Բարեփոխումը երբեք չի ավարտվում, այն անընդհատ գործընթաց է. Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համարում է, որ Կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները չպետք է ավարտի կոնկրետ ամսաթիվ ունենան, դրանք անընդհատ գործընթաց են, հակառակ դեպքում՝ կսկսվի հետընթացը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը նման տեսակետ հայտնեց Ոստիկանության գվարդիայի գործարկման պաշտոնական արարողությանն իր ելույթում:
Նա գվարդիայի ձևավորումը կարևոր փուլ համարեց ՆԳՆ-ի, Ոստիկանության համակարգի բարեփոխումների համար: Վարչապետը հավելեց՝ բարեփոխումների փորձը ցույց է տվել, որ բարեփոխումներն ամփոփելու ու ավարտելու մասին բոլոր մտածումներն ու պատկերացումներն անպատեհ են:
«Բարեփոխումը երբեք չի ավարտվում: Այն պահին, երբ արձանագրենք, որ մենք բարեփոխումն ավարտել ենք, նշանակում է, որ սկսել ենք հետընթացը: Չի լինում այդպիսի իրավիճակ: Պետական ինստիտուտները, պետությունը, նույնիսկ մարդը կանգի իրավիճակ չի ունենում: Նա կամ բարելավում, առաջընթաց է գրանցում կամ հետընթաց է գրանցում: Ուրիշ տարբերակ պարզապես չկա»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա ցանկանում է այս տրամադրվածությամբ սկսել Ոստիկանության գվարդիայի աշխատանքը:
Վարչապետի խոսքով՝ նախկինում իր ղեկավարած Կառավարության մոտ ևս եղել է այն ընկալումը, որ եթե բարեփոխումն արեցին, ապա կոնկրետ օրը կավարտեն այն: «Սակայն, երբ գալիս է նախանշված օրը, հասկանում ենք՝ եթե բարեփոխումն ավարտենք, անխուսափելիորեն կսկսվի հետընթացը: Հետևաբար, բարեփոխումն անընդհատ պրոցես է: Այլ բան, որ ժամանակ առ ժամանակ պետք է կանգ առնել, նայել, ամփոփել արվածն ու վերապլանավորում անել, վերանայել ռազմավարությունները»,-ասաց Փաշինյանը:

Реформы никогда не заканчиваются, это непрерывный процесс: Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян считает, что реформы, реализуемые правительством, не должны иметь конкретной даты окончания, это непрерывный процесс, в противном случае начнётся регресс.
Как передает Арменпресс, такое мнение Пашинян высказал в своей речи на официальной церемонии создания Полицейской гвардии.
Он назвал формирование гвардии важным этапом реформирования МВД и полицейской системы. Премьер-министр добавил, что опыт реформ показал неуместность любых мыслей и идей о подведении итогов и завершении реформ.
«Реформы никогда не заканчиваются. В тот момент, когда мы констатируем завершение реформы, это означает, что мы начали регрессировать. Такого не бывает. Государственные институты, государство, даже человек не стоят на месте. Он либо совершенствуется, либо прогрессирует, либо регрессирует. Другого варианта просто нет», — сказал Пашинян.
С таким настроем он хочет начать работу Полицейской гвардии.
По словам премьер-министра, прежде правительство, которым он руководил, также исходило из того, что если реформа будет проведена, то она будет завершена к определённому дню. «Однако, когда наступает назначенный день, мы понимаем, что если мы завершим реформу, неизбежно начнётся регресс. Поэтому реформа — это непрерывный процесс. Другое дело, что время от времени нужно останавливаться, оглядываться, обобщать сделанное и пересматривать стратегии», — сказал Пашинян.