Սիրիան և ԱՄՆ-ն պայմանավորվել են շարունակել քրդերի հետ համաձայնագրի իրագործումը․ Սիրիայի ԱԳՆ
Սիրիայի արտաքին գործերի և արտագաղթողների նախարարությունը հայտարարել է, որ սիրիա-ամերիկյան բանակցությունների ընթացքում երկու կողմերը համաձայնության են եկել շարունակել մարտի 10-ի համաձայնագրի իրականացումը, որը ներառում է քրդերից կազմված «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» (ՍԴՈւ) ինտեգրումը Սիրիայի արաբական բանակի շարքերում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը։
Արտգործնախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ ամերիկյան կողմը նաև հաստատել է, որ կաջակցի Իսրայելի հետ տարածաշրջանային կայունության ամրապնդմանն ուղղված անվտանգության համաձայնագրի կնքմանը հասնելուն։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր պատրաստակամությունն է հայտնել՝ աջակցելու Սիրիայում վերակառուցման և ներդրումային ջանքերին՝ ընդգծելով Միացյալ Նահանգների հանձնառությունը շարունակելու սահմանված պատժամիջոցների վերացումը։
Նախարարությունը նշել է, որ նախագահ Թրամփի ուղղորդմամբ տեղի է ունեցել ընդլայնված աշխատանքային հանդիպում, որին մասնակցել են Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ասաադ Հասան աշ-Շայբանին, ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը։
Նոյեմբերի 10-ին Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան պաշտոնական այցով Սպիտակ տանը հանդիպել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։ Մեկ ժամից ավելի տևած հանդիպման ժամանակ նախագահ Թրամփն իր հիացմունքն է հայտնել Սիրիայում կայունության վերականգնման գործում ձեռք բերված նվաճումների առնչությամբ։
Այս հանդիպումը համարվում է պատմական, քանի որ Ահմեդ աշ-Շարաան դարձել է Սիրիայի առաջին նախագահը, որ հյուրընկալվել է Սպիտակ տանը։
Մարտի 10-ին Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան և ՍԴՈւ հրամանատարը համաձայնագիր էին ստորագրել, որի համաձայն՝ քուրդ զինյալները պետք է միանան կառավարական բանակին։

Сирия и США договорились продолжить реализацию соглашения с курдами: МИД Сирии
Министерство иностранных дел Сирии и по делам экспатриантов сообщило, что в ходе сирийско-американских переговоров стороны договорились продолжить реализацию соглашения от 10 марта, которое предусматривает интеграцию курдских Сил демократической Сирии (СДС) в ряды Сирийской арабской армии. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило сирийское агентство SANA.
Согласно заявлению МИД, американская сторона также подтвердила свою поддержку заключению соглашения о безопасности с Израилем, направленного на укрепление региональной стабильности.
Президент США Дональд Трамп выразил готовность поддержать усилия по восстановлению и инвестициям в Сирии, подчеркнув приверженность Соединенных Штатов дальнейшему снятию введенных санкций.
Министерство отметило, что под руководством президента Трампа состоялась расширенная рабочая встреча, в которой приняли участие министр иностранных дел Сирии Асад Хасан аш-Шайбани, госсекретарь США Марко Рубио и министр иностранных дел Турции Хакан Фидан.
10 ноября президент США Дональд Трамп принял в Белом доме президента Сирии Ахмед аш-Шараа, находящегося с официальным визитом в Вашингтоне. В ходе встречи, которая длилась более часа, президент Трамп выразил своё восхищение успехами в восстановлении стабильности в Сирии.
Эта встреча стала исторической, поскольку Ахмед аш-Шараа стал первым президентом Сирии, которого принимали в Белом доме.
10 марта президент Сирии Ахмед аш-Шараа и командующий СДС подписали соглашение, согласно которому курдские бойцы должны присоединиться к правительственной армии.