Ինչքան Ադրբեջանում հնչում է Բասարգեչար անունը, այնքան Հայաստանում հնչում է Արցախ անունը․ Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Ադրբեջանում և Հայաստանում տարբեր մակարդակներում արվող հայտարարություններին, երբ կողմերը միմյանց տարածքներում գտնվող տեղանուններն անվանում են այն ձևով, ինչպես ցանկանում են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանը հայտնեց «Օրբելի ֆորում. կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» խորագիրը կրող միջազգային համաժողովի ընթացքում:
«Ինչքան Ադրբեջանում հնչում է Բասարգեչար անունը, այնքան Հայաստանում հնչում է Արցախ անունը կամ Կովսական անունը և այլն: Երբեմն Հայաստանում և Ադրբեջանում ընկալում և տեսնում են պատմության մի մասը միայն՝ համարելով, որ պատմության այն մասը, որը բխում է իրենցից՝ լեգիտիմ է, որը բխում է մյուս կողմից՝ լեգիտիմ չէ: Ճի՞շտ են ասում, թե՞ ոչ. այս հարցը ձևակերպելը և փորձելը պատասխանել այս հարցին, ինքնին անհաջողության նախապայման է»,-ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ կա խաղաղության մեկնակետ, որը երկու երկրի սահմանազատման հանձնաժողովների միջև ստորագրված համատեղ գործունեության կանոնակարգն է, որն ունի բարձրագույն իրավաբանական ուժ, դրան հաջորդած Վաշինգտոնի հռչակագիրը և նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագիրը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
«Այս երեք փաստաթղթերի իրողությունն է, որ հիմք է տալիս ասելու, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվել է խաղաղություն: Հաստատված խաղաղությունն ունի ամենօրյա խնամքի և հետագա ինստիտուցիոնալացման կարիք»,- ասաց Փաշինյանը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նոյեմբերի 3-ին հայտարարել էր, թե 20-րդ դարի սկզբի ռուսական հին կայսերական քարտեզները հստակ ցույց են տալիս, որ այսօրվա Հայաստանի տարածքում գրեթե բոլոր տեղանունները ադրբեջանական ծագում ունեն։
«Սևանա լիճ չկա, բայց կա Գյոյչա լիճ։ Այդ քարտեզները մենք չենք կազմել, դրանք կազմել է ցարական Ռուսաստանը, որը մի ժամանակ Իրանից և Արևելյան Անատոլիայից հայերին վերաբնակեցրել է Ղարաբաղում՝ էթնիկ կազմը փոխելու համար»,- ասել էր Ադրբեջանի նախագահը։
Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը նախ արձագանքել էր ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ շեշտելով, որ պատմական փնտրտուքների մեջ ընկնելու պարագայում կարող է այնպես ստացվել, որ ինչ-որ մեկն իր հայրենիքը գտնի Ալթայում։
Այնուհետև Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանն արձագանքել էր նաև ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը. «Եթե բավականաչափ հետ գնանք, ինչ-որ մի կետում իրոք հին քարտեզներում չենք տեսնի Սևան անվանումը: Փոխարենը կտեսնենք Գեղամա ծով կամ Գեղարքունյաց ծով: Ու չենք տեսնի Ադրբեջան: Բայց հետ գնալու իմաստ չկա ընդհանրապես: Պետք է գնալ առաջ: Օգոստոսի 8-ի հռչակագրի ամբողջ իմաստը հենց դա է»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել էր Ռուբեն Ռուբինյանը:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has reiterated that the newly established peace with Azerbaijan requires care and institutionalization.
Speaking at the Orbeli Forum 2025: Building Peace and Multilateral Cooperation forum, Pashinyan appeared to respond to the latest controversial statement by Azerbaijani leader Ilham Aliyev.
“As much as the name Basargechar is used in Azerbaijan, the names Artsakh or Kovsakan are used in Armenia, and so on,” he said, referring to the use of each others’ toponyms and names of cities alternatively causing controversy in both countries. Basargechar is controversially used in Azerbaijan to refer to Armenia’s Vardenis, while Artsakh is used by Armenians in reference to Karabakh. Kovsakan is used to refer to Zangilan.
“Sometimes, in Armenia and Azerbaijan, people perceive and acknowledge only part of history, considering the portion that aligns with their own perspective as legitimate, while deeming the part from the other side as illegitimate. Whether what they say is right or not—simply trying to define and answer this question is, in itself, a precondition for failure,” the Prime Minister said.
Pashinyan emphasized that there is a starting point for peace: the regulation on the joint activities of the border delimitation commissions of Armenia and Azerbaijan, which holds supreme legal authority, followed by the Washington Declaration and the initialed peace agreement between the two countries.
“The existence of these three documents provides the basis to say that peace has been established between Armenia and Azerbaijan. Established peace requires daily care and further institutionalization,” Pashinyan said.
“There is no Lake Sevan, but there is Lake Goycha. We did not create these maps; they were made by Tsarist Russia, which at one time resettled Armenians from Iran and Eastern Anatolia to Karabakh in order to change the ethnic composition,” the President of Azerbaijan said.