Հայաստանը դարձել է Լատինական Ամերիկայի ինտեգրման ասոցիացիայի դիտորդ պետություն
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Հայաստանի ԱԳ նախարարության X-ի միկրոբլոգում տարածված գրառման մեջ։
«Հայաստանը դարձել է Լատինական Ամերիկայի ինտեգրման ասոցիացիայի դիտորդ պետություն։ Այս կարևոր քայլը նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստանի և Լատինական Ամերիկայի երկրների միջև տնտեսական և առևտրային համագործակցությունը խորացնելու համար»,-ասված է ԱԳ նախարարության գրառման մեջ:
🇦🇲 #Armenia has become an observer state to the Latin American Integration Association (@ALADI_SG).
— MFA of Armenia🇦🇲 (@MFAofArmenia) October 31, 2025
🌎🤝This important step opens new opportunities to deepen economic & trade cooperation between Armenia & the countries of Latin America. https://t.co/b9gtszrFHR
Լատինական Ամերիկայի ինտեգրման ասոցիացիան 13 լատինաամերիկյան երկրների տնտեսական համագործակցության ասոցիացիա է: Կազմակերպության նպատակն է զարգացնել տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը և առևտուրը և ստեղծել ընդհանուր շուկա: Ասոցիացիայի իրավական հիմքը Մոնտեվիդեոյի պայմանագիրն է, որը ստորագրվել է 1980 թվականի օգոստոսի 12-ին: Ասոցիացիայի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Ուրուգվայի մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյում:

Armenia has become an observer state to the Latin American Integration Association, the foreign ministry announced on X.
“This important step opens new opportunities to deepen economic & trade cooperation between Armenia & the countries of Latin America,” the foreign ministry said.
🇦🇲 #Armenia has become an observer state to the Latin American Integration Association (@ALADI_SG).
— MFA of Armenia🇦🇲 (@MFAofArmenia) October 31, 2025
🌎🤝This important step opens new opportunities to deepen economic & trade cooperation between Armenia & the countries of Latin America. https://t.co/b9gtszrFHR
The Latin American Integration Association is an international and regional scope organization. It was created on 12 August 1980 by the 1980 Montevideo Treaty, replacing the Latin American Free Trade Association. Currently, it has 13 member countries.