Մեծ պատիվ է եղել ՀՀ-ի կողքին կանգնել վերջին 30 տարիների ընթացքում. ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ
ՀՀ ազգային ժողովում հոկտեմբերի 31-ին տեղի է ունեցել հանդիսավոր միջոցառում՝ նվիրված Հայաստանում Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) գործունեության 30 եւ Ազգային ժողովի հետ արդյունավետ համագործակցության 5-ամյակներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են խորհրդարանից:
Վերջին երեք տասնամյակում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը եղել է Հայաստանի հուսալի գործընկերը՝ աջակցելով Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Վերոնշյալի լավագույն օրինակներից է նաեւ ծրագրի համագործակցությունը ՀՀ Ազգային ժողովի հետ, մասնավորապես՝ Շվեդիայի, Կանադայի, Նորվեգիայի եւ Հայաստանի կառավարությունների իրականացրած խորհրդարանական աջակցության ծրագիրը, որը զգալիորեն նպաստել է ՀՀ խորհրդարանի աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը՝ ապահովելով թափանցիկություն եւ ներառականություն:
Միջոցառմանը մասնակցել են պատգամավորներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ու ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ Մատենադարանի տնօրենն ու աշխատակիցները:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի գործունեության 30 եւ Ազգային ժողովի հետ արդյունավետ համագործակցության 5-ամյակների առթիվ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից ծրագրին շնորհվել է հուշամեդալ:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է եղել Հայաստանի կողքին կանգնել վերջին 30 տարիների ընթացքում՝ տնտեսական անկումից, բնական աղետներից մինչեւ կայունության վերականգնման բաղձալի ժամանակներ»,- ասել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին՝ ստանալով հուշամեդալը:
Նա խոսել է Ազգային ժողովի հետ հինգ տարիների համագործակցությունից՝ նշելով, որ հնարավոր է եղել ունենալ շոշափելի արդյունք, որին հասնելուն նպաստել է Հայաստանի, Շվեդիայի, Նորվեգիայի, Կանադայի կառավարությունների սերտ գործակցությունը:
Այնուհետեւ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Արա Խզմալյանը խոսել է Մատենադարանում երեխաների ստեղծած Անանիա Շիրակացու թվաբանական խնդիրների պատկերազարդ ալբոմի մասին՝ նվիրված ՄԱԶԾ գործունեության 30-ամյակին:
Արա Խզմալյանը շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԶԾ-ին երեք տասնամյակների ընթացքում կատարած աշխատանքների համար: Նա խորհրդանշական է համարել այն փաստը, որ հոբելյանական միջոցառումներին մասնակցում է նաեւ Մատենադարանը:
Ելույթներով հանդես են եկել նաեւ մեր երկրում Շվեդիայի Թագավորության դեսպան Եվա Սունդքվիստը եւ Կանադայի դեսպան Էնդրյու Թըրները:
Խոսելով Շվեդիայի եւ Հայաստանի միջեւ սերտ ու վստահելի փոխգործակցությունից՝ Եվա Սունդքվիստը նշել է, որ այն հիմնված է թափանցիկության, ժողովրդավարության ու ներառականության վրա: «Մենք ակտիվորեն փորձել ենք աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարական հաստատություններին՝ ուժեղացնելու հաշվետվողականության ուղղությամբ կարողությունները»,- նշել է դեսպանը:
Նա ընդգծել է Ազգային ժողով-ՄԱԶԾ գործակցության կարեւորությունը, ձեռքբերումները: Զեկուցողի խոսքով՝ Շվեդիայի կառավարությունը վերահաստատում է իր շարունակական աջակցությունը Հայաստանի խորհրդարանին:
Կանադայի դեսպանն էլ խոսել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին նպաստելու գործընկերների համատեղ ջանքերի մասին: Էնդրյու Թըրների դիտարկմամբ՝ ժողովրդավարական գործընթացներում նշանակալի է Ազգային ժողովի դերը:
Ներկաները դիտել են ՀՀ Ազգային ժողովի ու ՄԱԶԾ-ի 5-ամյա արդյունավետ համագործակցության եւ պատկերազարդ ալբոմի ստեղծման գործընթացի մասին պատմող տեսանյութեր, ինչպես նաեւ ծանոթացել ցուցադրված պատկերազարդ նկարներին:

30th anniversary of UNDP’s Armenia mission celebrated in National Assembly ceremony
On October 31, a ceremonial event was held at the National Assembly of Armenia dedicated to the 30th anniversary of the United Nations Development Programme (UNDP) in Armenia and the 5th anniversary of its effective cooperation with the National Assembly.
“Over the past three decades, the United Nations Development Programme (UNDP) has been a reliable partner for Armenia, supporting the democratic reforms implemented in the country. One of the best examples of this is the programme’s cooperation with the National Assembly of Armenia, particularly through the parliamentary support programme carried out by the governments of Sweden, Canada, Norway, and Armenia. This initiative has significantly contributed to enhancing the effectiveness of the Armenian parliament’s work, ensuring transparency and inclusiveness,” the Armenian parliament’s press service said in a statement.
The event was attended by members of parliament, representatives of the diplomatic corps accredited in Armenia, the United Nations Development Programme, and the staff of the National Assembly, as well as the director and staff of the Matenadaran. The opening speech was delivered by the President of the National Assembly of Armenia, Alen Simonyan.
On the occasion of the 30th anniversary of the United Nations Development Programme’s activities in Armenia and the 5th anniversary of its effective cooperation with the National Assembly, the President of the National Assembly of Armenia, Alen Simonyan, awarded the programme a commemorative medal.
Resident Representative of the United Nations Development Programme (UNDP) in Armenia, Natia Natsvlishvili, said: “It has been a great honor for us to stand by Armenia over the past 30 years—from economic downturns and natural disasters to the much-desired periods of stability restoration.”
She spoke about the five years of cooperation with the National Assembly, noting that tangible results had been achieved, thanks to the close collaboration between the governments of Armenia, Sweden, Norway, and Canada.
Following this, Ara Khzmalyan, Director of the Matenadaran’s Institute of Ancient Manuscripts, spoke about the illustrated album of Anania Shirakatsi’s mathematical problems created by children, dedicated to the 30th anniversary of UNDP activities. Ara Khzmalyan expressed gratitude to UNDP for its work over the past three decades and noted that it was symbolic that the Matenadaran was also participating in the anniversary events.
Sweden’s Ambassador to Armenia Eva Sundquist, and Canada’s Ambassador Andrew Turner also delivered remarks.
Speaking about the close and reliable cooperation between Sweden and Armenia, Ambassador Eva Sundquist noted that it is based on transparency, democracy, and inclusiveness. “We have actively sought to support Armenia’s democratic institutions to strengthen their accountability capacities,” the ambassador said.
She also emphasized the importance and achievements of the National Assembly–UNDP cooperation, noting that the Swedish government reaffirms its continued support for the Armenian parliament.
The Canadian ambassador spoke about the joint efforts of partners in supporting the democratic reform process in Armenia. According to Andrew Turner, the role of the National Assembly is crucial in these democratic processes.