Պաղեստինն ու Իսրայել փոխանակում են գերիներին․ յոթ իսրայելցի հանձնվել է ԿԽՄԿ-ին
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական խմբավորման կողմից պահվող իսրայելցի յոթ պատանդ պաղեստինա-իսրայելական պայմանավորվածության համաձայն հոկտեմբերի 13-ին հանձնվել է Գազայում Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությանը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նրանք գերության մեջ էին շուրջ երկու տարի։
Ընդհանուր առմամբ ակնկալվում է, որ պաղեստինյան կողմը պետք է ազատ արձակի իսրայելցի 20 պատանդի։
Reuters լրատվական գործակալության տվյալներով՝ առանձին գործողության շրջանակում նախատեսվում է նաև, որ ԿԽՄԿ թիմերը Իսրայելի կալանավայրերում պահվող պաղեստինցիներին կտեղափոխեն Գազա և Արևմտյան ափ։
«Սրանք չափազանց բարդ գործողություններ են և պահանջում են մանրակրկիտ լոգիստիկ և անվտանգության պլանավորում՝ բոլոր ներգրավված անձանց համար ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու նպատակով»,- ասվում է ԿԽՄԿ հայտարարության մեջ՝ ընդգծելով, որ կառույցի միջնորդությամբ տեղի կունենա նաև զոհվածների աճյունների կամ մասունքների տեղափոխումը։

Палестина и Израиль обмениваются пленными: семь израильтян уже переданы МККК
Семь израильских заложников, удерживаемых палестинской радикальной группировкой ХАМАС, 13 октября в соответствии с палестино-израильским соглашением, были переданы Международному комитету Красного Креста в Газе. Как сообщает “Арменпресс”, они находились в плену около двух лет.
Ожидается, что палестинская сторона освободит в общей сложности 20 израильских заложников.
По данным информационного агентства Reuters, в рамках другой операции планируется, что команды МККК доставят палестинцев, содержащихся в израильских тюрьмах, в Газу и на Западный берег реки Иордан.
“Это чрезвычайно сложные операции, требующие тщательного логистического и охранного планирования, чтобы минимизировать риски для всех участников”, — говорится в заявлении МККК, в котором подчеркнуто, что организация также выступит посредником в передаче останков погибших заложников.