«Ուժեղ Հայաստան»-ի ևս մեկ պատգամավորի թեկնածուի կալանավորելու որոշում է կայացվել. հայտարարվել է հետախուզում
Նախընտրական շրջանում բազմաթիվ անձանց նյութապես շահագրգռելու և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման վերաբերյալ քրեական վարույթի շրջանակներում «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Վահե Թավաքալյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, հայտարարվել է հետախուզում։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ նույն գործի շրջանակներում կալանավորվել էին «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի 2 թեկնածուներ՝ Սասուն Բադոյանը և Վահե Եղիազարյանը։
Հունիսի 11-ին դաշինքի պատգամավորի երկու թեկնածուի՝ Հայկ Ավագյանի և Արթուր Աբրահամյանի նկատմամբ ևս խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, նրանց նկատմամբ ևս հետախուզում է հայտարարվել։
Հունիսի 7-ին հայտնի էր դարձել, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում բազմաթիվ անձանց նյութապես շահագրգռելու և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում «Ուժեղ Հայաստան»-ի պատգամավորի թեկնածուներից 6-ի՝ Հայկ Ավագյանի, Սասուն Բադոյանի, Արթուր Աբրահամյանի, Վահե Թավաքալյանի, Վահե Եղիազարյանի, Աշոտ Սահակյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով: Մինչ նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելը ՀՀ դատախազությունը ստացել էր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համաձայնությունը։

A court has ordered the arrest of Vahe Tavakalyan, a parliamentary candidate from the Strong Armenia Alliance, and a wanted notice has been issued for him as part of a criminal investigation into the alleged material inducement of numerous individuals during the election campaign and the laundering of particularly large amounts of money.
The information was provided by Armenia’s Investigative Committee.
Earlier, within the framework of the same criminal case, two other Strong Armenia Alliance parliamentary candidates, Sasun Badoyan and Vahe Yeghiazaryan, had been placed under arrest.
On June 11, arrest was also ordered as a preventive measure against two additional alliance parliamentary candidates, Hayk Avagyan and Artur Abrahamyan, who have likewise been placed on the wanted list.
It became known on June 7 that the Department for the Investigation of General and Electoral Crimes of the Main Department for the Investigation of Particularly Important Cases of the Investigative Committee was conducting a pre-trial investigation into allegations of material inducement of numerous individuals and money laundering on a particularly large scale.
As part of the proceedings, public criminal prosecution was initiated against six Strong Armenia Alliance parliamentary candidates: Hayk Avagyan, Sasun Badoyan, Artur Abrahamyan, Vahe Tavakalyan, Vahe Yeghiazaryan, and Ashot Sahakyan.
According to the Investigative Committee, the prosecutions were launched under Part 2 of Article 46-236 and Point 3 of Part 3 of Article 296 of Armenia’s Criminal Code.
Before public criminal prosecution was initiated against the candidates, the Central Electoral Commission had granted the consent requested by the Prosecutor General’s Office of Armenia.