Հայաստանը սահմանային հրաշք է՝ հիասքանչ լեռներով և հին վանքերով․ La Repubblica
Իտալիայի հեղինակավոր La Repubblica օրաթերթում հոկտեմբերի 9-ին լույս է տեսել լրագրող Ֆրանչեսկա Ալլիատա Բրոնների «Հայաստանը սահմանային հրաշք է՝ հիասքանչ լեռներով և հին վանքերով» հոդվածը, որտեղ Հայաստանը ներկայացված է որպես եզակի զբոսաշրջային ուղղություն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հեղինակը մասնակցել է ՀՀ Անկախության օրվան նվիրված դեսպանության կազմակերպած համերգին ու ընդունելությանը և ներկայացրել Հայաստանը որպես աշխարհի ամենահմայիչ և ամենաանվտանգ երկրներից մեկը։
Հեղինակը Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը նկարագրում է որպես յուրահատուկ՝ Ասիայի և Եվրոպայի սահմանագլխին, հարուստ պատմությամբ, գինեգործական ավանդույթներով և ջերմ հյուրընկալությամբ։ Նշվում է նաև, որ Հայաստանը հասանելի է ընդամենը 4 ժամում Իտալիայից ուղիղ չվերթներով։
Հոդվածում շեշտվում է, որ Հայաստանը չափերով փոքր-ինչ մեծ է Սիցիլիայից, սակայն մշակութային առումով շատ ավելի մոտ է իտալացիներին՝ դարավոր փոխանակումների և պատմական կապերի շնորհիվ։
Հատուկ ընդգծվում է, որ Հայաստանը 301 թվականին առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի քարոզչությամբ։ Նշվում է նաև, որ նրա մասունքները պահվում են Նեապոլում։
Հոդվածի հեղինակը Հայաստանի պատմամշակութային հարստությունը ներկայացնում է «Վանքերի ճանապարհի» օրինակով, որը, չնայած պաշտոնապես գոյություն չունի, առաջարկվում է որպես խորհրդանշական երթուղի։ Այն սկսվում է Երևանից՝ վարդագույն տուֆակերտ ճարտարապետությամբ և Կասկադի հիասքանչ տեսարանով։
Այնուհետև նկարագրվում են Էջմիածնի տաճարը՝ աշխարհի ամենահին քրիստոնեական տաճարներից մեկը, Նորավանքը՝ XIII դարի վանք կարմիր ժայռերի կիրճում, Տաթևի վանքը՝  «Տաթևի թևեր» աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղով, Սելիմի քարավանատունը՝ Մետաքսի ճանապարհի լավագույն պահպանված կանգառներից մեկը, Սևանա լիճը՝ Հայաստանի կապույտ մարգարիտը՝ Սևանավանքով։

Армения — приграничное чудо: потрясающие горы и древние монастыри: статья La Repubblica
Известная итальянская ежедневная газета La Repubblica 9 октября опубликовала статью журналистки Франчески Альяты Броннер (Francesca Alliata Bronner) под названием «Армения — приграничное чудо: потрясающие горы и древние монастыри», в которой Армения представлена ​​как уникальное туристическое направление. Как сообщает Арменпресс, автор приняла участие в концерте и приёме, организованных посольством Армении в честь Дня независимости, и представила Армению как одну из самых очаровательных и безопасных стран мира.
Автор описывает географическое положение Армении как уникальное: страна находится на границе Азии и Европы, обладает богатой историей, винодельческими традициями и тёплым гостеприимством. Также отмечается, что до Армении можно добраться прямым рейсом из Италии всего за 4 часа.
В статье подчёркивается, что Армения по площади немного больше Сицилии, но в культурном отношении гораздо ближе к итальянцам благодаря многовековым обменам и историческим связям.
Особенно подчёркивается, что Армения первой приняла христианство в качестве государственной религии в 301 году благодаря проповеди святого Григория Просветителя. Также отмечается, что его мощи хранятся в Неаполе.
Автор статьи представляет историческое и культурное богатство Армении на примере «Дороги монастырей», которая, хотя официально и не существует, предлагается в качестве символического маршрута. Она начинается в Ереване, с его архитектурой из розового туфа и великолепными видами на Каскад.
Затем описываются Эчмиадзинский кафедральный собор — один из древнейших христианских соборов в мире, Нораванк — монастырь XIII века в ущелье красных скал, Татевский монастырь с самой длинной в мире канатной дорогой «Крылья Татева», караван-сарай Селима — один из наиболее хорошо сохранившихся пунктов на Шелковом пути, и озеро Севан — голубая жемчужина Армении, с Севанским монастырем.