Հայաստանը սահմանային հրաշք է՝ հիասքանչ լեռներով և հին վանքերով․ La Repubblica
Իտալիայի հեղինակավոր La Repubblica օրաթերթում հոկտեմբերի 9-ին լույս է տեսել լրագրող Ֆրանչեսկա Ալլիատա Բրոնների «Հայաստանը սահմանային հրաշք է՝ հիասքանչ լեռներով և հին վանքերով» հոդվածը, որտեղ Հայաստանը ներկայացված է որպես եզակի զբոսաշրջային ուղղություն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հեղինակը մասնակցել է ՀՀ Անկախության օրվան նվիրված դեսպանության կազմակերպած համերգին ու ընդունելությանը և ներկայացրել Հայաստանը որպես աշխարհի ամենահմայիչ և ամենաանվտանգ երկրներից մեկը։
Հեղինակը Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը նկարագրում է որպես յուրահատուկ՝ Ասիայի և Եվրոպայի սահմանագլխին, հարուստ պատմությամբ, գինեգործական ավանդույթներով և ջերմ հյուրընկալությամբ։ Նշվում է նաև, որ Հայաստանը հասանելի է ընդամենը 4 ժամում Իտալիայից ուղիղ չվերթներով։
Հոդվածում շեշտվում է, որ Հայաստանը չափերով փոքր-ինչ մեծ է Սիցիլիայից, սակայն մշակութային առումով շատ ավելի մոտ է իտալացիներին՝ դարավոր փոխանակումների և պատմական կապերի շնորհիվ։
Հատուկ ընդգծվում է, որ Հայաստանը 301 թվականին առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի քարոզչությամբ։ Նշվում է նաև, որ նրա մասունքները պահվում են Նեապոլում։
Հոդվածի հեղինակը Հայաստանի պատմամշակութային հարստությունը ներկայացնում է «Վանքերի ճանապարհի» օրինակով, որը, չնայած պաշտոնապես գոյություն չունի, առաջարկվում է որպես խորհրդանշական երթուղի։ Այն սկսվում է Երևանից՝ վարդագույն տուֆակերտ ճարտարապետությամբ և Կասկադի հիասքանչ տեսարանով։
Այնուհետև նկարագրվում են Էջմիածնի տաճարը՝ աշխարհի ամենահին քրիստոնեական տաճարներից մեկը, Նորավանքը՝ XIII դարի վանք կարմիր ժայռերի կիրճում, Տաթևի վանքը՝  «Տաթևի թևեր» աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղով, Սելիմի քարավանատունը՝ Մետաքսի ճանապարհի լավագույն պահպանված կանգառներից մեկը, Սևանա լիճը՝ Հայաստանի կապույտ մարգարիտը՝ Սևանավանքով։

Armenia is a border wonder, with magnificent mountains and ancient monasteries — La Repubblica
On October 9, the prestigious Italian daily La Repubblica has published an article by journalist Francesca Alliata Bronner entitled "Armenia is a border wonder with magnificent mountains and ancient monasteries," in which Armenia is presented as a unique tourist destination.
The author took part in the concert and reception organized by the Embassy of Armenia dedicated to the Independence Day of the Republic of Armenia and described Armenia as one of the most charming and safest countries in the world.
The author highlights Armenia’s unique geographical location  on the border of Asia and Europe and its rich history, winemaking traditions, and warm hospitality. It is also noted that direct flights from Italy to Armenia take only four hours.
The article emphasizes that although Armenia is slightly larger than Sicily in size, culturally it is much closer to Italy thanks to centuries of exchanges and historical ties.
The author also notes that Armenia was the first country to adopt Christianity as a state religion in 301 AD through the preaching of Saint Gregory the Illuminator, whose relics are kept in Naples.
Armenia's historical and cultural wealth is presented through the example of the "Road of Monasteries," which, though not an official route, is proposed as a symbolic journey. It begins in Yerevan, with its pink tuff architecture and magnificent view from the Cascade, and continues to the Cathedral of Echmiadzin,  one of the oldest Christian cathedrals in the world,  the 13th-century Noravank Monastery, Tatev Monastery with the world’s longest ropeway “Wings of Tatev,” Selim Caravanserai,one of the best-preserved stops along the Silk Road, and Lake Sevan, the blue pearl of Armenia, with its Sevan Monastery.