Կրեմլը չի կարծում, որ «Բուրեվեստնիկ» հրթիռի փորձարկումը կսրի Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունները
«Բուրեվեստնիկ» հրթիռի փորձարկումը Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունների էսկալացման առիթ չպետք է դառնա, հատկապես այն պարագայում, որ այդ հարաբերություններն ամենացածր մակարդակի վրա են, հայտարարել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
«Այստեղ չկա որևէ բան, որը կարող է կամ պետք է սրի Մոսկվայի և Վաշինգտոնի միջև հարաբերությունները, հատկապես, որ այդ հարաբերությունները գտնվում են նվազագույն մակարդակի վրա, և դեռ նոր են նշմարվում առաջին, այսպես ասած, անհամարձակ ջանքերն այդ հարաբերությունները նախկին փակուղային վիճակից դուրս բերելու համար», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով այն հարցին՝ արդյոք նոր ռուսական հրթիռի փորձարկման մասին հայտարարությունը կհանգեցնի լարվածության աճի և երկու երկրների միջև հարաբերությունների սրման։
Կրեմլի խոսնակը հավելել է, որ հարաբերությունների բարելավման գործընթացը բարդանում է Մոսկվայի դեմ գործողությունների պատճառով:
«Այնուամենայնիվ, մենք, միևնույն է, առաջին հերթին մեր սեփական շահերից ելնելով, բաց ենք մնում հարաբերությունների կարգավորման համար», - ասել է Պեսկովը։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հոկտեմբերի 26-ին հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովի և ռազմական գործողություններին մասնակցող ստորաբաժանումների հրամանատարների հետ։
Հոկտեմբերի 26-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին զեկուցել են «Բուրեվեստնիկ» թևավոր հրթիռի հաջող փորձարկման մասին: «Բուրեվեստնիկը» կարող է միջուկային մարտագլխիկ կրել և, ըստ Մոսկվայի, կարող է շրջանցել պաշտպանական ցանկացած համակարգ: «Բուրեվեստնիկ»-ը երկնքում է եղել շուրջ 15 ժամ՝ անցնելով 14 000 կմ, և դա, ըստ Մոսկվայի, դրա հնարավորությունների սահմանը չէ:

Кремль считает, что испытания ракеты «Буревестник» не ухудшат отношения РФ-США
Испытания ракеты «Буревестник» не должны стать поводом для эскалации отношений между Россией и США, тем более что эти отношения находятся на самом низком уровне, заявил пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков, сообщает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс.
«Здесь нет ничего, что может или должно обострить отношения между Москвой и Вашингтоном, тем более что эти отношения находятся на самом низком уровне, и первые, так сказать, робкие попытки вывести их из прежнего тупика только начинают проявляться», — заявил Песков, отвечая на вопрос о том, приведет ли объявление об испытании новой российской ракеты к росту напряженности и обострению отношений между двумя странами.
Он добавил, что процесс улучшения отношений осложняется действиями против Москвы.
«Однако мы остаемся открытыми для нормализации отношений, прежде всего в наших собственных интересах», — сказал Песков.
26 октября президент России Владимир Путин встретился с начальником Генерального штаба Вооружённых Сил РФ Валерием Герасимовым и командирами подразделений, участвующих в боевых действиях.
26 октября президенту России Владимиру Путину доложили об успешном испытании крылатой ракеты «Буревестник». «Буревестник» может нести ядерную боеголовку и, по заявлению Москвы, способен преодолевать любые системы обороны. «Буревестник» находился в небе около 15 часов, преодолев 14 000 км, и это, по заявлению Москвы, не предел его возможностей.