Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվն առաջին կիսամյակում աճել է 14.8 տոկոսով
2026 թվականի հունվար-հունիսին Հայաստան է այցելել 1 միլիոն 41 հազար 598 զբոսաշրջիկ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 14.8 տոկոսով ավելի։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին են վկայում ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները։
2025 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել էր 907 հազար 135։ Այսպիսով՝ մեկ տարվա ընթացքում ցուցանիշն ավելացել է 134 հազար 463-ով։
Զբոսաշրջիկների գիշերակացերի ընդհանուր թիվը կազմել է 31 միլիոն 344 հազար 263, իսկ այցի միջին տևողությունը՝ 30 օր։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այցի միջին տևողությունը 31 օր էր։
Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկներից 597 հազար 668-ը տղամարդ է, 443 հազար 930-ը՝ կին։ Ամենամեծ տարիքային խումբը 36-63 տարեկաններն են՝ 544 հազար 984 մարդ։
Միևնույն ժամանակ Հայաստանից մեկնած զբոսաշրջիկների թիվը նվազել է 8.3 տոկոսով՝ 748 հազար 331-ից հասնելով 686 հազար 277-ի։ Նրանց արտասահմանյան այցի միջին տևողությունը 36 օրից ավելացել է մինչև 39 օր։

Число посетивших Армению туристов в первом полугодии выросло на 14.8%
В январе-июне 2026 года Армению посетило 1 млн 41 тысяча 598 туристов — на 14.8% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Как сообщает Арменпресс, об этом свидетельствуют данные, опубликованные Статистическим комитетом Республики Армения .
В первом полугодии 2025 года число посетивших Армению туристов составило 907 тысяч 135. Таким образом, за год показатель увеличился на 134 тысячи 463.
Общее количество ночевок туристов составило 31 млн 344 тысячи 263, а средняя продолжительность визита — 30 дней. За аналогичный период прошлого года средняя продолжительность визита составляла 31 день.
Из посетивших Армению туристов 597 тысяч 668 — мужчины, 443 тысячи 930 — женщины. Самая большая возрастная группа — лица в возрасте 36–63 лет (544 тысячи 984 человека).
В то же время число выехавших из Армении туристов сократилось на 8.3% — с 748 тысяч 331 до 686 тысяч 277. Средняя продолжительность их зарубежного визита увеличилась с 36 до 39 дней.