ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ դեսպանը Կիևում հանդիպել է Զելենսկուն
ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ դեսպան Մեթյու Ուիթաքերը պաշտոնական այցով ժամանել է Կիև, որտեղ հանդիպել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին նա գրառում է կատարել X սոցիալական հարթակում։
«Ես հայտնեցի, որ այս անիմաստ պատերազմը պետք է ավարտվի, և որ խաղաղությունը, որ ձեռք կբերվի նախագահ Թրամփի ջանքերի շնորհիվ, առաջ ընթանալու միակ հնարավոր ուղին է», - գրել է պաշտոնյան։
«ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականը հաղորդում է, որ Ուիթաքերն առաջին անգամ է Ուկրաինայում։ Նա գլխավորում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի պատվիրակությունը։
ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ դեսպանն արդեն հանդիպել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Դենիս Շմիհալի հետ։ Շմիհալը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ում գործընկեր երկրների դեսպանների հետ հանդիպման հիմնական թեման եղել է Ուկրաինայի կարիքներն առաջիկա ձմռանը։
Ուիթաքերն ավելի վաղ հայտարարել է, որ Ուկրաինային Tomahawk հրթիռների հնարավոր մատակարարումները, ինչպես նաև Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» արգելքը կարող են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին դրդել հաշտության բանակցությունների։

Посол США в НАТО встретился с Зеленским в Киеве
Посол США в НАТО Мэтью Уитакер прибыл в Киев с официальным визитом, где встретился с президентом Украины Владимиром Зеленским. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он написал в социальной сети X.
“Я довел до сведения [Зеленского], что этот бессмысленный конфликт должен прекратиться и что мир, достигнутый благодаря усилиям президента США Дональда Трампа, — единственный жизнеспособный путь вперед”, — написал чиновник.
“РБК-Украина” сообщает, что Уитакер впервые находится в Украине. Он возглавляет делегацию Североатлантического альянса.
Посол США при НАТО уже встретился с министром обороны Украины Денисом Шмыгалем. Шмыгаль отметил, что главной темой встречи с послами стран-партнёров НАТО были потребности Украины в предстоящую зиму.
Ранее Уитакер заявлял, что возможные поставки Украине ракет Tomahawk, а также запрет на российский “теневой флот” могут подтолкнуть президента России Владимира Путина к мирным переговорам.