир со своей свободной идентичностью», — цитирует агентство главу МИД.
Ранее телеканал NBC News со ссылкой на свой источник сообщил, что Сирия вновь откроет своё посольство в Вашингтоне для укрепления сотрудничества в сфере безопасности и борьбы с терроризмом. По данным издания, это решение было принято на фоне визита президента Сирии Ахмеда аш-Шараа в США.