Ճապոնիայի վարչապետն անհանգստացած է Չինաստանի, Ռուսաստանի և ԿԺԴՀ-ի քաղաքականությունից
Սանաե Տակաիչին Ճապոնիայի վարչապետի պաշտոնում խորհրդարանում ունեցած իր առաջին ծրագրային ելույթում հայտարարել է երկրի պաշտպանությունն ամրապնդելու և ազգային անվտանգության ռազմավարությունը փոխելու անհրաժեշտության մասին, մտահոգություն է հայտնել տարածաշրջանում Չինաստանի, Ռուսաստանի և ԿԺԴՀ-ի քաղաքականության առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը:
«Բաց, ազատ և կայուն միջազգային կարգը, որին մենք ընտելացել ենք, ուժեղ ցնցումների է ենթարկվել ուժերի հավասարակշռության պատմական փոփոխության և աշխարհաքաղաքական մրցակցության սրման պատճառով։ Ճապոնիայի շուրջ տարածաշրջանում մեր հարևանների՝ Չինաստանի, Հյուսիսային Կորեայի և Ռուսաստանի ռազմական ակտիվությունը և մյուս գործողությունները լուրջ մտահոգություն են առաջացնում», - ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ Ճապոնիան պետք է ակտիվորեն առաջ մղի պաշտպանական հզորության ամրապնդումը։
Սանաե Տակաիչին նշել է, որ նոր ռազմավարությունն ազգային անվտանգության ոլորտում պետք է պատրաստ լինի մինչև 2026 թ. վերջը։ Վարչապետը շարունակել է, որ իր կառավարությունը մտադիր է ամենամյա պաշտպանության ծախսերն ավելացնել մինչև ՀՆԱ-ի 2%-ին 2026 թ. մարտին, այլ ոչ թե 2027 թվականին, ինչպես պլանավորվել էր սկզբում:
Վարչապետի հայտարարությունները հնչել են հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այցին ընդառաջ, որը կարող է Տոկիոյից պահանջել զգալիորեն ավելացնել պաշտպանության ծախսերը։ Տակաիչին ասել է, որ ցանկանում է Թրամփի հետ քննարկել Ճապոնիա-ԱՄՆ դաշինքի ուժեղացումը։
Ճապոնիան ներկայում իրականացնում է պաշտպանության զարգացման հնգամյա ծրագիրը։ Ավելի վաղ Ճապոնիան ռազմական ոլորտում տարեկան ծախսել է ՀՆԱ-ի շուրջ 1%-ը։ Սակայն 2022 թվականից ի վեր Տոկիոն սկսել է պաշտպանության ոլորտում ներդրումներն ավելացնել, որպեսզի հասցնի ՀՆԱ-ի 2%-ի։ Այս պլանի կատարման դեպքում տարեկան պաշտպանական ծախսերը կհասնեն 73 միլիարդ դոլարի։

Премьер-министра Японии беспокоит политика Китая, России и КНДР
В своём первом публичном выступлении в качестве премьер-министра Японии Санаэ Такаити заявила о необходимости укрепления обороноспособности страны и изменении стратегии национальной безопасности, выразив обеспокоенность политикой Китая, России и КНДР в регионе. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Associated Press.
“Открытый, свободный и стабильный международный порядок, к которому мы привыкли, подвергся сильным потрясениям в связи с исторической сменой баланса сил и усиления геополитического соперничества. В регионе вокруг Японии военная активность и иные действия наших соседей - Китая, Северной Кореи и России - вызывают серьезную тревогу”, – заявила она.
Она подчеркнула, что Япония должна активно продвигать укрепление своей оборонительной мощи.
Санаэ Такаити отметила, что новая стратегия в области национальной безопасности должна быть готова к концу 2026 года. Премьер-министр продолжила, что ее правительство намерено увеличить годовые расходы на оборону до 2% ВВП к концу 2026 года, а не 2027 года, как изначально планировалось.
Заявления премьер-министра прозвучали в преддверии визита президента США Дональда Трампа на следующей неделе, который может потребовать от Токио значительного увеличения расходов на оборону. Такаити заявила, что хочет обсудить с Трампом пути укрепления японо-американского альянса.
В настоящее время Япония реализует пятилетний план развития обороны. Ранее Япония ежегодно тратила на военные нужды около 1% ВВП. Однако с 2022 года Токио начал увеличивать оборонные инвестиции, доведя их до 2% ВВП. Если этот план будет реализован, годовые расходы на оборону достигнут 73 миллиардов долларов.