Պետք է պատրաստ լինենք տեխնոլոգիական փոփոխություններին և ապահովենք, որ այն ծառայի մարդուն. Էդուարդ Մուսայելյան
«Արհեստական բանականության անատոմիա» խորագրով Երևանում մեկնարկել է Silicon Mountains 2025 տեխնոլոգիական գագաթնաժողովը` Հայաստան բերելով ոլորտի առաջատարներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Տեղեկատվական և Հաղորդակցության Տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը ընդգծեց, որ Silicon Mountains 2025-ն արդեն 9-րդ անգամ է անցկացվում Հայաստանում։ Նրա խոսքով՝ սա միջոցառում է, որը տարիների ընթացքում դարձել է տեխնոլոգիական ոլորտի շարժիչ ուժերից մեկը՝ պետական կառույցներին, մասնավոր հատվածին, միջազգային գործընկերներին և կրթական հաստատություններին միավորելով մեկ ընդհանուր նպատակի շուրջ, որն է «խելացի երկիր» ստեղծելը։
«Մեր բանախոսների օգնությամբ կբացահայտենք արհեստական բանականության անատոմիան։ Միասին կփորձենք հասկանալ, թե, ըստ էության, ինչն է ստիպում արհեստական բանականությանը մտածել, սովորել և գործել»,-ասաց նա։
Նա հիշեցրեց, որ նախորդ տարի համաժողովի շրջանակներում առաջին մարզային միջոցառումը կայացել է Շիրակի մարզում՝ Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում, իսկ այս տարի՝ Լոռու մարզում՝ ՔՈԱՖ կենտրոնում։
«Այս ձևաչափը՝ մեկ անգամ մայրաքաղաքում և մեկ անգամ մարզում անցկացնելը, հնարավորություն է տալիս նորարարությունը տարածել Հայաստանի բոլոր մարզերում։ Մենք հավատում ենք, որ տեխնոլոգիան պետք է հասնի յուրաքանչյուր համայնքի, դպրոցի և երիտասարդի»,-ասաց նա։
Էդուարդ Մուսայելյանի խոսքով՝ 2024 թվականին որոշվել է նաև միջոցառման ձևաչափը նորացնել՝ նպատակ ունենալով ոգեշնչել ապագա սերունդներին։ «Մենք ուզում ենք, որ նրանք ճանաչեն մեր տեխնոլոգիական անցյալը, ոգեշնչվեն իրական հերոսներից և ճանաչեն այն մարդկանց, որոնք տարիներ շարունակ կերտել են մեր տեխնոլոգիական հիմքը»,-նշեց նա։
Նա հավելեց, որ արհեստական բանականությունը ոչ թե ապագա է, այլ արդեն ներկա, և այն փոխում է արդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, առողջապահությունը, ֆինանսական համակարգը և նույնիսկ որոշումների կայացման մշակույթը։ Սակայն, ինչպես յուրաքանչյուր տեխնոլոգիական հեղափոխություն, այն ևս բերում է մարտահրավերներ՝ կապված տվյալների անվտանգության, էթիկայի և աշխատաշուկայի փոփոխությունների հետ։
«Մենք պետք է պատրաստ լինենք այդ փոփոխություններին և ապահովենք, որ տեխնոլոգիան ծառայի մարդուն, այլ ոչ թե հակառակը»,-ասաց Մուսայելյանը։
Խոսելով կրթական նոր նախաձեռնությունների մասին՝ նա նշեց, որ այս տարի հոկտեմբերից արհեստական բանականության ուսուցման նոր ծրագիր է ներդրվել Հայաստանի 15 ավագ դպրոցներում։ «Մենք պատրաստում ենք նոր սերունդ՝ արհեստական բանականության սերունդ, որը կդառնա մեր ապագա տեխնոլոգիական հենասյունը»,- ընդգծեց նա։
Ամփոփելով իր խոսքը՝ Էդուարդ Մուսայելյանը նշեց, որ գագաթնաժողովի նպատակը արհեստական բանականության էությունը՝ նրա անատոմիան հասկանալն է, որպեսզի ձևավորվի մի երկիր, որտեղ տեխնոլոգիան և մարդը զարգանում են միասին՝ համատեղելով գիտությունը, կրթությունը և բիզնեսը։
«Շնորհակալ եմ բոլոր գործընկերներին, որոնք տարիներ շարունակ աջակցում են մեզ, որպեսզի մեր երկիրը մշտապես իր տեղը զբաղեցնի նոր տեխնոլոգիական քարտեզի վրա։ Եկե՛ք միասին կառուցենք մեր երազանքների երկիրը»,-եզրափակեց նա։

В Ереване стартовал технологический саммит “Silicon Mountains 2025”
В Ереване стартовал технологический саммит “Silicon Mountains 2025” под заголовком “Анатомия искусственного интеллекта”, собравший в Армении лидеров этой области.
Как сообщает “Арменпресс», исполнительный директор Союза работодателей информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) Эдуард Мусаелян подчеркнул, что “Silicon Mountains 2025” проводится в Армении уже в девятый раз. За годы своего существования он стал одной из движущих сил технологической сферы, объединяя государственные структуры, частный сектор, международных партнеров и образовательные учреждения вокруг общей цели — создания “умной страны”.
“С помощью наших спикеров мы раскроем анатомию искусственного интеллекта. Вместе мы попытаемся понять, что, по сути, заставляет искусственный интеллект думать, учиться и действовать”, — сказал он.
Он напомнил, что в прошлом году первое региональное мероприятие в рамках саммита прошло в Ширакской области в Гюмрийском технологическом центре, в этом году оно состоится в Лорийской области в центре COAF.
“Этот формат, проходящий одновременно и в столице, и в регионе, даёт возможность распространить инновации на все регионы Армении. Мы верим, что технологии должны дойти до каждой общины, каждой школы и каждого подростка”, – сказал он.
Эдуард Мусаелян рассказал, что в 2024 году решено было обновить формат мероприятия с целью вдохновить будущие поколения. “Мы хотим, чтобы они знали наше технологическое прошлое, вдохновились настоящими героями и признали людей, которые годами закладывали наш технологический фундамент”, – отметил он.
Он добавил, что искусственный интеллект – это не будущее, а настоящее, и он меняет промышленность, сельское хозяйство, здравоохранение, финансовую систему и даже культуру принятия решений. Однако, как и любая технологическая революция, она несёт и вызовы, связанные с безопасностью данных, этикой и изменениями на рынке труда.
“Мы должны быть готовы к этим изменениям и сделать так, чтобы технологии служили людям, а не наоборот”, — сказал Мусаелян.
Говоря о новых образовательных инициативах, он отметил, что с октября этого года в 15 средних школах Армении внедрена новая программа обучения искусственному интеллекту. “Мы готовим новое поколение, поколение искусственного интеллекта, которое станет нашей будущей технологической опорой”, — подчеркнул он.
Подводя итоги своего выступления, Эдуард Мусаелян отметил, что цель саммита — понять суть искусственного интеллекта, его анатомию, чтобы сформировать страну, где технологии и люди развиваются вместе, объединяя науку, образование и бизнес.
“Я благодарен всем партнерам, которые годами поддерживают нас, чтобы наша страна всегда могла занять свое место на новой технологической карте. Давайте вместе построим страну нашей мечты”, — заключил он.