Խաղաղությունը պետք է կառուցվի հումանիտար արժեքների եւ արդարության հիմքի վրա. Հասմիկ Հակոբյան
Շվեյցարիայում կայացել է Միջխորհրդարանական միության 151-րդ վեհաժողովը, որին մասնակցել եւ ելույթ է ունեցել կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հասմիկ Հակոբյանը:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է պատգամավորի ելույթն ամբողջությամբ։ Հասմիկ Հակոբյանի ելույթը հրապարակել է ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքը։
«Տիկի՛ն նախագահ,
Մեծ պատիվ է այսօր հանդես գալ մի թեմայով, որն առանձնահատուկ կարեւորություն ունի թե՛ Հայաստանի, թե՛ մեր ժողովրդի համար՝ հումանիտար նորմերի պահպանման եւ հումանիտար գործողությունների աջակցության մասին ճգնաժամային պայմաններում:
Մենք ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ գլոբալ մարտահրավերները՝ պատերազմները, բռնի տեղահանությունները եւ բնական աղետները, փորձության են ենթարկում ոչ միայն միջազգային իրավունքը, այլեւ մեր համընդհանուր բարոյական արժեքները:
Այս իրողությունների պայմաններում առաջ է գալիս հիմնարար հարց. ունե՞նք մենք՝ որպես միջազգային հանրություն, բավարար կամք մարդկային արժանապատվությունը դնել քաղաքական շահերից վեր:
Հայաստանի համար սա տեսական քննարկում չէ: Դա մեր ապրած իրականությունն է: Վերջին տարիներին մեր տարածաշրջանը բազմիցս եղել է հակամարտությունների եւ հումանիտար ճգնաժամերի կիզակետում: Հազարավոր ընտանիքներ են տուժել, հազարավոր կյանքեր՝ կորսվել, իսկ հարեւանների միջեւ վստահությունը` խաթարվել:
Այսօր մենք կանգնած ենք պատմական պահի առաջ:
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանը եւ Ադրբեջանը ստորագրել են նախնական համաձայնագիր, որը կարող է դառնալ մեր տարածաշրջանի խաղաղության պատմական շրջադարձային փուլը:
Սակայն խաղաղությունը չի սահմանափակվում փաստաթղթերով:
Խաղաղությունը պետք է կառուցվի հումանիտար արժեքների եւ արդարության հիմքի վրա:
Միջազգային հումանիտար իրավունքի լիարժեք կիրարկումը նշանակում է պաշտպանել տեղահանված անձանց իրավունքներն ու անվտանգությունը, պահպանել մշակութային ժառանգությունը եւ ապահովել հումանիտար օգնության մատչելիությունը` առանց խտրականության:
Այս սկզբունքները մեզ կապում են միմյանց` որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամների:
Այո՛, ներկայացվող խաղաղության համաձայնագիրը պարզապես երկկողմ փաստաթուղթ չէ:
Այն փորձաքար է` ցույց տալու, թե արդյոք երկու երկրներ, որոնք երկար տարիներ եղել են հակամարտության հակադիր կողմերում, կարող են հիմնվել հումանիտար նորմերի վրա եւ կառուցել կայուն, արժանապատիվ խաղաղություն:
Եթե դա հաջողվի, ապա այն կդառնա հզոր ուղերձ ամբողջ աշխարհին, որ անգամ ամենադժվարին իրավիճակներում մարդասիրությունը կարող է լինել խաղաղության ճշմարիտ ուղեցույցը:

Мир должен строиться на основе гуманитарных ценностей и справедливости: депутат Национального Собрания Республики Армения
В Швейцарии состоялась 151-я Ассамблея Межпарламентского союза, в которой приняла участие и выступила с речью член делегации Национального Собрания Республики Армения Асмик Акопян.
“Арменпресс” представляет полный текст выступления депутата. Выступление Асмик Акопян опубликовано на официальном сайте Национального Собрания Армении.
“Госпожа Председатель,
Для меня большая честь выступить сегодня с темой, которая имеет особое значение как для Армении, так и для нашего народа: о соблюдении гуманитарных норм и поддержке гуманитарных действий в условиях кризиса.
Мы живем в эпоху, когда глобальные вызовы – войны, насильственное перемещение населения и стихийные бедствия подвергают испытанию не только международное право, но и наши общечеловеческие моральные ценности.
В этих реалиях возникает фундаментальный вопрос: достаточно ли у нас, как международного сообщества, воли, чтобы ставить человеческое достоинство выше политических интересов?
Для Армении это не теоретические рассуждения. Это реальность, в которой мы живем. В последние годы наш регион неоднократно оказывался в центре конфликтов и гуманитарных кризисов. Тысячи семей пострадали, тысячи жизней были потеряны, а доверие между соседями подорвано.
Сегодня мы стоим перед историческим моментом.
8 августа 2025 года Армения и Азербайджан подписали предварительное соглашение, которое может стать историческим поворотным моментом для мира в нашем регионе.
Однако мир не ограничивается документами.
Мир должен строиться на основе гуманитарных ценностей и справедливости.
Полное соблюдение норм международного гуманитарного права означает защиту прав и безопасности перемещенных лиц, сохранение культурного наследия и обеспечение доступа к гуманитарной помощи без дискриминации.
Эти принципы связывают нас как ответственных членов международного сообщества.
Да, представленное мирное соглашение — это не просто двусторонний документ.
Это пробный камень, призванный проверить, смогут ли две страны, много лет находящиеся по разные стороны конфликта, опираясь на гуманитарные нормы, построить прочный и достойный мир.
Если это удастся, это станет мощным посланием всему миру о том, что даже в самых сложных ситуациях гуманизм может быть истинным проводником мира.