Թրամփը հրաժարվել է Tomahawk հրթիռներ տրամադրել Ուկրաինային
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, պատասխանելով Ուկրաինային Tomahawk հրթիռներ մատակարարելու հնարավորության վերաբերյալ հարցին, հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը մտադիր չէ ինքն արձակել այդ հրթիռները Ռուսաստանի ուղղությամբ, իսկ ուկրաինացի զինվորականներին սովորեցնելու համար շատ ժամանակ կպահանջվի։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է New York Post-ը:
«Tomahawk-ի հետ կապված խնդիրն այն է, իսկ դրա մասին շատերը չգիտեն, որ առնվազն կես, իսկ սովորաբար՝ մեկ տարի կպահանջվի սովորելու համար, թե ինչպես դրանք օգտագործել, քանի որ դրանք շատ բարդ են», - Սպիտակ տանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպումից հետո լրագրողներին ասել է Թրամփը։
«Ուստի միակ տարբերակը, որ Tomahawk հրթիռ կարձակվի, այն դեպքում կլինի, եթե մենք դա անենք, բայց մենք չենք պատրաստվում դա անել»,- ընդգծել է ԱՄՆ-ի նախագահը՝ հավելելով, որ չեն պատրաստվում սովորեցնել ուրիշներին ամերիկյան այդ հրթիռների արձակման ձևերը։
Տարբեր փորձագետներ հայտնում են, որ Միացյալ Նահանգներն ունի ավելի քան 1,000 Tomahawks հրթիռ, որոնք ավելի քան 2000 կիլոմետր հեռահարություն ունեն։

Трамп отказался предоставить Украине ракеты Tomahawk
Президент США Дональд Трамп, отвечая на вопрос о возможности поставок ракет Tomahawk Украине, заявил, что Вашингтон не намерен самостоятельно запускать эти ракеты в сторону России, а обучение украинских военных займёт немало времени. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает New York Post.
“Проблема с Tomahawk, о которой многие не знают, состоит в том, что для того, чтобы научиться ими пользоваться, нужно минимум шесть месяцев, а обычно и год. Они очень сложны”, — заявил Трамп журналистам после встречи с генеральным секретарём НАТО Марком Рютте в Белом доме.
“Поэтому единственный вариант запуска ракеты Tomahawk — это если мы их запустим, а мы этого делать не будем”, — подчеркнул президент США, добавив, что они не собираются обучать других запуску этих американских ракет.
Различные эксперты сообщают, что США имеют более 1000 ракет Tomahawk, дальность которых превышает 2000 километров.