ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեան 33-րդ անգամ ԱՄՆ-ին կոչ է արել վերացնել Կուբայի նկատմամբ պատժամիջոցները
Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր Ասամբլեան 33-րդ անգամ բանաձև է ընդունել, որով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին կոչ է արել վերացնել Կուբայի նկատմամբ պատժամիջոցները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Բանաձևին «կողմ» է քվեարկել ՄԱԿ անդամ պետություններից 165-ը, «դեմ»՝ 7-ը, «ձեռնպահ»՝ 12։
«Դեմ» քվեարկող երկրների թվում են Հունգարիան, Իսրայելը, Արգենտինան, Ուկրաինան և ԱՄՆ-ն։ Ձեռնպահ մնացած երկրներից են Լեհաստանը, Ռումինիան, Լատվիան և Էստոնիան։
ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեան Կուբայի նկատմամբ միակողմանի պատժամիջոցները վերացնելու բանաձևեր է ընդունում 1992 թվականից, սակայն դրանք պարտադիր կատարման իրավական ուժ չունեն։

Генассамблея ООН в 33-й раз призвала США отменить санкции против Кубы
Генеральная Ассамблея ООН в 33-й раз приняла резолюцию с призывом к США отменить санкции против Кубы
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, резолюцию "Необходимость прекращения экономической, торговой и финансовой блокады, введенной США против Кубы" поддержали 165 государств. Против проголосовали только семь стран, воздержались 12.
Среди проголосовавших против – Венгрия, Израиль, Аргентина, Украина и США. Воздержались - Польша, Румыния, Латвия и Эстония.
Генассамблея ООН принимает резолюции с требованием отменить односторонние американские санкции против Кубы с 1992 года, документы пользуются подавляющей поддержкой членов Всемирной Организации.