ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Դանիայի խորհրդարանի փոխխոսնակը քննարկել են երկկողմ կապերի զարգացման և տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Կոպենհագենում հանդիպել է Դանիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Կարստեն Հյունգեի, արտաքին հարաբերությունների և եվրոպական հարցերի հանձնաժողովների անդամների հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը։
ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Դանիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության խորացման օրակարգի, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։
Նշվում է, որ Նախարար Միրզոյանը կարևորել է Հայաստանի և Դանիայի խորհրդարանների միջև աճող համագործակցությունը, այդ թվում՝ Հայաստան–Նորդիկ-բալթյան երկրներ (NB8) ձևաչափով:
«Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ այդ երկրների հավատարմությունը ժողովրդավարությանը, իրավունքի գերակայությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանության ու լավ կառավարմանը ոգեշնչում և աջակցում է Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների, ինչպես նաև ԵՄ հետ գործընկերության խորացման ճանապարհին»,-ասված է ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Նախարարը հիշատակել է 2025թ. մարտին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրոպական միությանը միանալու գործընթաց սկսելու մասին» օրենքը, որն առաջին հերթին ՀՀ քաղաքացիների ձգտումների արտահայտումն էր քաղաքացիական նախաձեռնության միջոցով։
Անդրադառնալով օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ նախարար Միրզոյանը նշել է, որ տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակումը փոխադարձ առավելություններ է ստեղծում ինչպես տարածաշրջանի երկրների համար, այնպես էլ դրանից անդին՝ նպաստելով Եվրոպայից դեպի Ասիա և հակառակը հաղորդակցությունների ցանցի ընդլայնմանը։
Միրզոյանը նաև ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի ստորագրման հարցում ՀՀ մոտեցումը։
Անդրադարձ է կատարվել հումանիտար բնույթի հարցերին։
Հաղորդվում է, որ ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը պատասխանել է դանիացի խորհրդարանականներին հետաքրքրող այլ հարցերի։

Глава МИД Армении и вице-спикер парламента Дании обсудили вопросы развития двусторонних отношений и региональной безопасности
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 12 ноября в Копенгагене встретился с вице-спикером парламента Дании Карстеном Хёнге (Karsten Hønge) и членами комиссий по иностранным делам и европейским делам.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили повестку развития двусторонних отношений между Арменией и Данией, углубление партнерства Армения-Европейский союз, а также вопросы региональной безопасности.
Министр Мирзоян подчеркнул важность растущего сотрудничества парламентов Армении и Дании, в том числе в формате «Армения – страны NB8». Арарат Мирзоян подчеркнул, что приверженность этих стран демократии, верховенству закона, защите прав человека и эффективному управлению вдохновляет и поддерживает Армению на пути демократических реформ, а также в углублении партнерства с ЕС.
Министр упомянул закон «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союз», принятый Национальным Собранием Республики Армения в марте 2025 года, который, прежде всего, является выражением стремлений граждан Республики Армения посредством гражданской инициативы.
Коснувшись достигнутых 8 августа в Вашингтоне договоренностей, министр Мирзоян отметил, что разблокирование региональных каналов связи создает взаимные преимущества как для стран региона, так и за его пределами, способствуя расширению коммуникационной сети из Европы в Азию и обратно. Арарат Мирзоян представил подход Армении к подписанию Соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном.