Բարեփոխումը երբեք չի ավարտվում, այն անընդհատ գործընթաց է. Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համարում է, որ Կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները չպետք է ավարտի կոնկրետ ամսաթիվ ունենան, դրանք անընդհատ գործընթաց են, հակառակ դեպքում՝ կսկսվի հետընթացը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը նման տեսակետ հայտնեց Ոստիկանության գվարդիայի գործարկման պաշտոնական արարողությանն իր ելույթում:
Նա գվարդիայի ձևավորումը կարևոր փուլ համարեց ՆԳՆ-ի, Ոստիկանության համակարգի բարեփոխումների համար: Վարչապետը հավելեց՝ բարեփոխումների փորձը ցույց է տվել, որ բարեփոխումներն ամփոփելու ու ավարտելու մասին բոլոր մտածումներն ու պատկերացումներն անպատեհ են:
«Բարեփոխումը երբեք չի ավարտվում: Այն պահին, երբ արձանագրենք, որ մենք բարեփոխումն ավարտել ենք, նշանակում է, որ սկսել ենք հետընթացը: Չի լինում այդպիսի իրավիճակ: Պետական ինստիտուտները, պետությունը, նույնիսկ մարդը կանգի իրավիճակ չի ունենում: Նա կամ բարելավում, առաջընթաց է գրանցում կամ հետընթաց է գրանցում: Ուրիշ տարբերակ պարզապես չկա»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա ցանկանում է այս տրամադրվածությամբ սկսել Ոստիկանության գվարդիայի աշխատանքը:
Վարչապետի խոսքով՝ նախկինում իր ղեկավարած Կառավարության մոտ ևս եղել է այն ընկալումը, որ եթե բարեփոխումն արեցին, ապա կոնկրետ օրը կավարտեն այն: «Սակայն, երբ գալիս է նախանշված օրը, հասկանում ենք՝ եթե բարեփոխումն ավարտենք, անխուսափելիորեն կսկսվի հետընթացը: Հետևաբար, բարեփոխումն անընդհատ պրոցես է: Այլ բան, որ ժամանակ առ ժամանակ պետք է կանգ առնել, նայել, ամփոփել արվածն ու վերապլանավորում անել, վերանայել ռազմավարությունները»,-ասաց Փաշինյանը:

Reform never ends, says PM
Prime Minister Nikol Pashinyan said on Saturday that the reforms undertaken by his administration are an ongoing, continuous process.
He cautioned against the mindset of ‘completing’ a reform, warning that doing so would mark the beginning of regression.
Pashinyan made the remarks in his speech at the official inauguration of the Police Guard.
He described the formation of the new law enforcement agency as an important stage in the reform of the Ministry of Internal Affairs and the police system.
The Prime Minister added that experience has shown that any thoughts or plans about “completing or finalizing” reforms are inappropriate.
“Reform never ends. The moment we declare that a reform is complete, it means that regression has begun. There is no such situation. State institutions, the state itself, and even individuals do not stand still. They either improve and make progress or experience regression. There is simply no other option,” Pashinyan said.
“Reform is a continuous process. That said, from time to time, it is necessary to pause, review, summarize what has been done, replan, and revise strategies,” Pashinyan added.