Հայաստանը գտնվում է տարածաշրջանում ՏՏ ոլորտի զարգացման առաջնագծում. «ԴիջիԹեք-2025»-ը միավորել է ՀՀ և արտերկրի մասնագետներին
Հայաստանն այսօր գտնվում է տարածաշրջանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման առաջնագծում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «ԴիջիԹեք 2025» տեխնոլոգիական համաժողովի բացման արարողության ժամանակ հայտարարեց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը:
«Ես հիշում եմ այն օրերը, երբ եղբորս հետ հիմնադրել էի իմ առաջին ընկերությունը՝ 1999 թվականին, մենք այդ ընկերությունով մասնակցեցինք «ԴիջիԹեք»-ին, երբ այն ստեղծվեց: Ես հիշում եմ այդ օրերը, երբ պարզապես երազանք էր, որ «ԴիջիԹեք»-ը մի օր կմիավորի բոլոր հյուրերին՝ միջազգային և մեր տարածաշրջանից: Այն չի լինի միայն հարթակ, որտեղ հայկական IT ընկերությունները կցուցադրեն իրենց արտադրանքը, կլինի հարթակ, որտեղ կունենանք ներկայացվածություն նաև միջազգային ասպարեզից ու կխոսենք ոչ միայն մեր հաջողությունների, այլև տեխնոլոգիական ապագայի մասին»,- ասաց Եսայանը:
Ալեքսանդր Եսայանը նշեց՝ գնահատելով 25 տարվա աշխատանքը, պետք է չբավարարվել եղածով, այլ շարժվել առաջ, քանի որ արհեստական բանականության զարգացմանը զուգահեռ, ամեն օր փոփոխվում է նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը:

Армения находится на переднем крае развития ИТ в регионе: DigiTech-2025 объединила специалистов из Армении и других стран
Сегодня Армения находится на переднем крае развития ИТ в регионе.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Союза предприятий передовых технологий Александр Есаян на церемонии открытия технологической конференции DigiTech 2025.
«Я помню те дни, когда в 1999 году вместе с братом основал свою первую компанию. Мы участвовали в DigiTech с момента её создания. Я помню те дни, когда мы только мечтали о том, что DigiTech когда-нибудь объединит всех гостей, как иностранных, так и из нашего региона. Это будет не только площадка, где армянские ИТ-компании представят свою продукцию, это будет площадка, где у нас будут представители с международной арены, и мы будем говорить не только о наших успехах, но и о технологическом будущем», — сказал Есаян.
Оценивая 25 лет работы, он отметил, что нельзя останавливаться на достигнутом, надо двигаться вперед, ведь параллельно с развитием искусственного интеллекта ежедневно меняется и сфера информационных технологий.