Վարչապետը խոսել է 44-օրյա պատերազմը կանխելու հնարավորության և իր սխալի մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձել է 2020 թվականի պատերազմը կանխելու հնարավորությանը և դրա համար անհրաժեշտ պայմաններին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակված տեսանյութում վարչապետը նշել է, որ 44-օրյա պատերազմը կանխելու միակ ճանապարհը կլիներ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Հայաստանի լեգիտիմության համապատասխանեցումը միջազգային լեգիտիմությանը։
«Ի՞նչ էր պետք 44-օրյա պատերազմը կանխելու համար։ Դրա համար հարկավոր էր մի բան՝ որպեսզի մենք Ղարաբաղի հարցի կարգավորման մեր պատկերացրած լեգիտիմությունը համապատասխանեցնեինք Ղարաբաղի հարցի կարգավորման միջազգային լեգիտիմությանը»,-ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ դա գործնականում անհնար էր, քանի որ դեռ 1990-ականներից սկսած՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ հայկական և միջազգային ընկալումները հեռացել էին միմյանցից։
«1990-ականների սկզբից Ղարաբաղի հարցի կարգավորման մեր պատկերացրած լեգիտիմությունը և միջազգային հանրության պատկերացրած լեգիտիմությունը իրարից հեռացել էին, և այդ պատկերացումների միջև ճեղքեր էին առաջացել»,-նշել է նա։
Փաշինյանը հավելել է, որ այդ պատկերացումները համապատասխանեցնելը գործնականում չէր կարող իրականություն դառնալ, քանի որ այդ դեպքում Հայաստանը պետք է առաջին քայլով ընդուներ, որ Ղարաբաղը պետք է լինի Ադրբեջանի կազմում։
«Ուրիշ որևէ տարբերակ չկար, պարզապես չկար։ Եթե մենք կարծում ենք, որ մենք դա կարող էինք անել 2018-2019 թթ․-ին, ուրեմն այո, դա իմ սխալն է, որ ես դա չեմ արել»,-ընդգծել է վարչապետը։

Премьер-министр — о возможности предотвращения 44-дневной войны и своей ошибке
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян рассказал о возможности предотвращения войны 2020 года и необходимых для этого условиях.
Как передает Арменпресс, в видеоролике, опубликованном на его странице в Facebook, премьер-министр отметил, что единственным способом предотвратить 44-дневную войну было привести легитимность Армении в соответствие с международной легитимностью в вопросе Нагорного Карабаха.
«Что нужно было для предотвращения 44-дневной войны? Для этого нужно было одно: привести ту легитимность, которую мы себе представляли, в соответствие с международной легитимностью урегулирования карабахского вопроса», — заявил Пашинян.
По словам премьер-министра, это практически было невозможно, поскольку еще с 1990-х годов армянское и международное восприятие нагорно-карабахского вопроса разошлись.
«С начала 1990-х годов легитимность, которую мы себе представляли для урегулирования карабахской проблемы, и легитимность, которую себе представляло международное сообщество, разошлись, и между этими представлениями появились трещины», — отметил он.
Пашинян добавил, что согласование этих идей не могло стать реальностью на практике, поскольку в этом случае в качестве первого шага Армении надо было признать, что Карабах должен быть частью Азербайджана.
«Другого варианта не было, просто не было. Если мы думаем, что мы могли бы это сделать в 2018–2019 годах, то да, это моя ошибка, что я этого не сделал», — подчеркнул премьер-министр.