Զելենսկին հուսով է, որ Թրամփը որոշում կկայացնի Ուկրաինային Tomahawk հրթիռներ մատակարարելու վերաբերյալ. Axios
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հուսով է, որ հոկտեմբերի 17-ին Սպիտակ տանը նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպումը կհանգեցնի ԱՄՆ-ի կողմից հստակ որոշումների կայացման այն մասին, թե որ զենքի համակարգերն է Վաշինգտոնը պատրաստ մատակարարել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Axios-ին տված հարցազրույցում նշել է Զելենսկու աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակը։
«Կարծում եմ՝ մեզ անհրաժեշտ են որոշումներ, որոնք կօգնեն փոխել (ՌԴ նախագահ) Պուտինի այն վերաբերմունքը, որ նա ուժեղ դիրքում է։ Նա պետք է հասկանա, որ նախագահ Թրամփի հետ խաղեր խաղալ հնարավոր չէ», - ասել է Երմակը։
Պաշտոնյան նաև նշել է, որ Թրամփը Զելենսկուն հրավիրել է Սպիտակ տուն մեկ շաբաթ առաջ անցկացված երկու հեռախոսազրույցների արդյունքում։
«Երկու զանգերն էլ շատ լավ էին։ Նախագահները հասկանում են միմյանց։ Նրանք անմիջապես սկսեցին շատ կոնկրետ խոսել։ Այն փաստը, որ նրանք այդքան արագ համաձայնեցին հանդիպել, ցույց է տալիս, որ մենք ընկերներ և գործընկերներ ենք», - ասել է Երմակը՝ հավելելով, որ առաջնորդները ցանկացել են քննարկել զգայուն հարցերն անձամբ։
Երմակի խոսքով՝ Զելենսկին Թրամփին ասել է, որ դեռ պատրաստ է հանդիպել Պուտինի հետ ցանկացած ձևաչափով և աշխարհի ցանկացած վայրում, բացի Ռուսաստանից կամ Բելառուսից։ Պուտինը բազմիցս մերժել է նման հանդիպումը։
«Ուկրաինայի ցանկությունների ցուցակի առաջին տեղում են Tomahawk հրթիռները։ Կիևը դեռևս սպասում է որոշման և կարծում է, որ նման տեսակի զենքը կարող է խաղի կանոնները փոխել», - ասել է Երմակը։
Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինային հրթիռներն անհրաժեշտ են Ռուսաստանի տարածքի խորքում գտնվող անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների գործարաններին հարվածելու համար։
«Մեզ անհրաժեշտ է ԱՄՆ քաղաքական որոշում, որով մենք կկարողանանք գնել ցանկացած զենք, որը մեզ անհրաժեշտ է, առանց որևէ սահմանափակման», - ասել է Երմակը։
Զելենսկին, որը հոկտեմբերի 16-ի կեսօրին ժամանել է Վաշինգտոն, վերջին օրերին լավատեսություն է հայտնել Թրամփի հետ նախատեսված հանդիպման և նախագահի՝ հեռահար Tomahawk հրթիռներ մատակարարելու պատրաստակամության առնչությամբ։
Սակայն, ըստ Axios-ի, «Էնդրյուս» ռազմաօդային բազայում վայրէջք կատարելուց կարճ ժամանակ անց Ուկրաինայի նախագահը և նրա թիմը զարմացել են՝ տեղեկանալով, որ Դոնալդ Թրամփի խոսել է Վլադիմիր Պուտինի հետ և համաձայնել հանդիպել նրա հետ Հունգարիայում, որն Ուկրաինայի համար Եվրամիության ամենաանբարյացակամ երկիրն է։

Зеленский надеется, что Трамп примет решение о поставках Украине ракет Tomahawk: Axios
Президент Украины Владимир Зеленский надеется, что его встреча с президентом Дональдом Трампом в Белом доме 17 октября приведёт к “чётким решениям” о том, какие системы вооружения готов поставить Вашингтон Украине. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил глава администрации Зеленского Андрей Ермак в интервью Axios.
“Я думаю, что нам нужны решения, которые помогут изменить отношение Путина, который считает, что находится в сильной позиции. Он должен понять, что с президентом Трампом невозможно играть в игры”, — сказал Ермак.
Он также отметил, что Трамп пригласил Зеленского в Белый дом в результате двух телефонных разговоров, состоявшихся неделю назад.
“Оба звонка были очень хорошими. Президенты поняли друг друга. Они сразу перешли к очень конкретному разговору. Тот факт, что они так быстро согласились на встречу, показывает, что мы друзья и партнеры”, — сказал Ермак, добавив, что деликатные вопросы лидеры захотели обсудить при личной встрече.
По словам Ермака, Зеленский заявил Трампу, что по-прежнему готов встретиться с Путиным в любом формате и в любой точке мира, кроме России и Беларуси. Путин неоднократно отвергал такую ​​встречу.
“Ракеты Tomahawk — одно из главных желаний Украины. Киев всё ещё ждёт решения и считает, что такое оружие может переломить ход игры”, — сказал Ермак.
Он подчеркнул, что Украине нужны ракеты для поражения беспилотников и ракетных заводов в глубине российской территории.
“Нам нужно политическое решение США о том, что мы сможем закупать любое необходимое нам оружие без каких-либо ограничений”, — сказал Ермак.
Зеленский, прибывший в Вашингтон днём 16 октября, в последние дни выражал оптимизм в отношении своей запланированной встречи с Трампом и готовности президента поставить ракеты большой дальности Tomahawk.
Однако, как сообщает Axios, вскоре после приземления на авиабазе Эндрюс украинский президент и его команда с удивлением узнали, что Дональд Трамп переговорил с Владимиром Путиным и согласился встретиться с ним в Венгрии — самой враждебной по отношению к Украине стране Европейского союза.