Վենսը շնորհակալություն է հայտնել հայ, հույն և կաթոլիկ քահանաներին Երուսաղեմի Սուրբ Հարության տաճարի մասին հոգալու համար
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսն այցելել է Երուսաղեմի Սուրբ Հարության տաճար, որից հետո շնորհակալություն է հայտնել հայ, հույն և կաթոլիկ քահանաներին այդ սուրբ վայրի մասին հոգալու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրառում է կատարել X սոցիալական հարթակում։
«Ինչ հիանալի օրհնություն էր այցելել Քրիստոսի նահատակության և հարության վայրը։ Ես անչափ շնորհակալ եմ հույն, հայ և կաթոլիկ հոգևորականներին, որոնք հոգ են տանում այս ամենասուրբ վայրի համար», - գրել է Վենսը՝ օրհնություն խնդրելով խաղաղության ջանքերի համար։
ԱՄՆ փոխնախագահն Իսրայել էր այցելել` քննարկելու Գազայի հատվածում հրադադարը, անվտանգության իրավիճակը, խաղաղության պահպանումը, պաղեստինյան անկլավ հումանիտար օգնության մատակարարումն ու ՀԱՄԱՍ-ի կողմից Իսրայելին սպառնալիքի վերացումը։

Дж. Д. Вэнс выразил благодарность армянскому, греческому и католическому духовенству за заботу о Храме Святого Воскресения в Иерусалиме
Вице-президент США Дж. Д. Вэнс посетил Храм Гроба Господня в Иерусалиме, после чего поблагодарил армянских, греческих и католических священников за заботу об этом Святом месте. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он написал на социальной платформе X.
“Каким чудесным благословением было посетить место мученичества и воскресения Христа. Я очень благодарен греческому, армянскому и католическому духовенству, которые заботятся об этом Святейшем месте”, — написал Вэнс, попросив благословения на миротворческие усилия.
Вице-президент США посетил Израиль, чтобы обсудить вопросы прекращения огня в секторе Газа, безопасности, оказания гуманитарной помощи палестинскому анклаву и устранения угрозы Израилю со стороны ХАМАС.