Պաղեստինցի 1966 բանտարկյալ պատրաստվում են լքել իսրայելական բանտերը
Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև հաստատված համաձայնության շրջանակում ազատ արձակման ենթակա բոլոր 1966 պաղեստինցի բանտարկյալ պատրաստվում են լքել իսրայելական բանտերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։
Իսրայելի ուժերի կողմից ձերբակալված Գազայի 1716 բնակիչներ կտեղափոխվեն պաղեստինյան անկլավի հարավում գտնվող «Ալ-Նասր» բժշկական համալիր։ Մնացած 250 պաղեստինցիները, որոնք ցմահ ազատազրկման էին դատապարտվել, կուղարկվեն Երուսաղեմ, Արևմտյան ափ և Իսրայելի սահմաններից դուրս։
Հոկտեմբերի 13-ին Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական խմբավորման կողմից պահվող իսրայելցի յոթ պատանդ պաղեստինա-իսրայելական պայմանավորվածության համաձայն հանձնվել է Գազայում Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությանը։
Ընդհանուր առմամբ ակնկալվում է, որ պաղեստինյան կողմը պետք է ազատ արձակի իսրայելցի 20 պատանդի։
Reuters լրատվական գործակալության տվյալներով՝ առանձին գործողության շրջանակում նախատեսվում է նաև, որ ԿԽՄԿ թիմերը Իսրայելի կալանավայրերում պահվող պաղեստինցիներին կտեղափոխեն Գազա և Արևմտյան ափ։
ԿԽՄԿ միջնորդությամբ տեղի կունենա նաև զոհվածների աճյունների կամ մասունքների տեղափոխումը։
Հոկտեմբերի 13-ին Եգիպտոսի Շարմ էլ-Շեյխ քաղաքում ԱՄՆ նախագահ Թրամփի գլխավորությամբ և տեղ կունենա Գազայի հարցով խաղաղության գագաթնաժողովը, որին մասնակցելու է նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

1966 палестинских заключённых готовятся покинуть израильские тюрьмы
Все 1966 палестинских заключённых, которые будут освобождены в рамках соглашения между Израилем и ХАМАС, должны покинуть израильские тюрьмы. Об этом, как сообщает Арменпресс, передает Reuters.
1716 жителей Газы, задержанных израильскими силами безопасности, будут переведены в медицинский комплекс Аль-Наср в южном палестинском анклаве. Остальные 250 палестинцев, приговорённых к пожизненному заключению, будут отправлены в Иерусалим, на Западный берег реки Иордан и за пределы Израиля.
13 октября семь израильских заложников, удерживаемых палестинской радикальной группировкой ХАМАС в Газе, были переданы Международному комитету Красного Креста в Газе в соответствии с палестино-израильским соглашением.
В общей сложности ожидается, что палестинская сторона освободит 20 израильских заложников.
По данным Reuters, в рамках отдельной операции группы МККК также планируют перевести палестинцев, содержащихся в израильских центрах содержания под стражей, в Газу и на Западный берег реки Иордан.
МККК также выступит посредником в передаче останков погибших.
13 октября в египетском городе Шарм-эль-Шейх под руководством президента США Трампа состоится мирный саммит по Газе, в котором также примет участие премьер-министр Армении Никол Пашинян.