Հայաստանի մշտական բնակչությունն այս տարի ավելացել է 14.3 հազարով
2022 թվականի մարդահամարի հիմքով վարվող բնակչության ընթացիկ հաշվառմամբ՝ ՀՀ մշտական բնակչությունը այս տարվա հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ 3 մլն 90.5 հազար մարդ է:
Հանրապետության բոլոր 49 քաղաքներում բնակվում է 1 մլն 977.4 հազար, իսկ 954 գյուղերում՝ 1 մլն 113.1 հազար մարդ:
2025 թվականի նախնական տվյալներով՝ Երևանի բնակչությունը 1 մլն 144.7 հազար մարդ է (2024-ին՝ 1 մլն 136.3 հազար էր):
Մարզերից առավել շատ բնակչություն ունի Կոտայքը (296.1 հազար), ամենից քիչ՝ Վայոց ձորը (49.6 հազար):
Հունվարի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 1-ը Հայաստանի մշտական բնակչությունն ավելացել է 14.3 հազարով:
Հունվար-սեպտեմբերին բնական հավելաճը 4 հազար 634 մարդ է: Ըստ Քաղաքացիական կացության ակտերի ռեգիստրի՝ այդ ընթացքում Հայաստանում ծնվել է 23 հազար 698 երեխա, մահացել է 19 հազար 64 մարդ: Մեռելածինների թիվն է 286:
Նորածինների սեռերի հարաբերակցությունը, ինչպեսև 2024 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին, կազմել է 110 տղա՝ 100 աղջկա հաշվով:
Այս տարվա 9 ամիսներին հղիության հետ կապված բարդություններից, ինչպես նաև ծննդյան և հետծննդյան ժամանակահատվածներում մայրական մահացության դեպքեր չեն գրանցվել (2024-ի հունվար-սեպտեմբերին արձանագրվել էր մայրական մահացության 6 դեպք):
Դիտարկվող ժամանակահատվածում Հայաստանում գրանցվել է 10 հազար 238 ամուսնություն և 3617 ամուսնալուծություն: Այսինքն, 1000 ամուսնությունների համեմատ գրանցվել է ամուսնալուծությունների 353 դեպք (նախորդ տարի՝ 293):

Численность постоянного населения Армении в текущем году увеличилась на 14,3 тыс. человек
Согласно проведенным на основе переписи 2022 года подсчетам численность постоянного населения Республики Армения по состоянию на 1 октября текущего года составляет 3 млн 90,5 тыс. человек.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Статистического комитета Республики Армения, в 49 городах республики проживает 1 млн 977,4 тыс. человек, а в 954 селах — 1 млн 113,1 тыс. человек.
По предварительным данным на 2025 год, население Еревана составляет 1 млн 144,7 тыс. человек (в 2024 году — 1 млн 136,3 тыс. человек).
Из областей наибольшая численность населения — в Котайкской области (296,1 тыс. человек), наименьшая — в Вайоцдзорской (49,6 тыс. человек).
С 1 января по 1 октября численность постоянного населения Армении увеличилась на 14,3 тыс. человек.
В январе-сентябре естественный прирост составил 4 тыс. 634 человека. По данным ЗАГСа, за этот период в Армении родилось 23 тыс. 698 детей, умерло 19 тыс. 64 человека. Число мертворождений составило 286.
Соотношение полов среди новорожденных, как и в январе-сентябре 2024 года, составило 110 мальчиков на 100 девочек.
За 9 месяцев текущего года не было зарегистрировано случаев материнской смертности от осложнений, связанных с беременностью, а также в родовом и послеродовом периодах (в январе-сентябре 2024 года было зарегистрировано 6 случаев материнской смертности).
За отчетный период в Армении было зарегистрировано 10 238 браков и 3617 разводов. То есть на 1000 браков было зарегистрировано 353 развода (в прошлом году — 293).