ՌԴ-ն նոր պատժամիջոցներին կարձագանքի իր շահերին համապատասխան. Պեսկով
Մոսկվայում վերլուծում են Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների սահմանումից հետո ստեղծված իրադրությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ներկայում վերլուծվում են այն պատժամիջոցները, որոնք սահմանվել են, որոնք հրապարակվել են։ Անշուշտ, մենք կանենք այն, ինչը լավագույնս կհամապատասխանի մեր շահերին։ Սա է գլխավորը։ Մենք գործում ենք, առաջին հերթին, ոչ թե ինչ-որ մեկի դեմ, մենք գործում ենք հանուն մեր բարօրության», - ասել է Պեսկովը։
Այսպես է նա պատասխանել լրագրողների այն հարցին, թե ինչպիսին կլինի Մոսկվայի պատասխանը իր դեմ սահմանված նոր պատժամիջոցներին։
Հոկտեմբերի 23-ին ԱՄՆ-ն հայտարարել է ռուսական երկու խոշոր նավթային ընկերությունների դեմ պատժամիջոցների մասին:
Եվրամիությունն իր հերթին ընդունել է հակառուսական պատժամիջոցների 19-րդ փաթեթը, որը թիրախավորում է ֆինանսական և ռազմական արդյունաբերության ոլորտները։

Россия отреагирует на новые санкции в соответствии со своими интересами: Песков
Москва анализирует ситуацию после введения новых санкций против России. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на “Интерфакс”, об этом сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
“В настоящий момент анализируются те санкции, которые определены, которые обнародованы. Разумеется, мы будем делать то, что наилучшим образом соответствует нашим интересам. Это главное. Мы действуем, в первую очередь, не против кого-то, мы действуем во благо себе”, — заявил Песков.
Так он ответил на вопрос журналистов о том, как Москва отреагирует на введенные против неё новые санкции.
23 октября США объявили о санкциях против двух крупных российских нефтяных компаний.
Евросоюз, в свою очередь, принял 19-й пакет антироссийских санкций, нацеленный на финансовый сектор и оборонную промышленность.